Kysymys talletusuojasta

Niinhän se on talletussuoja 25.000 euroa suomessa. Jos vaikka sattus olemaan vähän enemmän ku tuo summa tilillä niin kannattaako ylimenevä osa roudata toiseen mahdollisesti kaatuvaan pankkiin :) vai nostaako kriisin ajaksi kassalippaaseen eli.ns sukanvarteen...?

"eihän tämä kriisi nyt Suomeen vaikuta"
2358
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ei muuta kun sukkaa kutomaan!

Äänestä

1) 25 000,00 € käteistalletuksia per pankki

2) 25 000,00 € käteistalletuksia ja 22 222,22 € rahoitusvälineitä per "talletusyhteisö"

3) Pidät enemmän samoissa paikoissa ja toivot ettei varoille tapahdu mitään

4) Otat kohtien 1-2 ylimääräiset osat talletuslokeroon ("sukan varteen") kotiin
... huomioi että vakuutus ei korvaa kaikkia rahoja, mikäli ne varastetaan (yleensä enintään 100-500 €, ehkä enemmän) kotoasi

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Timoz kirjoitti:

Niinhän se on talletussuoja 25.000 euroa suomessa. Jos vaikka sattus olemaan vähän enemmän ku tuo summa tilillä niin kannattaako ylimenevä osa roudata toiseen mahdollisesti kaatuvaan pankkiin :) vai nostaako kriisin ajaksi kassalippaaseen eli.ns sukanvarteen...?

"eihän tämä kriisi nyt Suomeen vaikuta"

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu