Sotapeli?

Nyt kaikki kv. suhteiden ja sodan/kriisien strategit esiin eli miten kuvio etenisi politiikan, kaluston ja ihmisten jne liikkeiden suhteen jos Suomen ja Venäjän välille kehittyisi konflikti vakavuusasteella vakava tai diplomatia on jumissa/ohi?
8373
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

niin, että Halonen änkyttäisi ja Ruotsi ilmoittaisi olevansa puolueeton, Viro uhoaisi jos olisi yhä itsenäinen, EU kokoontuisi ja toruisi Venäjää napakasti, USA ja NATO heiluttaisivat sormea, YK vetoaisi kansainväliseen oikeuteen...summasummarum Suomi olisi yksin.

Äänestä
  • "...summasummarum Suomi olisi yksin. "

    No ei kauan. Pian olisi venäläiset "rauhanturvaajat" Helsingissä ja yksinelo päättyisi siihen, kun Suomi-neito palaisi äiti-Venäjän helmoihin.

    Muuten, paras hetki hyökätä Suomeen olisi itsenäisyyspäivän ilta. Koko maan johto ja muu ns. eliitti olisi kännissä pressan linnassa ja armeijan upseerit ympäripäissään kerhoillaan. Maa olisi aamuun mennessä vallattu, eikä upseeristo ehtisi edes selvitä.

    Äänestä

lopputuloksella ei allekirjottaneella niin väliä. Kunhan päästäisiin lahtaamaan niitä.

Sama kun Suomen talvisotaan oli Britanniassa vapaaehtoisten haku. Eräältä kysyttiin miksi haluat lähteä sotaan. Hän vastasi jotta pääsisi tappamaan niitä penteleen suomalaisia. Mies sai paikan.

Äänestä

ja suomi on kaput, sodan kesto max 10min...

Äänestä

Pian ennen niin maineikkaasta Leningradin sotilspiirissä näkyisi vain ajoneuvojemme renkaanjäljet, kun suomalainen sotilas ja hänen soppatykkinsä matkaisivat voitokkaina kohti aroa.

Äänestä
  • Luulen että töpinän pojat soppatykkeineen jäisivät hetkeksi levähtämään Irinjöiden ja Tatjanoiden helmaan.

    Äänestä

Kymijoen itäpuolelta, Kymenlaaksosta, löytyisi mittavat rikkaudet: kultaa, uraaniä, öljyä, kuparia, timantteja... ja lopuksi vielä tieto siitä että Graalin malja olisi perimätiedon mukaan haudattu Taavetin Shellin lähelle.

Venäjän diktaattorit Putti ja Med Vem? ehdottavat että itäraja vedettäisiin Turun rauhan mukaisesti.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Turun_rauha
Kompensaationa Suomi saisi Petsamon ja Sallan.

Mutta Suomen fatsistipuolueen kellokkaat, Katajainen, Viinistö ja Häkä&Pönttö, eivät suostu aluevaihtoihin vaan Naton joukkoja oltiin jo kutsumassa Suomeen katsomaan josko Kymenlaaksosta löytyisi joukkotuhoaseita. USAn presidentti Bushtyhmempi kertoo että häntä kiinnostaa aina kauhhian paljo etsiä joukkotuhoaseita maista joissa on luonnonrikkauksia.

Oli enää ajan kysymys milloin siis ensimmäiset Naton joukot rantautuisivat Haminaan ja Kotkaan. Tällöin Venäjä ampuu 10 000:n trotyylitonnin keskimatkan ydinohjuksen kohti Tyrnävää.
Putti ja Med Vem? olivat maistaneet STAVKAn pikkujoulujuhlissa Tyrnävän perunoista tehtyä vodkaa eivätkä pitäneet siitä.
http://www.viisitahtea.fi/content/view/575/64/
Makunsa kullakin.

Ohjuksen jo lentäessä Viinistö lähettää tiedustelun että neuvotteluja jatkettaisiin sillä onhan sentään "vastakkainasettelun aika ohi".
"Ja vitut on," lähettää Putti vastauksen.
Tuosta vastauksesta Suomen poliittinen johto tiesi että Suomi taistelee olemassaolostaan.

Lopulta ydinkärki räjähtää Tyrnävällä niin että perunat vain sinkoilee.

Tämän loistavan torjuntavoiton jälkeen Suomi luovuttaa ilman kompensaatiota Kymijoen alueen. Viinistö, Katajainen ja Häkä&Pönttö tuomitaan kuristushuoneeseen ja lisäksi Suomi lupaa maksaa sotakorvauksia sekä vuokrata Tampereen 50:ksi vuodeksi. Tampereen Kale lupautuu tulkiksi.
Loppu hyvin, kaikki hyvin.

Äänestä

Semmonen pitäis kertoa? URW. Monipuolinen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


WWar kirjoitti:

Nyt kaikki kv. suhteiden ja sodan/kriisien strategit esiin eli miten kuvio etenisi politiikan, kaluston ja ihmisten jne liikkeiden suhteen jos Suomen ja Venäjän välille kehittyisi konflikti vakavuusasteella vakava tai diplomatia on jumissa/ohi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu