Amerikkalaiset ovat uhanneet tulla sotkemaan Matti Saaren hautajaiset ihan sillä perusteella että he saavat mielipiteensä kuuluville. Se on että Jumala kosti Suomen kansalle koulumurhien kautta. Järjestö vastustaa myös homoutta.
Paljon on yhteistä sille, mitä tapauksen jälkeen, jo viikko sitten kirjoitettiin tälle palstalle ja vielä evankelistan toimesta.
Oliko se seuraus siitä että kansamme on hylännyt hyvän Jumalan...Sitä en tiedä. Minusta tässä on kyse samasta ihmisvihasta joka johti itse tekoonkin.
Asia uutisoitiin tämän päivän iltalehdessä, mutta linkkiä en saanut tähän toimimaan.
Sieltä sen voi kuitenkin käydä lukemassa.
Paljon on yhteistä sille, mitä tapauksen jälkeen, jo viikko sitten kirjoitettiin tälle palstalle ja vielä evankelistan toimesta.
Oliko se seuraus siitä että kansamme on hylännyt hyvän Jumalan...Sitä en tiedä. Minusta tässä on kyse samasta ihmisvihasta joka johti itse tekoonkin.
Asia uutisoitiin tämän päivän iltalehdessä, mutta linkkiä en saanut tähän toimimaan.
Sieltä sen voi kuitenkin käydä lukemassa.
Vastaukset 5
Vanhimmat
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000002&conference=664&posting=22000000038257893
Kannattaisi antaa anteexi jo !!!
ja siellä hän oli kirjoittanut uskonsuunnakseen ateismin, todellakin.
Nyt on kuitenkin vähän mahdotonta kuvitella hänet ja Jumalan opettamaa lähimmäisen rakkautta kuuluvaksi toisiinsa, millään tavalla.
Silti kun ampui itseäänkin päähän niin ei voi syyttää enää ketään(kun sanoit tosta anteeksiannosta).
mitä pidät?
Naurettavaa!!! :D
Kirjoittanut: Bubastis.tm 30.9.2008 klo 21.22
Nykytekniikkaa
>
>
GEEGEE, SHERWOOD ja SAVONAROLA istuivat
saunassa.Yht'äkkiä kuului piippaava ääni. GEEGEE painoi käsivarttaan ja piippaus loppui.
Muut katsoivat GEEGEETÄ kysyvästi. "Se oli hakulaite, GEEGEE selitti."Minulla on mikrosiru käteni ihon alla".
Muutaman minuutin kuluttua soi puhelin. SHERWOOD nostaa kämmenensä korvalleen ja alkaa puhumaan. Lopetettuaan hän selittää: "Se oli minun
kännykkäni, minulla on mikrosiru kämmenessäni".
SAVONAROLA tuntee olonsa tässä vaiheessa aika juntiksi. Jottei hän vallan jäisi alakynteen, hän päättää tehdä jotain yhtä vaikuttavaa kui muutkin.
Hän kävelee pois saunasta ja menee miestenhuoneeseen.
Hetken kuluttua hän tulee ulos pala WC-paperia takamuksestaan roikkuen. Muut kohottavat kulmakarvojaan, johon SAVONAROLA toteaa: "Katsopas vaan, minulle on tulossa faxi".
Mitens tuon savonarolan rasismi-vihan saisi aisoihin, hääh?
Ääriyhteisö uhkaa häiritä Kauhajoen hautajaisia
30.9.2008 11:59
Suomen kunniakonsuli ilmoitti viestistä FBI:lle.
Westboro Baptist Church järjesti mielenilmauksen heinäkuussa syöpään menehtyneen valkoisen talon entisen tiedottajan hautajaisissa.
Westboro Baptist Church järjesti mielenilmauksen heinäkuussa syöpään menehtyneen valkoisen talon entisen tiedottajan hautajaisissa. (EPA)
Homoseksuaaleja ja useita muita vähemmistöryhmiä vihaava yhdysvaltalainen uskonnollinen ääriliike Westboro Baptist Church (WBC) ilmoittaa verkkosivuillaan, että Kauhajoen joukkomurha oli Jumalan kosto Suomelle.
- Jumala lähetti ampujan, yhteisö julistaa.
Tiedotteen mukaan Jumala vihaa Suomea, koska se on hylännyt Hänet ja ryhtynyt suosimaan homoja "säätäen lakeja, joissa uhmataan törkeästi Jumalan Sanaa".
Kansasissa toimiva WBC ilmoittaa myös, että se aikoo järjestää uskonnollisia mielenilmaisuja Kauhajoen uhrien hautajaisissa.
Lake Worthissa asuva Suomen kunniakonsuli Peter Makila kertoo tehneensä viestistä ilmoituksen Yhdysvaltain liittovaltion poliisille FBI:lle.
- Sain samankaltaisen tiedotteen myös Jokelan tapauksen jälkeen, Makila sanoo Iltalehdelle.
Vaikka viestissä ei ollut suoranaista uhkausta, Peter Makila kertoo FBI:n edustajien luvanneen tutkia asiaa.
WBC kohdisti huomionsa Suomeen jo vuonna 2000, jolloin se uhosi tulevansa Suomeen ja polttavansa Suomen lipun Helsingin keskustassa vastalauseena juuri valitulle presidentti Tarja Haloselle. Uhkausta ei kuitenkaan koskaan toteutettu.
Baptistien kansainväliset ja kansalliset järjestöt ovat sanoutuneet irti kaikista yhteyksistä WBC:hen ja sen julistamaan teologiaan.
RISTO KUNNAS
[email protected]