Onko Helsingissä liikaa jo ns monikulttuuria?

Kiinnostaa vaan tietää näin vaalien alla, että mitäs ajattelette monikulttuurista Helsingissä? Onko tullut rikastusta?
6402
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ihailtuun monokulttuuriseen Siikajokeen verrattuna kyllä.

Äänestä

No ei ole enää niin ahdistavan arjalaistyyppistä homogeenista ihmismassaa vaan näyttää kuten muuallakin maailmassa kaupungeissa.

Äänestä

No kyllä täällä ainakin sanomalehteä uskaltaa lukea miettimättä millaista sen päätoimittajan perhe-elämä mahtaa olla.

Kaikkialla ei näytetä suoriuduttavan siitäkään. Alkaa paperi poltella käsiä kun sitä oikein ajattelee.

Äänestä

Sato-yhtiö ilmoitti ettei sen omistamissa taloissa saa pitää natsilippuja eikä muutakaan liehuketta parvekkeilla siten, että ne näkyvät ulos. Vaihtoehtona on se , että vuokralainen käärii natsilippunsa kainaloon ja lähtee itse ulos asunnostaan.

Pikku-Huopalahden natsilippua esitelleelle vuoralaiselleen Sato antoi huomautuksen. Natsilippu näkyy poistuneen parvekkeelta - ilmat kylmenevät ja on mukavampaa totella vuokranantajaa kuin esitellä typeryyttään.

Hatunnoston arvoinen teko Satolta- Toivottavasti muut asuntoyhtiöt seuraavat perässä.

Äänestä
  • että yleensä taloyhtiöt, oli sitten vuokra aso, tai osaketalo, laatisivat saman säännön.
    Vuosaaressa oli ainakin muutama päivä sitten vielä myös lippu parvekkeella, en ole nyt kävellyt ohi, lieneekö vieläkin?

    Äänestä

Äänestän ehdokasta, joka kannattaa maahanmuuttajien kotouttamisen kehittämistä.

Tarkoittaa kielikoulutusten lisäämistä eri tavoilla ja tyyleillä. Suomen kielen opiskelu ei ole kovin helppoa, kun kielioppi poikkeaa niin paljon monista muista kielistä. Puhekielelläkin voisi opiskella aluksi ja edetä kielioppisääntöihin myöhemmin.

Voisi myös selvittää kuinka muualla hankittu koulutus olisi sovellettavissa Suomeen.

Veronmaksajille tulee kalliiksi pitää maahanmuuttajat työttöminä. Parempi mitä nopeammin jokainen pääsee töihin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Folio Mulder kirjoitti:

Kiinnostaa vaan tietää näin vaalien alla, että mitäs ajattelette monikulttuurista Helsingissä? Onko tullut rikastusta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu