eroa sivut

onko "eroa jehovantodistajista" sivut jo käytössä ?
5327
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Eikös nämä tai esim. Veljesseuran sivut riitä? Tai ihan pelkkä Netti tai Wikipedia.

Äänestä
  • Veljesseuran sivut on tarkoitettu tueksi niille, jotka ovat jo lähteneet JT-seurakunnasta, sekä niille, joilla JT-seurakunnan sisällä on vakavia epäilyksiä ja jotka harkitsevat lähtöä.

    Sivu ei yritä aktiivisesti etsiä käännytettäviä.

    Äänestä

  • Veljesseurasta kirjoitti:

    Veljesseuran sivut on tarkoitettu tueksi niille, jotka ovat jo lähteneet JT-seurakunnasta, sekä niille, joilla JT-seurakunnan sisällä on vakavia epäilyksiä ja jotka harkitsevat lähtöä.

    Sivu ei yritä aktiivisesti etsiä käännytettäviä.

    Sivu ei yritä aktiivisesti etsiä käännytettäviä.

    - Mitä sitä p....a!! Olen lukenut, ja tullut siihen tulokseen, ettei sivuja ole tarkoitettu muuhun kuin Jehovan todistajia vastaan.. Siellä annetaan ymmärtää todistajuuden olevan VT- juoksupoikia... Täysin vääristyneet sivut Jehovan tahdon vastaiset. Eli luopioiden omaa aluettaan.

    Äänestä

  • Maan läheisyyteen heitettynä.. kirjoitti:

    Sivu ei yritä aktiivisesti etsiä käännytettäviä.

    - Mitä sitä p....a!! Olen lukenut, ja tullut siihen tulokseen, ettei sivuja ole tarkoitettu muuhun kuin Jehovan todistajia vastaan.. Siellä annetaan ymmärtää todistajuuden olevan VT- juoksupoikia... Täysin vääristyneet sivut Jehovan tahdon vastaiset. Eli luopioiden omaa aluettaan.

    >> Täysin vääristyneet sivut Jehovan tahdon vastaiset.

    Tarkoitat Ameriikan Jehovaa. Se ei tykkää, että vartiotorniseura osoitetaan huuhaa-puljuksi. Sen tahdon mukaista on leimata kaikki todisteet oikopäätä valheeksi - olivat ne sitten vaikka sen omia tuotoksia! Sitä miellyttää myös kovasti, että on ihmisiä jotka pitävät todellisuudelle sokeana kiinni sen lie'asta ja juoksevat sen asioilla.

    Raamatun Jumalan kanssa tällä Jehovalla ei ole mitään tekemistä.

    Äänestä

onko "eroa jehovantodistajista" sivut jo käytössä ?

-Ei ole tarvetta sellaisille sivuille. Eroaminen on ilmoitus luontoinen asia seurakunnalle.
Jos joku ryhtyy menettelyyn, joka on vastoin kristillisen seurakunnan puolueetonta asemaa, seurakunnan on pakko pitää häntä sellaisena, joka on päättänyt erota meistä. (Jes. 2:4; Joh. 15:17-19)

Seurakunnalle tulisi esittää lyhyt ilmoitus, että tämä henkilö on valitsemallaan menettelytavalla osoittanut, ettei hän enää halua olla yksi Jehovan todistajista. (Seuralle tulisi ilmoittaa asiasta käyttämällä S-77- ja S-79-lomakkeita.)

Jos joku kastettu ei missään tapauksessa halua kuulua seurakuntaan ja pyytää, että hänen nimensä poistetaan kaikista luetteloistamme, meidän tulisi mukautua hänen pyyntöönsä.

Koska hänellä on näin järkkymätön asenne, kehottakaa häntä esittämään pyyntönsä kirjallisesti.

Jos hän kieltäytyy tekemästä sitä, mutta ilmoittaa päättäväisesti todistajien edessä päätöksestään erota ja siitä, ettei hän enää halua itseään yhdistettävän Jehovan todistajiin, hänen lausuntonsa todistajia pyydettäisiin esittämään selostus lausunnosta kirjallisena ja allekirjoittamaan se.

Lähde: Järjestetyt tekemään Jehovan tahto.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tunkua kirjoitti:

onko "eroa jehovantodistajista" sivut jo käytössä ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu