odotettuja,ja voi luonnollisesti odotta uusia! aselaki ei poista ongelmaa,ongelma on aseen käyttäjässä. 20-vuotta sitten kun olin nuori,oli maailma aivan erilainen. oli jonkinlainen kuri olemassa. vanhemmat ja poliisit piti tarkkaa valvontaa esim.alkoholinkäytöstä. miten muistan,miten poliisi löysi minulta viikonlopulla povarista vajaat puoli pulloa koffia. tämä oli kuin suuri rikos,ilmoitettiin vanhemmille,ja tietenkin sakot palkkioksi. nyt tänä päivänä,jopa vanhemmat hakevat "perjantai-pullon" lapsilleen,eivätkä edes pistä pahakseen jos käyttää tätä ilolientä useamminkin... kurista/rajoista ei ole tietoakaan. mitä olen kylällä nähny viikonloppuisin,todella nuoret tytötkin juovat siideriä aivan poliisien silmien alla,eikä enää puututa. tämä sukupolvi ei enää parene millään keinoilla,vaikka valistukset sun muut heti aloitettaisiin. vaikutus näkyy sitten vasta toisessa sukupolvessa. eli,voin sanoa,kaikki ongelmat lähtee kotoa! ja voin sanoa,näissä tilanteissa ei voi/saa poliisia syyttää! poliisi ei ole lasten kasvattaja. enkä silti usko,että nettikään olisi terveelle ihmiselle portti rikoksiin.
teot olivat
"ennen vanhaan"..
5608
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ensimmäiset sanat ovat totta,uusia iskuja tulossa.se ei johdu muutamasta oluesta,se johtuu tämän maan nyky menosta.jollei lopeteta tyhmyyden kierrettä.
on vapauttaa kaikki rajat ja kiellot? ei johdukkaan oluesta,vaan siitä että perusasiat ovat ovat unohtuneet kasvatuksesta. ei ole mitään rajoja kasvatuksessa enää.
kaikki tuossa oli totta myös tuo loppuosa ja se varsinkin.
Isku kouluun ei kostoisku. Siinä oli talvisodan henkeä. Kohdistui vielä enemmän naispuolisiin. He ehkä enemmän syyllisiä iskuun.
Samaa mieltä kuri on ollut aivan eri luokkaa ennen,nyt 10v äpärät haistattelee vanhemmilleen ihmisille miten tahtoo vittu sitä vittu tätä satana homo yms yms,ja pitää vaan komentaa ei ei ei saa pikku niko ei niin saa sanoa,ennen ois tullu korville niin että muistais.Joten nyt aletaan niittää sitä ns vapaan kasvatuksen tulosta.Eihän se silloin kun ite sai piiskaa ja tukka pöllyä kivalta tuntunu,mutta nyt tavallaan on kiitollinen että oli kuri,mutta kyllä silloinki silti sikailtiin ja pössöiltiin mutta se oli sellasta kujeilua lähinnä ja kepposten tekemistä.Nyt peli on vaan muuttunut raaemmaksi,ei millään enään mitään väliä.Vittua kuulee nappuloiden suusta hokevan jos niitä menee komentaan,no kait se sitte on siitä puhe mistä puute.