Missä Jumala oli Kauhajoen ja Jokelan tapahtumien aikoihin? On se Jumala niin armollinen....
Missä Jumala?
Kauhajoellako?
9313
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Jumala sanoo sinulle: "Minä tahtoisin olla mukana koulussa, turvananne, mutta minut ajettiin jo kauan sitten ulos koululaitoksesta. En ole tervetullut." Koulu ei ole enää tunnustuksellinen, kristillinen koulu, kuten kerran oli.
vaikka piti olla passissa kauhajoella.
Luulenpa että hän katuu kokeiluaan, meille syntymälahjaksi antamaansa vapaata tahdoa.
Meidänhän tulisi pyrkiä itse taistelemaan mieltämme riivaavaan pahan ilmenemiseen itsessämme ja pyrkiä toimimaan niin että käyttäytyisimme lähimmäistämme kohtaan niinkuin toivoisimme heidän käyttäytyvän itseämme kohtaan.
Ajatuksena se kuulostaa helpolta, tarvitsisi huolehtia vain homman toimimisesa omalla kohdallamme. Käytännössä kuitenikin näköjään aivan mahdotonta.
Toki voimme ymmärtääkseni rukoilla voimia kyseisen jahjan ylläpitämiseen.
Bushin kanssa. http://www.kaleva.fi/plus/index.cfm?j=513152
Bushin paras kaveri :D
ja enemmän alkaa vaikuttaa siltä, että montaa muuta kaveria Bushilla ei olekaan. Muutkin alkavat huomata, kuinka yksinkertainen hän on.
Itse olen menettänyt uskoni.
tuli tsunamista. Epäillyt olin ennenkin, mutta jos Jumala olisi olemassa, häne ei oli sallinut yli 200.000 oman luomuksensa, ihmisen, kuolla silloin.
Toisaalta, ei ole myöskään helvettiä, sen olemassaololla minua ei ole enää aikoihin kukaan onnistunut pelottelemaan.
Kaikki tapahtuu jumalan tahdosta.