Jumala on sekä satuolento, että uskonnollinen käsite. Ihmiselle, joka uskoo Jumalaan kyseessä ei sikäli kuitenkaan ole satuolento, että satuolennot kuuluvat selvästi kategoriaan mielikuvitusolennot. Silloin on kysymyksessä uskonnollinen käsite, jolloin ihmismielen ontologiset kategoriat sekoittuvat siten, että intuition vastaisesti ihminen pitää mielikuvuksen tuotetta osana mielikuvituksesta riippumattomille todellisille ilmiöille kuuluvaa kategoriaa.
Jumala on uskonnollinen käsite
metaskeema
10204
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
on kysymyksessä minun moneen kertaan täällä perääkuuluuma heikko inhibitio. Olen tehnyt aloituksia asiasta viimeisen puolen vuoden aikana tämän tästä, mutta kovin harvat ovat käsittäneen, mistä siinä on kysymys.
Onko kyseessä sama ilmiö, joka on englanniksi latent inhibition?
http://en.wikipedia.org/wiki/Latent_inhibition
näkemykseni mukaan on juuri näin. Englanninkielisessä versiossa tosin puhutuaan paljon heikon inhibion ja mielisairauksien korrelaatiosta. Asia, jonka olen tällä palstalla ottanut esille, perustuu dosentti Marjaana Lindemanin tekemiin tutkimuksiin ja nimenomaan heikon inhibition korrelaatiosta uskovaisuuteen.
Hänen näkemyksensä mukaan heikko inhibitio - tiedostamattoman sekoittuminen tiedostettuun - korreloi uskonnollisuuden kanssa.
Itselläni ei ole tieteellistä kompetenssia todistaa Lindemanin tutkimusta oikeaksi tai vääräksi, mutta minusta se vaikuttaa uskottavalta.
Mistä dosentti Marjaana Lindemanin tutkimustuloksia saa luettavakseen? Netistä niitä ei näytä löytyvän.
Helsingin yliopistossa. Itse olen tämän tutkimuksen referaatin lukenut (kuinkas muuten) Skeptikko-lehdestä. Minulle se tulee jäsenetuna.
Minulle tulee myös skeptikkolehti jäsenetuna. Haluan tarkistaa, että löytyykö kyseinen lehden numero myös minun kokoelmastani.
ollut 4/2007, jolloin hänelle luovutettiin Sokrates-palkinto.
"jumala" ei ole edes sana. se ei tarkoita mitään eikä ole yhtään mitään.
Entäs kun elämässäsi tapahtuu silloin tällöin
kaikenlaista mitä ruumiissasi asustava järkesi
ei tahdo hyväksyä, kyllä se on henkimaailmaa..
Jos elämässäni tapahtuu asioita, jotka ovat yliluonnollisia, niin silloin koen harha-aistimuksia.