Täällä jeesustellaan jatkuvasti siitä että suojatien eteen pysähtyneen auton ohi painetaan pysähtymättä.
Sehän on toki tieliikennelaissa kielletty.
Mutta ettekö te jeesustelijat tajua sitä että suojatien eteen ei saa pysähtyä alle 5 metrin päähän.
Jos itse noudattaisitte tieliikennelakia, niin kenenkään ei olisi mahdollista ajaa pysähtymättä ohi ajoneuvon, joka peittää näkyvyyden suojatielle.
Sehän on toki tieliikennelaissa kielletty.
Mutta ettekö te jeesustelijat tajua sitä että suojatien eteen ei saa pysähtyä alle 5 metrin päähän.
Jos itse noudattaisitte tieliikennelakia, niin kenenkään ei olisi mahdollista ajaa pysähtymättä ohi ajoneuvon, joka peittää näkyvyyden suojatielle.
Vastaukset 23
Vanhimmat
"Suojatien eteen pysähtyminen
on kielletty!"
-suojatien eteen _pysäköinti_ on kielletty, pysähtyä saa.
vaikka opetetaanhan autokoulussa mm rullaamaan hitaasti suojatietä kohden niin jalankulkija kerkeää sen ylittää eikä tarvitse kenenkään pysähtyä!
3.4.1981/267
Viitetiedot På svenska Ensimmäiseen osumaan Poista korostus Katso tekijänoikeudellinen huomautus käyttöehdoissa.
«Tieliikennelaki» 3.4.1981/267
Eduskunnan päätöksen mukaisesti säädetään:
1 LUKU
Yleisiä säännöksiä
1 §
Soveltamisala
Tämä laki koskee liikennettä tiellä. Lain soveltamisesta muulla alueella säädetään 5, 28 ja 92 §:ssä, 92 j §:n 2 momentissa ja 92 m §:ssä. (10.6.2005/401)
Tätä lakia ei sovelleta rautatieliikenteeseen.
2 §
Määritelmiä
Tieliikennelainsäädännössä tarkoitetaan:
1) tiellä yleisnimityksenä yleistä ja yksityistä tietä, katua, rakennuskaavatietä, moottorikelkkailureittiä, toria sekä muuta yleiselle liikenteelle tarkoitettua tai yleisesti liikenteeseen käytettyä aluetta; (12.4.1991/671)
2) ajoradalla ajoneuvoliikenteelle tarkoitettua, yhden tai useamman ajokaistan käsittävää tien osaa, pyörätietä lukuun ottamatta; (7.5.1997/414)
3) pientareella ajoradasta reunaviivalla erotettua tien pituussuuntaista osaa, jota ei liikennemerkillä ole osoitettu jalkakäytäväksi tai pyörätieksi;
4) ajokaistalla tiemerkinnöin osoitettua tai muuta autolle riittävän leveää ajoradan pituussuuntaista osaa ja pyöräkaistaa; (7.5.1997/414)
5) suojatiellä jalankulkijoiden käytettäväksi ajoradan, pyörätien tai raitiotien ylittämiseen tarkoitettua, liikennemerkillä tai tiemerkinnöin osoitettua tien osaa; (7.5.1997/414)
6) pihakadulla jalankulku- ja ajoneuvoliikenteelle yhteisesti tarkoitettua, liikennemerkein sellaiseksi kaduksi osoitettua tietä;
6 a) kävelykadulla jalankulku- ja polkupyöräliikenteelle tarkoitettua, liikennemerkein sellaiseksi kaduksi osoitettua tietä; (5.5.2006/343)
7) jalkakäytävällä jalankulkijoille tarkoitettua tietä tai sen osaa;
8) taajamalla liikennemerkein osoitettua taajaan rakennettua aluetta;
9) liikenteen ohjauslaitteella liikennemerkkiä, liikennevaloa taikka muuta liikenteen ohjaamiseksi tarkoitettua laitetta tai tiemerkintää;
10) tienkäyttäjällä jokaista, joka on tiellä taikka sillä olevassa ajoneuvossa tai raitiovaunussa;
11) jalankulkijalla jalan, suksilla, rullasuksilla, luistimilla tai vastaavilla välineillä liikkuvaa ja potkukelkan, lastenvaunujen, leikkiajoneuvon, pyörätuolin tai vastaavan laitteen kuljettajaa sekä polkupyörän tai mopon taluttajaa; (7.5.1997/414)
12) pyöräkaistalla polkupyörä- ja mopoliikenteelle tarkoitettua, tiemerkinnöin osoitettua ajoradan pituussuuntaista osaa; (7.5.1997/414)
13) pyörätiellä polkupyöräliikenteelle tarkoitettua, liikennemerkillä osoitettua, ajoradasta rakenteellisesti erotettua tai erillistä tien osaa taikka erillistä tietä; (7.5.1997/414)
14) raitiotiellä yksinomaan raitiovaunuliikenteelle tarkoitettua tien osaa tai erillistä tietä; sekä (7.5.1997/414)
15) pysäköinnillä ajoneuvon seisottamista kuljettajineen tai ilman kuljettajaa, ei kuitenkaan lyhytaikaista ajoneuvon seisottamista siihen nousemista tai siitä poistumista tahi ajoneuvon kuormaamista tai kuorman purkamista varten.
2 a § (11.12.2002/1091)
Ajoneuvojen määritelmät
Tieliikennelainsäädännössä tarkoitetaan:
1) ajoneuvolla maalla kulkemaan tarkoitettua laitetta, joka ei kulje kiskoilla;
2) moottorikäyttöisellä ajoneuvolla konevoimalla kulkevaa ajoneuvoa; moottorikäyttöisiä ajoneuvoja ovat auto, moottoripyörä ja mopo sekä näihin luokkiin kuulumattomat L-luokkien ajoneuvot samoin kuin traktori, moottorityökone ja maastoajoneuvo;
3) hinattavalla ajoneuvolla toiseen ajoneuvoon kytkettävää ajoneuvoa; hinattavia ajoneuvoja ovat perävaunu ja hinattava laite;
4) hälytysajoneuvolla erityisin valo- ja äänimerkinantolaittein varustettua moottorikäyttöistä ajoneuvoa; hälytysajoneuvoja ovat pelastus-, poliisi-, sotilaspoliisi- ja sairasauto sekä vastaava muu ajoneuvo ja rajavartiolaitoksen tai tullilaitoksen virkakäytössä oleva ajoneuvo;
5) sotilasajoneuvolla puolustusvoimien hallinnassa olevaa ajoneuvoa sekä Suomessa olevaa Yhdistyneiden kansakuntien rauhanturvaamistoimintaan tarkoitettua ajoneuvoa.
3 §
Tienkäyttäjän yleiset velvollisuudet
Tienkäyttäjän on noudatettava liikennesääntöjä sekä muutenkin olosuhteiden edellyttämää huolellisuutta ja varovaisuutta vaaran ja vahingon välttämiseksi.
Tienkäyttäjä ei saa tarpeettomasti estää tai häiritä liikennettä.
4 §
Liikenteen ohjaus
Tienkäyttäjän on ensisijaisesti noudatettava poliisimiehen ja muun liikenteen ohjaajan antamaa merkkiä tai ohjetta.
Liikenteen ohjauslaitteella annettua ohjetta on noudatettava, vaikka se edellyttäisi poikkeamista liikennesäännöstä. Jos liikennettä ohjataan liikennevaloin, valo-opastetta on noudatettava muulla ohjauslaitteella annetusta ohjeesta huolimatta.
5 § (12.4.1991/671)
Moottoriliikenne tien ulkopuolella
Moottorikäyttöistä ajoneuvoa tien ulkopuolella kuljetettaessa on noudatettava olosuhteiden edellyttämää varovaisuutta vaaran ja vahingon välttämiseksi.
2 LUKU
Liikennesäännöt
6 § (19.1.2001/23)
Esteetön kulku hälytysajoneuvolle ja kulkueelle
Säädettyjä ääni- ja valomerkkejä antavalle hälytysajoneuvolle sekä sanottuja merkkejä antavan poliisiajoneuvon vetämälle saattueelle on liikenteen ohjauslaitteilla annetuista ohjeista riippumatta annettava esteetön kulku. Tällöin on tarvittaessa väistyttävä syrjään ja pysähdyttävä.
Tienkäyttäjä ei saa keskeyttää tai muuten estää sotilasosaston, saattueen, valvotun lapsiryhmän tai muun järjestäytyneen kulkueen etenemistä. Tämä ei kuitenkaan koske säädettyjä ääni- ja valomerkkejä antavan hälytysajoneuvon kuljettajaa.
7 §
Esteetön kulku junalle. Rautatien ylittäminen
Junalle on annettava esteetön kulku. Junalla tarkoitetaan tässä pykälässä jokaista rautatiekiskoilla kulkevaa laitetta.
Rautatien tasoristeystä lähestyvän tienkäyttäjän on noudatettava erityistä varovaisuutta ja mahdollisista suojalaitteista huolimatta tarkkailtava, onko juna tulossa. Kuljettajan on tällöin käytettävä sellaista nopeutta, että ajoneuvon voi tarvittaessa pysäyttää ennen rataa.
Rautatietä ei saa lähteä ylittämään, jos juna lähestyy taikka valo-opaste velvoittaa pysähtymään, erityinen ääniopaste kuuluu taikka puomi on alhaalla tai liikkuu. Tällöin on pysähdyttävä turvalliselle etäisyydelle radasta, ennen opastinta tai puomia. Kun rautatien saa ylittää, se on tehtävä viivyttelemättä.
8 §
Tien eri osien käyttö
Ajoneuvoja on kuljetettava ajoradalla. Jos tien oikealla puolella on piennar, jolla ajo käy haitatta päinsä, polkupyörää ja muuta moottoritonta ajoneuvoa sekä mopoa on kuitenkin kuljetettava pientareella.
Alle 12-vuotias lapsi saa kuljettaa polkupyörää jalkakäytävällä. Hän ei saa aiheuttaa kohtuutonta häiriötä jalankululle.
Kun erityiset syyt siihen pakottavat, ajoneuvoa saa tilapäisesti kuljettaa muullakin kuin sille tarkoitetulla tien osalla, jollei siitä aiheudu vaaraa eikä huomattavaa haittaa.
9 §
Ajoneuvon paikka ajoradalla
Ajoneuvoa on ajoradalla kuljetettava muu liikenne ja olosuhteet huomioon ottaen niin lähellä ajoradan oikeaa reunaa kuin turvallisuutta vaarantamatta on mahdollista. Tämä säännös ei koske ajoa yksisuuntaisella ajoradalla.
Milloin kuljettajan ajosuunnassa on vähintään kaksi ajokaistaa, hänen on kuljetettava ajoneuvoa ajokaistaa tarpeettomasti vaihtamatta yleensä eniten oikealla olevalla vapaalla ajokaistalla.
Edellä 2 momentissa tarkoitetussa tapauksessa on vastaan tulevalle liikenteelle tarkoitetulla ajokaistalla ajaminen kielletty.
Kaksisuuntaisella ajoradalla oleva koroke tai muu vastaava laite on sivuutettava oikealta.
10 §
Ajoneuvojen välinen etäisyys
Etäisyys edellä kulkevaan ajoneuvoon on sovitettava sellaiseksi, ettei päälleajon vaaraa ole, vaikka tämä ajoneuvo pysäytetään.
Taajaman ulkopuolella muuta liikennettä selvästi hitaammin ajavien moottorikäyttöisten ajoneuvojen on pidettävä toisiinsa sellaiset etäisyydet, että ohittava ajoneuvo voi vaaratta ajaa niiden väliin.
11 §
Ryhmittyminen
Ajokaista kääntymistä varten on valittava hyvissä ajoin.
Oikealle kääntyvän on ryhmityttävä ajoradan oikeaan reunaan. Vasemmalle kääntyvän on ryhmityttävä välittömästi ajoradan keskiviivan oikealle puolelle tai yksisuuntaisella ajoradalla vasempaan reunaan.
12 §
Kääntyminen
Kääntyvän ajoneuvon kuljettaja ei saa aiheuttaa vaaraa tai tarpeetonta estettä muille samaan suuntaan kulkeville.
Risteyksessä on oikealle käännettäessä ohjattava mahdollisimman lähelle risteävän ajoradan oikeata reunaa. Vasemmalle käännyttäessä on ohjattava siten, että ajoneuvo jättää risteyksen välittömästi risteävän ajoradan keskiviivan oikealla puolella tai yksisuuntaisen ajoradan vasemmalla reunalla.
13 §
Erityissäännös kääntyvälle polkupyöräilijälle ja mopoilijalle
Polkupyöräilijä tai mopoilija, joka aikoo kääntyä vasemmalle, saa 11 ja 12 §:n säännösten estämättä jatkaa oikealla ajaen risteävän ajoradan yli. Hän saa tällöin kuitenkin kääntyä vasemmalle vasta, kun sen voi tehdä aiheuttamatta estettä muulle liikenteelle, ja hänen on poistuttava risteyksestä oikeanpuoleista reunaa käyttäen.
14 §
Väistämisvelvollisuus
Risteystä lähestyessään kuljettajan on noudatettava erityistä varovaisuutta. Hänen on väistettävä samanaikaisesti muuta tietä oikealta lähestyvää ajoneuvoa.
Risteyksessä kääntyvän ajoneuvon kuljettajan on väistettävä risteävää tietä ylittävää polkupyöräilijää, mopoilijaa ja jalankulkijaa. Samoin on kuljettajan, joka muualla kuin risteyksessä, aikoo poistua ajoradalta tai muuten ylittää sen, väistettävä tien reunaa käyttävää polkupyöräilijää, mopoilijaa ja jalankulkijaa. Vasemmalle kääntyvän kuljettajan on lisäksi väistettävä vastaan tulevaa liikennettä.
Kuljettajan on kuitenkin aina väistettävä muuta liikennettä, jos hän on tulossa tielle pihakadulta, kävelykadulta, pihasta, pysäköintipaikalta, huoltoasemalta tai muulta vastaavalta alueelta taikka polulta, tilustieltä tai muulta vähäiseltä tieltä tai moottorikelkkailureitiltä. (5.5.2006/343)
Polkupyöräilijän tai mopoilijan on kuitenkin, jollei 2 tai 3 momentista muuta johdu, tullessaan pyörätieltä ajoradalle väistettävä muuta liikennettä. (7.5.1997/414)
Raitiovaunulle on tienkäyttäjän risteyksessä, 1 ja 2 momentin säännöksistä huolimatta, annettava esteetön kulku.
15 §
Väistämisen osoittaminen. Ajo risteykseen
Kuljettajan, joka liikennesääntöjen tai liikennemerkin mukaan on väistämisvelvollinen, on hyvissä ajoin nopeutta vähentämällä tai pysähtymällä selvästi osoitettava, että hän aikoo noudattaa velvollisuuttaan. Hän saa jatkaa matkaa vain, jos hän muiden ajoneuvojen sijainti, etäisyys ja nopeus huomioon ottaen ei aiheuta vaaraa eikä estettä.
Lähestyessään risteystä tai sinne ajaessaan kuljettajan on sovitettava ajotapansa niin, ettei risteävän tien liikenne häiriinny, jos ajoneuvo joudutaan pysäyttämään risteykseen.
16 §
Kohtaaminen
Kohtaavien ajoneuvojen on sivuutettava toisensa oikealta. Risteyksessä saavat kuitenkin vastakkaisilta suunnilta saapuvat ajoneuvot, jotka kumpikin aikovat kääntyä vasempaan, sivuuttaa toisensa vasemmalta erityistä varovaisuutta noudattaen.
Kohdattaessa on ajoneuvojen välille jätettävä riittävästi tilaa. Jos ajoradalla on este, on sen ajoneuvon kuljettajan, jonka puoleisella ajoradan osalla este on, tarvittaessa pysäytettävä ajoneuvonsa antaakseen vastaan tulevan sivuuttaa paikan.
Tienpidossa tai vastaavassa tiellä tai sen vieressä tehtävässä työssä käytettävän, asianmukaisesti merkityn ajoneuvon saa sivuuttaa olosuhteet huomioon ottaen sopivimmalla tavalla noudattaen tarpeellista varovaisuutta.
17 §
Ohittaminen
Edellä kulkeva ajoneuvo on ohitettava vasemmalta. Milloin edellä kulkeva kääntyy tai selvästi valmistautuu kääntymään vasemmalle, se on kuitenkin ohitettava oikealta.
Oikealta saa ohittaa, jos kuljettajan ajosuunnassa on vähintään kaksi ajokaistaa ja ajoneuvot kulkevat rinnakkaisilla ajokaistoilla. Polkupyöräilijä ja mopoilija saa muutoinkin ohittaa muun ajoneuvon kuin polkupyörän tai mopon oikealta.
Raitiovaunu on ohitettava oikealta. Sen saa kuitenkin ohittaa vasemmalta, missä kiskojen sijainti sitä edellyttää, jos se voi tapahtua vaaratta ja haitatta. Yksisuuntaisella ajoradalla raitiovaunun saa muutenkin ohittaa vasemmalta, jos liikenneolosuhteet sen sallivat.
Tienpidossa tai vastaavassa tiellä tai sen vieressä tehtävässä työssä käytettävää, asianmukaisesti merkittyä ajoneuvoa ohitettaessa saa menetellä olosuhteisiin nähden sopivimmalla tavalla tarpeellista varovaisuutta noudattaen.
18 §
Ohituskiellot
Ohittavan ajoneuvon kuljettajan on tarkoin varmistauduttava, ettei ohitus aiheuta vaaraa.
Ohitus, johon käytetään vastaan tulevan liikenteen puolta, on kielletty:
1) näkyvyyden ollessa mäenharjan tai kaarteen vuoksi tai muusta syystä turvalliseen ohitukseen riittämätön;
2) jollei ohitukseen käytettävä ajokaista ole riittävän pitkälti vapaa ja esteetön turvalliseen ohitukseen;
3) jollei ohittaja ohituksen jälkeen vaaratta ja muuta liikennettä oleellisesti häiritsemättä voi palata jonoon;
4) edellä ajavan osoitettua suuntamerkillä aikovansa ohittaa;
5) takaa tulevan ajoneuvon kuljettajan aloitettua ohituksen; sekä
6) risteyksessä ja rautatien tasoristeyksessä sekä välittömästi ennen niitä.
Ohituskielto ei koske risteystä, jossa risteävä tie on polku, tilustie tai muu vähäinen tie, eikä taajaman ulkopuolella muuta kuin liikennemerkistä ilmenevää risteystä.
19 §
Ohittajan ja ohitettavan keskinäiset velvollisuudet
Ohittajan on pidettävä turvallinen väli ohitettavan ajoneuvoon.
Ohitettavan on, havaittuaan ohituksen vasemmalta, pysyteltävä niin oikealla kuin se muu liikenne ja olosuhteet huomioon ottaen on mahdollista, eikä hän saa lisätä nopeutta.
Hitaasti kulkevan ajoneuvon kuljettajan on kapealla tai mutkikkaalla ajoradalla tai vastaan tulevan liikenteen ollessa vilkasta ohituksen helpottamiseksi vähennettävä nopeutta ja mahdollisuuksien mukaan annettava tietä. Hän saa tällöin tilapäisesti kuljettaa ajoneuvoa pientareella, jos se voi tapahtua vaaratta ja haitatta.
20 §
Ajoneuvon peruuttaminen ja kääntäminen tiellä
Ajoneuvoa ei saa peruuttaa eikä kääntää tiellä, ellei se voi tapahtua vaaratta ja muita estämättä.
21 §
Ajoneuvon siirtäminen sivusuunnassa
Kuljettaja saa lähteä liikkeelle tien reunasta, vaihtaa ajokaistaa tai muuten siirtää ajoneuvoa sivusuunnassa vain, milloin se voi tapahtua vaaratta ja muita tarpeettomasti estämättä.
22 §
Tien antaminen pysäkiltä lähtevälle linja-autolle
Jos pysäkillä olevan linja-auton kuljettaja tiellä, jolla suurin sallittu nopeus on enintään 60 km/h, osoittaa suuntamerkillä aikovansa lähteä liikkeelle, samaa tai viereistä ajokaistaa pysäkkiä lähestyvän ajoneuvon kuljettajan on vähennettävä nopeutta ja tarvittaessa pysäytettävä, jotta linja-auto voi esteettä lähteä pysäkiltä. (7.5.1997/414)
Huolimatta 1 momentin säännöksestä linja-auton kuljettajan on noudatettava erityistä varovaisuutta vaaran välttämiseksi ja annettava suuntamerkki siten kuin 35 §:ssä säädetään.
23 §
Tilannenopeus
Ajoneuvon nopeus on sovitettava sellaiseksi kuin liikenneturvallisuus edellyttää huomioon ottaen muun ohella tien kunto, sää, keli, näkyvyys, ajoneuvon kuormitus ja kuorman laatu sekä liikenneolosuhteet. Nopeus on pidettävä sellaisena, että kuljettaja säilyttää ajoneuvon hallinnan. Ajoneuvo on voitava pysäyttää edessä olevan ajoradan näkyvällä osalla ja kaikissa ennalta arvattavissa tilanteissa. Ennen kaukovaloilta lähivaloille vaihtamista nopeus on sovitettava uusia näkyvyysolosuhteita vastaavaksi.
Kuljettajan on sovitettava ajoneuvonsa nopeus sellaiseksi, etteivät muut tienkäyttäjät joudu kohtuuttomasti lian tai soran roiskumiselle alttiiksi.
24 §
Liikennettä estävän tai haittaavan ajon kielto
Liikennettä ei saa estää tai haitata ajamalla aiheettoman hitaasti tai tarpeettomasti äkkiä jarruttamalla.
24 a § (24.5.2002/423)
Viestintälaitteiden käyttö ajon aikana
Radio- tai televisiovastaanotinta, muuta äänen- tai kuvantoistolaitetta taikka viestintälaitetta ei saa ajon aikana käyttää siten, että laitteen käyttö voi haitata ajoneuvon hallintalaitteiden käyttöä tai muuten häiritä kuljettajan keskittymistä liikenteeseen.
Moottorikäyttöisen ajoneuvon kuljettaja ei saa ajon aikana käyttää matkapuhelinta siten, että pitää sitä kädessään.
25 §
Nopeusrajoitukset
Liikenneministeriö voi antaa määräyksiä yleisestä nopeusrajoituksesta koko maassa tai tietyssä osassa maata. Tiekohtaisista ja paikallisista nopeusrajoituksista päättää liikenneministeriön tarvittaessa antamien yleisten ohjeiden mukaisesti ja 51 §:n säännöksiä noudattaen se, jolle liikenteen ohjauslaitteen asettaminen kuuluu.
Moottorikäyttöisten ajoneuvojen suurimmista sallituista ajoneuvokohtaisista nopeuksista säädetään asetuksella.
Hälytysajoneuvon, liikenteen valvontaan taikka poliisin, rajavartiolaitoksen tai tullin virkatehtävään käytettävän ajoneuvon kuljettaja sekä poliisiajoneuvon vetämään saattueeseen kuuluvan ajoneuvon kuljettaja saa ylittää tässä pykälässä tarkoitetun suurimman sallitun nopeuden, jos tehtävän kiireellisyys sitä välttämättä edellyttää. (19.1.2001/23)
Sen lisäksi, mitä 3 momentissa on säädetty, saa sairaankuljetukseen käytettävän erikoisauton kuljettaja ylittää erikoisautoille säädetyn suurimman sallitun nopeuden, vaikkei tehtävän kiireellisyys sitä enää välttämättä edellytäkään. (27.3.1987/356)
26 §
Pysäyttäminen ja pysäköinti
Ajoneuvon saa tiellä pysäyttää tai pysäköidä vain oikealle puolelle. Yksisuuntaisella tiellä on pysäyttäminen ja pysäköinti myös vasemmalle puolelle tietä sallittu.
Ajoneuvo on pysäytettävä tai pysäköitävä tien suuntaisesti ja mahdollisimman kauas ajoradan keskeltä.
Maitoa kuljettavan ajoneuvon saa taajaman ulkopuolella pysäyttää kaksisuuntaisellakin tiellä myös tien vasemmalle puolelle maitolaiturin kohdalle kuormaamista ja kuorman purkamista varten. Tällöin kuljettajan on noudatettava erityistä varovaisuutta.
27 §
Pysäyttämistä ja pysäköimistä koskevat kiellot
Ajoneuvoa ei saa pysäyttää eikä pysäköidä sellaiseen paikkaan eikä siten, että siitä aiheutuu vaaraa tai että liikenne tarpeettomasti estyy tai häiriytyy.
Pysäyttäminen ja pysäköinti on kielletty:
1) jalkakäytävällä, suojatiellä ja pyörätiellä sekä viiden metrin matkalla ennen suojatietä tai risteävää pyörätietä;
-----------------
Laki sanoo "PYSÄYTTÄMINEN ja pysäköinti" on kielletty 5 metrin matkalla ennen suojatietä.
Tästä tuleekin hauskaa. Risteyksienkään eteen ei saa pysähtyä, mutta toisaalta stop-merkillä vaaditaan pysähtymään ennen risteystä kohtaan, jossa on hyvä näkyvyys.
Yritä siinä sitten toimia oikein, varsinkin kun on vielä maalattu valkoinen viiva siihen risteyksen eteen (esim. metrin päähän).
Pysähtyä saa missä vaan, oli kuinka kiellettyä tahansa, mikäli se on välttämätöntä heikon näkyvyyden takia, tai mikäli sillä esimerkiksi estetään onnettomuus. Esimerkkinä: jalankulkija ei ole tulossa suojatielle, joten ajat sitä kohti suhteellisen hitaasti (kuten laki edellyttää). Ollessasi muutaman metrin päässä, jalankulkija astuukin suojatielle. Nyt sinun on pakko pysähtyä (vai pitäisikö koukata jalkakäytävän kautta)?
Mitenkäs sitten, kun edellisen esimerkin auto on pysähtynyt pakosta siihen suojatien eteen? Viereistä kaistaa lähestyy auto, joka ei nyt saa pysähtymättä ajaa tuosta ohi, muttei toisaalta pysähtyäkään. Onpas hankalaa.
Ehkä maalalaisjärkeä pitäisi soveltaa vähän?
"Ehkä maalalaisjärkeä pitäisi soveltaa vähän?"
Todellakin. Ei tuo liikenne mitään rakettitiedettä sentään ole.
Viestiketjun aloittaja (provokaatio?) on tavallaan oikeassa.
Jos lukee tieliikennelakia kirjaimentarkasti, niin siellä puhutaan pysäköinnistä, pysäyttämisestä ja pysähtymisestä, mutta ei missään määritellä, mitä nämä kaksi viimemainittua oikeastaan tarkoittavat.
Varmaan tarkoitus on ollut että liikenne-esteen takia pysähtyminen olisi eri asia kuin pysähtyminen vaikkapa kännykkään vastaamisen takia, mutta lainlaatijalta on jäänyt homma kesken.
Toisaalta stadissa asuvana toivoisi että tuota risteykseen pysähtymiskieltoa noudatettaisiin kirjaimellisesti. Aika moni risteys on tukossa, kun liikenne-esteen takia pysähdytään keskelle risteystä, ja siitähän poliisi myös muuten sakottaa. Eli poliisi tulkitsee lakia osittain ihan kirjaimellisesti.
Siellä kielletään pysähtyminen tietyissä paikoissa mutta sitten osittain säädetään pysähtyminen samoissa paikoissa pakolliseksi.
Tietysti tämä pakkopykälä kumoaa yleisemmän pykälän.
Eli alle 5m päähän suojatiestä ei saa pysähtyä minkään syyn takia mutta jos joku on kuitenkin niin tehnyt, sitten ei saa ajaa ohi pysähtymättä.
Toisaalta aina saa tehdä mitä vaan, jos se estää toisen hengenmenetyksen. Sehän on pakkotilanne. Eli jos joku on astumassa suojatielle, sitten pysähdytään.
Periaatteessa pitäisi ajaa niin hitaasti että pystyy pysäyttämään yli 5m päähään suojatiestä tässäkin tilanteessa, mutta ainahan se ei ole mahdollista.
Risteykseenkään ei saa yleensä pysähtyä alle 5 metrin päähän edes liikenne-esteen takia, mutta lain muut pykälät ja rajoitettu näkyvyys usein pakottavat pysähtymään lähelle risteystä.
"Varmaan tarkoitus on ollut että liikenne-esteen takia pysähtyminen olisi eri asia kuin pysähtyminen vaikkapa kännykkään vastaamisen takia..."
Mieluummin voitaisiin sanoa: ...liikenne-esteen takia pysähtyminen olisi eri asia kuin pysäyttäminen vaikkapa kännykkään vastaamisen takia...
Eli ilmeisesti nuo on tarkoitettu niin, että pysäyttäminen tarkoittaisi auton seisottamista purkamisen ja lastauksen ajaksi, ja pysähtyminen tarkoittaisi liikenneolosuhteiden takia auton seisottamista. Mutta termit ovat menneet sekaisin lainlaatijoiltakin.
Tekeydytkö noin yksinkertaiseksi, vai oletko aidosti tyhmä päälleajaja?
27 §
Pysäyttämistä ja pysäköimistä koskevat kiellot
Ajoneuvoa ei saa pysäyttää eikä pysäköidä sellaiseen paikkaan eikä siten, että siitä aiheutuu vaaraa tai että liikenne tarpeettomasti estyy tai häiriytyy.
Pysäyttäminen ja pysäköinti on kielletty:
1) jalkakäytävällä, suojatiellä ja pyörätiellä sekä viiden metrin matkalla ennen suojatietä tai risteävää pyörätietä;
------
Selitäpä tyhmälle, mitä se on jos auton pyörät eivät pyöri? Onko se pysäyttämistä? Eikö? No miksi ei? Selitäpä?
Laissa on erikseen termi "pysäyttäminen liikenne-esteen takia", mutta sitäpä termiä ei tässä pykälässä käytetä.
Autokoulussa kannattaa:)
27 §
Pysäyttämistä ja pysäköimistä koskevat kiellot
Ajoneuvoa ei saa pysäyttää eikä pysäköidä sellaiseen paikkaan eikä siten, että siitä aiheutuu vaaraa tai että liikenne tarpeettomasti estyy tai häiriytyy.
Pysäyttäminen ja pysäköinti on kielletty:
1) jalkakäytävällä, suojatiellä ja pyörätiellä sekä viiden metrin matkalla ennen suojatietä tai risteävää pyörätietä;
-------------------
Ei muuta
Juuri näin suojatien eteen EI SAA PYSÄKÖIDÄ
PYSÄHTYÄ SAA (heh heh)
Minä ison auton kulj en koskaan pysähdy suojatien eteen..........siksi kun ISON auton takaa EI näe tuleeko sieltä joku
Joten parempi kun odottavat
En tee jalankulkialle semmoista ansaa
Tieliikennelaki
27 §
Pysäyttämistä ja pysäköimistä koskevat kiellot
Ajoneuvoa ei saa pysäyttää eikä pysäköidä sellaiseen paikkaan eikä siten, että siitä aiheutuu vaaraa tai että liikenne tarpeettomasti estyy tai häiriytyy.
Pysäyttäminen ja pysäköinti on kielletty:
1) jalkakäytävällä, suojatiellä ja pyörätiellä sekä viiden metrin matkalla ennen suojatietä tai risteävää pyörätietä;
-----
Mutta tästä seuraakin seuraava ongelma:
Jos auto on laittomasti pysäyttänyt alle 5 metrin päähän suojatiestä, sitä ei saa toisaalta ohittaa pysäyttämättä, mutta toisaalta laki kieltää toisessa pykälässä tekemästä näin.
Mitäs teet? Ainoa tapa laillisesti on tehdä U-käännös ja kiertää koko ansa. Nyt minä sanon heh heh.
ja odotat että se laittomasti suojatien eteen pysäyttänyt jatkaa matkaansa. Ja sitten jatkat matkaasi.
Yksinkertaista kun sen tajuaa!
Siis jos kadulla on suojatie, ja sen eteen alle 5m päähän on pysähtynyt juntti lainrikkoja, niin jotta et riko itse lakia, pysähdy reilusti aikaisemmin sen juntin taakse ja odota että tämä juntti lainrikkoja jatkaa matkaansa, jonka jälkeen vasta voit laillisesti jatkaa matkaa sen suojatien yli.
autoosi kunnon peilit niistä taakse,jos ovat oikein laitettu sekä pystyt niistä seuraamaan liikenteen takanasi.
Tieliikennelaki 27§ kieltää "pysäyttämästä ja pysäköimästä" alle 5 metrin päähän suojatiestä.
Tieliikennelaki 32§ vaatii "pysäyttämään tarvittaessa ennen suojatietä" ja kieltää ohittamasta "pysähtymättä suojatien eteen pysähtynyttä ajoneuvoa"
Tieliikenneasetus, merkki 232 (Stop-merkki)
"Pakollinen pysäyttäminen".
Sama asetus, merkki 371 (pysäyttämiskielto).
Merkillä kielletään pysäyttäminen muusta syystä kuin pakollisen liikenne-esteen takia tien sillä puolella, jolle merkki on asetettu.
-----
Tästä minä päättelen että lainsäätäjän mukaan minkäänlainen pysäyttäminen alle 5 metrin päässä suojatiestä ei ole sallittu. Sen sijaan pysäyttämiskieltomerkin alueella saa pysäyttää liikenne-esteen takia.
Lain ristiriita on siinä että toisaalta pysäyttäminen lähellä suojatietä on kielletty mutta samalla se on pakollista, jos toinen ajoneuvo on rikkonut lakia, ja pysäyttänyt suojatien eteen. Kumpaa pitäisi noudattaa?
Pysähtyminen ja pysäköiminen on kaksi eri asiaa !
tieliikennelaissa alle 5 metrin päässä suojatiestä.
Lue nyt edes sitä tieliikennelakia ennenkuin alat mössöttää täällä, sinä idiootti.
huomenna kotiin jos järjen juoksu tuota tasoa.
että SUOJATIEN ETEEN PYSÄTYNYTTÄ AJONEUVOA EI SAA OHITTAA PYSÄHTYMÄTTÄ.Näin yksinkertainen se juttu on aivan turhaa siitä on kenenkään ruveta vääntämään omaa versiota tämä on totuus.PYSÄKÖINTI (HUOM:LÄHENPÄÄ 5M SUOJATIETÄ KIELLETTY) ON TAAS IHAN ERI ASIA,KUN PYSÄHTYNYT.
Tosiasiat lain mukaan:
- suojatien eteen alle 5 m päähän ei saa pysähtyä=pysäyttää eikä pysäköidä, EI MINKÄÄN SYYN TAKIA, laissa ei ole mainittu mitään sallittua syytä, siis LAIN mukaan, terve järki tai pakkotilanne on taas eri asia
- suojatien eteen pysähtynyttä=pysäyttänyttä tai pysäköityä ajoneuvoa ei saa ohittaa pysähtymättä LAIN mukaan
En ymmärrä mistä vaahtoat, idiootti.
Jos jätettäis se lain tulkinta sinne minne se kuuluu ei raastupaan.