Yhden ujon tarina

vain yksi massasta

Ajattelin kirjoittaa tarinani kaikille teille ujoille. Luulen että muutamat pystyvät samaistumaan tähän.

Lapsena olin melkoinen rämäpää ja uskalsin sanoa, mitä ajattelin. En välittänyt mitä muut minusta ajattelivat. Minulla oli suhteellisen paljon ystäviäkin, mutta sitten yläasteella kaikki kääntyi päälaelleen.

Minusta tuli todella ujo ja aloin vierastaa ihmisiä. Minulla ei ollut kuin muutama kaveri, joiden kanssa en tavannut koulun ulkopuolella. En tiedä mistä tämä kaikki alkoi, ehkä se oli juuri alkanut puberteetti tai ainakin monen sattuman summa? Minua alettiin kiusaamaan noihin aikoihin, kun niin sanotusti suljin itseni maailmalta. Lisäksi oma "poikkeava" seksuaalisuuteni alkoi herätä, mutta se aiheutti minussa enemmän häpeää kuin tyydytystä.

Yläaste oli yhtä helvettiä, mutta selvisin kuitenkin. Menin ammattikouluun ja kaikki suhteet koulukavereihin katkesi. Minulla oli suuret odotukset ammattikoulusta: tapaisin uusia ihmisiä, joilla on samoja kiinnostuksen kohteita ja muutenkin elämä muuttuisi sosiaalisempaan suuntaan. Mutta elämä ei muuttunut - minä en muuttunut. Olin yhä se sama ujo tyttö, joka istui luokan eturivissä yksin ja hiljaa. Menin ammattikoulussa yhä enemmän lukkoon ja aloin jo menettämään otettani todellisuudesta.

Kotonakin alkoi mennä huonosti, äiti joutui psykiatriseen sairaalaan ja minä löysin itseni koulupsykiatrin kansliasta. En kuitenkaan ollut edes masentunut, vaan näin jälkeen päin mietittynä siinä vaiheessa vain kaipasin elämääni ihmistä, jolle pystyi puhumaan synkistä asioista. Suoritin ammattikoulun loppuun hyvillä arvosanoilla ja aivan tuntemattomana ihmisenä luokkatovereilleni.

Ammattikoulun jälkeen vietin päiväni virtuaalityhjiössä, jossa ainoa kontaktini ulkomaailmaan oli ainoa ystäväni. Puoli vuotta sitten pääsin lopulta ensimmäiseen oikeaan työpaikkaan ja opettelen nyt vähitellen olemaan itseni ja hyväksymään itseni. Olen kuitenkin vielä lähtöruudussa: en ole kyennyt ystävystymään kenenkään työkaverin kanssa, kärsin kahvikuppineuroosista, työpaikan yleisiä vessoja kammoksun, kritiikin vastaanotto tapahtuu hammasta purren, puhelimella soitto saa vieläkin sydämen tykyttämään, pelkään sanovani jotain tyhmää tai jotain mikä ei pidä paikkaansa, huomion saaminen nostaa punan poskille, työporukan virkistyspäivät ovat minulle vieläkin liian hardcorea ja olen 100% kaapissa.

Vaikka elämässäni ei ole paljon hurraamista, haluan silti nähdä jokaisen uuden päivän joka kohdalleni sattuu. Ja ehkä joku päivä kohtaan jonkun ihanan ihmisen, joka ymmärtää että ujotkin ovat vain ihmisiä.

Rohkenenkin näin nimettömänä toivottaa rohkeutta muille ujoille!

4

1196

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sinulle!

      Kahvikuppineuroosi, yleiset vessat, puhelimella soittaminen...lisäisin listaan vielä esiintyminen, ruokalat, kaupassa käynti...been there, seen that.

      En ole mikään lääkäri, mutta tarinasi kuulostaisi vähän siltä, ettei kirjoittamasi ole pelkkää ujoutta vaan myös sosiaalisten tilanteiden pelkoa, josta myös itse kärsin. Tuon asian tiedostaminen auttoi ainakin minua paljon. Hyvä puoli asiassa on, että voit itse päättää kumpaan suuntaan kierre pelkojen suhteen menee. Onkin mukava lukea, että olet positiivisin mielin liikkeellä!

      Jaksamisia sinulle :)

    • tämmönenjoku

      Aivan tasan mun tarina.. paitsi kävin lukion ennen ammattikoulua ja istuin aina takana.
      Enkä ole kaapissa.

      Estynyt persoonallisuus voi olla mun "tauti"

    • Nica2017

      Oon myöhässä... :D mut itsekkin olen ujo, vieläkin. Aina ollut.

    • hyh87

      Melkein sama tilanne. Ujo koulussa, koulukiusaus, yksineläjä, ei ihmiskontakteja (paitsi pari vanhaa amitsukaveria jotka asuvat muualla). Siinä tais tulla pääkohdat. Henkilökohtaisesti sanoisin että minusta ujous on viehättävä piire ihmisestä. Ehkä siksi että olen ujo itsekin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      60
      1059
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      98
      1034
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      892
    4. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      60
      820
    5. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      135
      812
    6. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      124
      805
    7. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      25
      699
    8. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      55
      689
    9. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      666
    10. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      15
      636
    11. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      620
    12. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      607
    13. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      83
      586
    14. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      582
    15. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      35
      580
    16. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      578
    17. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      128
      573
    18. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      47
      568
    19. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      533
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      11
      529
    Aihe