Jotain

Rahmaninov, Rasputin, shamaanit, metsät, tiikerit, Baikal, Ural jne. Tässä mieltä lämmittäviä asioita.
Kun kerran uskonnosta on kysymys niin mitä palstan kirjoittajat ajattelevat Rasputinin parantajan kyvyistä?
275
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ihmeparanemisia on tutkittu paljon. Tutkimuksissa on yleensä asetettu huomattavasti normaalia tieteellistä tutkimusta tiukemmat kriteerit. Kukaan tutkija ei halua saada harteilleen epäuskottavuuden viittaa, joka siitä seuraa, jos tutkimustuloksissa on edes tavanomaisia spekulointimahdollisuuksia.

Tutkimuksen arvoisia kohteita on löydetty sadoittain, mutta yleensä ongelmaksi muodostuu se, ettei tutkimuskohde ole käynyt lääketieteellisissä tutkimuksissa päivittäin. Silloin "jokin muu tuntematon" selittävä tekijä parantumiselle jää mahdolliseksi.

Rasputinin parantajan kyvyistä ei voida tehdä nykyaikaiset kriteerit täyttävää tutkimusta. Nykyaikaiset kriteerit täyttävää tutkimusta voidaan tehdä vain tapahtumista, joista on riittävän kattava dokumentaatio ja henkilöitä voidaan myös haastatella ja seurata miten heidän paranemisensa kehittyy jatkossa.

Kriteerit jo tutkimukseen ottamiseen ovat niin tiukat, että jotain todellista ja lääketieteellisesti vahvistettua on pitänyt tapahtua, ennen kuin ketään kelpuutetaan mukaan.

Mielenkiintoista on se, että ne, jotka voidaan edes kelpuuttaa mukaan, ovat henkilöitä joiden puolesta on rukoiltu Jeesuksen nimessä. Ei tunneta tapausta, joka olisi voitu ottaa tutkimukseen, koska hän olisi parantunut tilanteessa, jossa hänen puolestaan olisi rukoiltu buddhan, rasputinin, kristuksen, jonkin "herran" tai muunkaan mahdollisesti varteenotettavan tahon nimeen.

Sen sijaan Jeesukseen nimissä suoritettujen rukousten tuloksena on havaittu parantumisia, jotka ovat johtaneet pitempiin jatkotutkimuksiin. Henkilöt ovat ihan lääketiteellisessä mielessäkin parantuneet, mutta vielä on jäänyt todentamatta se, miten rukous olisi parantanut heidät. Tällaisia todistelujahan ateistit jatkuvasti vaativat ja aina kun niitä löytyy, kriteereitä kiristetään entisestään. Aina se ei kerro ollenkaan objektiivisesta tai maailmankatsomuksista riippumattomasta tarkastelusta, joskus jopa päinvastoin.

Äänestä
  • oli kyllä munkki ainakin joskus ...
    Hämmästyttää se, että ihmiset, jotka hänet tunsivat halusivat elää askeettisesti esim. miksi Mannerheim oli askeetti? Joku tartuntako? Suomeen paennut emigrantti Vyrubova halusi olla nunna. Kanadaan muuttanut viimeinen keisarillinen eli vaatimattomasti. Luulen, että tämä jollain tavalla liittyy Rasputiniin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


positiivista Venäjästä: kirjoitti:

Rahmaninov, Rasputin, shamaanit, metsät, tiikerit, Baikal, Ural jne. Tässä mieltä lämmittäviä asioita.
Kun kerran uskonnosta on kysymys niin mitä palstan kirjoittajat ajattelevat Rasputinin parantajan kyvyistä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu