Tää saattaa kuulostaa vähän tyhmältä mutta miten kahvia keiteetään? kertokaa se resepti millä te kahvia keitätte. En halua mitää salaisten ainesosien reseptiä.
Vaan joku ihan normi tapa miten keittää kahvia?
Miten keittää kahvia?
7
5315
Vastaukset
- Keittämisestä, meinaan
Keittäminen tarkoittaisi veden lämpötilan pitämistä kiehumapisteessä jonkin aikaa, kahvijauhe veden seassa. Ei tule sillä tavalla kahvia minun makuuni, ei!
Käytän kotioloissa kahvinkeitintä, joka nimestään huolimatta ei keitä kahvia vaan suodattaa sen. Lataan säiliön, mittaan suodatussuppilossa olevaan paperiseen suodattimeen sopivan määrän suodatinkarkeaksi jauhettua kahvijauhetta ja kytken virran päälle. Siinä se.
Kenttäolosuhteissakin käytän suodatinta. Kuumennan veden kiehumispisteeseen kattilassa ja valelen sen sitten suodatinsuppilossa paperisuodattimessa olevan suodatinkarkean kahvijauheen päälle. Suodatinsuppilosta kahvi valuu alla olevaan astiaan (termoskannuun).
On ihmisiä, jotka haluavat käyttää ikiaikaista pannumenetelmää ja pannukarkeaksi jauhettua kahvia. Minä en kuulu heihin. Tuossa menetelmässä pannukarkeaksi jauhettu kahvi annostellaan kiehumapisteeseen kuumennetun veden sekaan kahvipannuun, minkä jälkeen pannu saa levähtää hetkisen niin että vettynyt ja arominsa luovuttanut kahvijauhe painuu pohjalle ja selkeytyneen kahvin voi varovasti kaataa kuppeihin. Kiehumaan päästämistä tulee välttää.- pannukahvipannu
Liekkö sitten pelkkää nostalgiaa, mutta aina nokipannukahvi suodatinjuoman hakkaa. Fakta lienee se, että makuero syntyy siitä kun purut heitetään pannukahvia tehdessä suoraan veteen eli niistä liukenee enemmän rasvaa nesteeseen.
- höppänä
Että kuinka paljon laitetaan vettä kahvia ja tän tämmöstä ei että miten kahvin keitin toimii.
- mukaan
höppänä kirjoitti:
Että kuinka paljon laitetaan vettä kahvia ja tän tämmöstä ei että miten kahvin keitin toimii.
Yhtä kupillista kohti yksi mitallinen kahvia.
Kuppeja ja mittoja on monenkokoisia, tietty!
Jos tulee liian laihaa, panet ensi kerralla poroja vähän enemmän.
Jos tulee liian väkevää, vähennät kahvin määrää seuraavalla kerralla.
Näin se vaan menee, usko pois! - oleellinen merkitys
mukaan kirjoitti:
Yhtä kupillista kohti yksi mitallinen kahvia.
Kuppeja ja mittoja on monenkokoisia, tietty!
Jos tulee liian laihaa, panet ensi kerralla poroja vähän enemmän.
Jos tulee liian väkevää, vähennät kahvin määrää seuraavalla kerralla.
Näin se vaan menee, usko pois!Paulingin kahvi-instituutissa neuvotaan veden optimilämmöksi suodatinkahvin teossa 98 celsiusta.
Silloin kahvijauheesta irtoavat kaikki hyvät makuaineet ja kahvijuomasta tulee paras mahdollinen. - Paul-Paul Paulig
oleellinen merkitys kirjoitti:
Paulingin kahvi-instituutissa neuvotaan veden optimilämmöksi suodatinkahvin teossa 98 celsiusta.
Silloin kahvijauheesta irtoavat kaikki hyvät makuaineet ja kahvijuomasta tulee paras mahdollinen.Norjalaiset ovat tutkineet asiaa.
http://www.kaffe.no/?l=23&ls=27&h=242
Hyväksynnän ovat saaneet vain seuraavat suodatinkeittimet:
Kenwood CM 900, CM 901
Moccamaster, kaikki mallit
Melitta Excellent Steel
OBH Nordica King of Coffee 2353, 2354, 2379 ja 2380.1
Severin KA 5700, KA 5740 - Moskamaster
Paul-Paul Paulig kirjoitti:
Norjalaiset ovat tutkineet asiaa.
http://www.kaffe.no/?l=23&ls=27&h=242
Hyväksynnän ovat saaneet vain seuraavat suodatinkeittimet:
Kenwood CM 900, CM 901
Moccamaster, kaikki mallit
Melitta Excellent Steel
OBH Nordica King of Coffee 2353, 2354, 2379 ja 2380.1
Severin KA 5700, KA 5740
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1676444Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv982979Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1021835Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am441554Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko101266Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m81144- 131137
- 511087
- 171040
Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N751023