Kofeiini on lasten

porttihuume

Kofeiini on puriinialkaloidi, kuten heroiini, kokaiini ja nikotiinikin. Lääkeaineopillisesti se on fyysistä ja psyykkistä riippuvuutta aiheuttava huumausaine. Kofeiiniriippuvuus on huumeriippuvuus siinä missä heroiiniriippuvuuskin.

Kofeiinin tiedetään aiheuttavan muutoksia aivosolujen reseptoritiheyksissä. Sen tiedetään aiheuttavan oppimisvaikeuksia ja ylivilkkautta. Sen tiedetään myös aiheuttavan sekä akuutteja, että kroonisia mielenterveydellisiä ongelmia, kuten masennusta, ahdistuneisuutta, paniikkihäiriötä, kaksisuuntaista mielialahäiriötä ja skitsofreniaa, tai mainittujen tilojen kaltaisia oireita niin ettei voida oireiden perusteella sanoa onko aiheuttaja psyykkinen sairaus, vaiko kofeiinimyrkytys.

On, pöyristyttävää että lapsille suunnatuissa tuotteissa on tällaista huumausainetta joka altistaa psyykkisten vaikutustensa kautta alkoholismille ja laittomien huumeiden käytölle. Jos porttihuumeista puhutaan niin kofeiini on ehdottomasti sellainen, kofeiiniriippuvuus voi johtaa suklaasta kahviin ja siitä edelleen alkoholiin ja laittomiin aineisiin. Alkoholin ja huumausaineiden ongelmakäyttö aiheutuu erittäin todennäköisesti tuntemattomassa määrin jatkuvan kofeiinialtistuksen aiheuttamien oireiden itselääkinnästä.

Kofeiinia sisältävät makeiset on korvattava kofeiinittomilla ja jos niitä myydään aikuisille, sen on tapahduttava samanlaisena valvottuna toimenpiteenä kuin alkoholin myynti.


ps. tämä viesti on lähetetty tiedotusvälineille ja presidentinkansliaan, myös kansanedustajia on informoitu kofeiinin vaaroista.

9

1966

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ADHDäiti minäkin+3 ADHDlasta

      herralle kiitos kahvista. se rentouttaa ja nukuttaa kivasti. ADHDaivot reagoivat päinvastaisesti moneen asiaan.meidän perheessä on todettu kofeiinin "aiheuttavan"päinvastaisia reagtioita kuin ns.normaaleille.iltakahvien jälkeen voi alkaa katselemaan petipaikkaa.
      en tietty kiellä kantaasi, mutta tuo ylivilkkauden aiheutuminen kofeiinista tuntuu kaukaa haetulta, meillä on ollut vaarallisempaa syödä värillisiä hedelmäpastilleja tai kaupan maksalaatikkoa kuin juoda kahvia.maksalaatikosta kaikki ovat kävelleet pitkin seiniä, roikkuneet kattolampuissa yms. tarzan-oireita.pitäisiköhän informoida hallitusta myös näistä lisäaineista???

      • tutkimuksen

        esittämä malli ADHD:n syntyyn on äidin kofeiinialtistus raskausaikana, tämä häiritsee sikiön aivojen kehittymistä jo verrattain pienillä annoksilla.

        Toinen malli on yliherkkyyteen perustuva akuutti reaktio kofeiiniin piristävänä huumeena.

        Kolmas malli on jatkuvan altistuksen aiheuttama kofeiinimyrkytys, kofeinismi.

        Siinä vaheessa kun on saatava aamukahvi, että saa aivot käyntiin ja kun kahvi rentouttaa piristämisen sijaan, on jo kyseessä hyvin vahva riippuvuus, uusi annos pitää vieroitusoireet loitolla.


      • muutaman ADHDn äiti
        tutkimuksen kirjoitti:

        esittämä malli ADHD:n syntyyn on äidin kofeiinialtistus raskausaikana, tämä häiritsee sikiön aivojen kehittymistä jo verrattain pienillä annoksilla.

        Toinen malli on yliherkkyyteen perustuva akuutti reaktio kofeiiniin piristävänä huumeena.

        Kolmas malli on jatkuvan altistuksen aiheuttama kofeiinimyrkytys, kofeinismi.

        Siinä vaheessa kun on saatava aamukahvi, että saa aivot käyntiin ja kun kahvi rentouttaa piristämisen sijaan, on jo kyseessä hyvin vahva riippuvuus, uusi annos pitää vieroitusoireet loitolla.

        juu ja kahviunjuonti raskausaikana aiheuttaa diabeteksen. omalla kohdallani äitini oli niin köyhistä oloista ettei siellä saanut koskaan kahvia, eli mistähän johtuu minun ADHD ja diabetes?????itse en juo kahvia kuin kupillisen päivässä kun se väsyttää.enkä juonu raskausaikana koskaan yhtään kupillista."lääketieteelliset" teoriat saa siis työntää syvälle, onhan niitä nykyisin luettavissa jopa seiskasta.


    • tiedätkö edes kuinka moni hyötyy lääkityksestä?
      Sellaisten tavisten väittäminen asioista tietämättä tarkkaan koko asiasta aiheuttaakin "muoti-ilmiö" -ajattelua. Moni päätää toisten puolesta vaikkei esim. itse tiedä miten adhd rajoittaa joidenkin ihmisten elämää. Lisäksi kofeiini saattaa rauhoittaa addeja samalla tavalla kuin nikotiini ja metyylifenidaatti, tai muut stimut. Tupakka olisi huono lääke, koska siinä on muutakin kuin nikotiinia. Esim. kahvi saattaa kyllä lisätä levottomuutta adhd-henkilölle, sillä sen sisältämä kofeiini vaikuttaa vain lyhyen ajan. Ehkä kofeiini aiheuttaa myös oppimisvaikeuksia ja ylivilkkautta ei-adhd-lapsille. Se on kyllä fakta, että limsassa on kofeiinia, että se piristää tavallisia lapsia.

      • ninni & poitsu AD/HD

        Ainakin omasta kokemuksesta voin sanoa, että meidän esikolle ad/hd tuli hoitovirheestä synnytyksen aikana/hapenpuutteesta. Kahvilla meillä tosiaan positiivista vaikusta!


    • Normaali ihminen

      Olen 20. En ole käyttänyt tupakkaa, alkoholia enkä muita aineita. Kofeiini pitoisia tuotteita kyllä olen käyttänyt. Haluiaisin vain kertoa ketjun aloittaneelle ystävällisin terveisin haista paska =). Muille hyvät päivän jatkot! Adhd:ssa tosiaan auttaa kofeiini. Kannattaa myös kokeilla 100 mg kofeiini tabletteja joita saa apteekista ilman reseptiä! Yli 15 vuotiaille tarkoitettuja ja niitä voi napsia 3 päivässä. Hintaa 3,5 € ja purkista löytyy 100 pienta tablettia.

      • jakke_al

        en tiedä palveleeko tämä kommentti ketään, mutta itselläni henkilökohtaisesti nikotiini toimii adhd lääkkeenä kun concerta. annos oli concertaa 90mg, ja annosta nostettiin asianmukaisesti alkaen 18mg. en silti yllytä laittamaan muksulle marlboroo huuleen:)


      • jakke_al
        jakke_al kirjoitti:

        en tiedä palveleeko tämä kommentti ketään, mutta itselläni henkilökohtaisesti nikotiini toimii adhd lääkkeenä kun concerta. annos oli concertaa 90mg, ja annosta nostettiin asianmukaisesti alkaen 18mg. en silti yllytä laittamaan muksulle marlboroo huuleen:)

        ^siis paremmin kuin concerta..


    • hahahahaaaa

      Aloittaja on siis lääkefirman edustaja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      58
      5483
    2. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      433
      4759
    3. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      148
      3909
    4. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      186
      3443
    5. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      14
      2576
    6. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      22
      2335
    7. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2288
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      154
      2101
    9. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      128
      2059
    10. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1529
    Aihe