Uskonnon ja tieteen välillä ei koskaan voi olla mitään todellista oppositiota, sillä toinen täydentää toista. - Max Planck
Tiede ilman uskontoa on rampa, uskonto ilman tiedettä sokea. - Albert Einstein
Tiede ilman uskontoa on rampa, uskonto ilman tiedettä sokea. - Albert Einstein
Vastaukset 18
Vanhimmat
se on kokonaan toisenlainen maaailma suomalaiselle. Sossulaiselle eri tahtikuviossa
eli ulottumattomissa. Pieni vilaus napinlavesta burgan alle antaa vihjeita:
vahan valaisevaa tietoutta, eli vilkaistaan napinlavesta burgan alle:
http://www.betemunah.org/
Henkilo joka on lukenut nuo kirjat lapi ajatellen, alkaa kauhistua synteja, eika ole eksytettavissa.
Uskonto on uskoa ja tiede on tiedettä... Eivät todellakaan korreloi keskenään, uskova uskoo ilman minkäänlaisia todisteita, tiedemies tutkii sekä analysoi todellista maailmaa ja tekee päätelmät havaintojen perusteella.
Lue Tapio Puolimatkan kirja USKO, TIEDE JA RAAMATTU. Ehkä se avartaa näkemystäsi. On toinenkin kirja, mihin sinun ja muidenkin kannattaisi tutustua nim. USKO, TIEDE JA EVOLUUTIO...
Mielenkiintoista!
multaa tai tuhkaa voi tehdä mitään pysyviä havaintoja..Todellinen maailma voi olla jotain aivan muuta kuin mitä ihmisaistein voidaan todistaa..
aku ankkaa se avartaa näkemystäsi. Kuka vaan voi kirjoittaa mitä tahansa paskaa johon joku idiootti sitten uskoo.
..sinä ilmeisesti olet itseäsi 'sivistänyt', kun olet sitä mieltä, että...
# Kuka vaan voi kirjoittaa mitä tahansa paskaa johon joku idiootti sitten uskoo. #
Taidat olla niitä 'urbaaninuoria', jotka hankkivat sivistyksensä kaduilla, sarjakuvista, peleistä, jengeistä ym'sta...siis kaikialta muualta, mutta ei opiskelemalla koulussa ja opistoissa. Lukeminen, siis oppikirjojen, ei taida kiinnostaa pahemmin. Kas kun eksyit tänne,
'keskustelemaan'.
Kuningas Salomon hallitsi Israelia 900 luvulla ennen ajan laskumme alkua. Raamatun mukaan Jumala antoi Salomolle runsain määrin viisautta, oikeudenmukaisuutta, älyä ja ymmärrystä:
"Ja Jumala antoi Salomolle viisautta ja ymmärrystä ylen runsaasti ja älyä niin laajalti, kuin on hiekkaa meren rannalla, niin että Salomon viisaus oli suurempi kuin kaikkien Idän miesten ja kaikkien egyptiläisten viisaus... Ja Salomon viisautta tultiin kuulemaan kaikista kansoista, kaikkien maan kuninkaiden luota, jotka olivat kuulleet hänen viisaudestansa." (1Kun.4:29-34)
Jeesus piti viisauden kuulemista hyveenä. Jeesus varoitti ja nuhteli omaa sukupolveaan siitä että tämä ei suostunut kuuntelemaan viisautta.
"Etelän kuningatar (tarkoittaa Saban kuningatarta) on heräjävä tuomiolle (tuomiopäivänä) tämän sukupolven kanssa ja tuleva sille tuomioksi (koska on vanhurskaampi kuin sukupolvi jonka aikana Jeesus saarnasi); sillä hän (Saban kuningatar) tuli maan ääristä kuulemaan Salomon viisautta, ja katso, tässä (Jeesus viittaa itseensä) on enempi kuin Salomo." (Matt.12:42)
Jeesuksen mukaan hänessä oli suurempi viisaus kuin se millä Kunigas Salomoa oli siunattu. Siksi Jeesus sanoi "tässä on enemmän kuin Salomo". Sanoohan Raamattu että Jeesus kasvoi viisauteen ja ymmärrykseen (Luuk.2:40).
Jeesuksen opetuksen mukaan viisauden ja tiedon tavoittelu on uskovan hengellinen velvollisuus, sillä pitihän Jeesus vanhurskaana Saban kuningatarta joka näki paljon vaivaa viisautta kuullakseen (kts. 1Kun.10:1-4). Tieteellisen tiedon periaatteelinen vastustus tai vähättely on Jeesuksen opetuksen vastaista.
"Sillä minä annan teille suun ja viisauden, jota vastaan eivät ketkään teidän vastustajanne kykene asettumaan tai väittämään." (Luuk.21:15)
"Voi teitä, te lainoppineet, kun te olette vieneet tiedon avaimen!" (Luuk.11:52)
"minä lähetän teidän tykönne profeettoja ja viisaita ja kirjanoppineita" (Matt.23:34)
Täydentää toista?
Ymmärrän tuon niin,että niin kauan kun tieteessä on aukkoja, voidaa niitä aukkoja paikata uskonnolla. Paremman puutteessa. Lopulta tiede vie alaa ja uskonnolliset selitykset hupenevat olemattomiin.
Pallosalamaa pidettiin vielä vähän aikaa sitten henkimaailman ilmiönä, nyttemmin siitäkin aletaan vakuuttua, että ilmiö on olemassa, vaikka sen syntytapa edelleen epäselvä.
Toisaalta Max Planck puhui paskaa, sillä tiede pyrkii täydentämään itseään. Uudesta lisätiedosta se tarkastaa edellisiä ja tekee korjauksia vanhaan teoriaan. Uskonto edustaa jämähtyneisyyttä. Uudelle tiedolle uskis tukkii korvansa.
>
NIINKÖ sinä luulet?
on ihmiskunnan iso musta-aukko..Ihminen tietää ympäröivästä todellisuudesta saman verran kuin jos tutkisi yhtä hiekanjyvästä vaikka skaalana olisi koko maapallo..
Tarpeeksi kauan kun ihminen tutkii, tutkii ja tutkii niin huomaa lopulta ettei sitä kautta mitään lopullista vastausta löydy yhtään mihinkään.
Sen sijaan että vastaisin kopion kokonaisen palstan vastauksia:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1500000000000073&subcat=889
Myös ympäröivän maailman aisteiltaan sulkeva ja Raamattuun ja pappien selityksiin uppoutuva uskis saa pian huomata olevansa kuin koira joka jahtaa omaa häntäänsä.
Tai eihän hän sitä itse huomaa, vaan muut huomauttanevat siitä hänelle.
>
On ilmestynyt hyvä kirja'USKO,TIEDE JA EVOLUUTIO'
(Tapio Puolimatka)....Eikä lääkäri Pekka Reinikainenkaan kovin hyvää arvosanaa evoluutiolle anna.
Ja tuosta ateistisuudestasi voisi sanoa että "sen
suurempaa fundamentalismia ei olekaan kuin ateismi" (suom.Pekka J. Hiltunen)...Olen aivan samaa mieltä hänen kanssaan.
Toiseksi..."Jumalan kieltäminen suureen ääneen ei nykyään vaadi rohkeutta. Se on normi. Jos sen sijaan sanoo tuntevansa kiinnostusta uskontoon/
uskoon, eikä pidä todellisuutta ainoastaan sinä,
minkä tiedemies voi mitata, niin häntä pidetään kuin 'kaapista ulostulleena'.
Niin ovat asiat heittäneet kuperkeikkaa.
Ilmiöt ja fysiikanlait ovat universaaleja ja ne toimivat samalla tavoin tutkittiimpa niitä missä tahansa kolkassa universumia, myös mustassa aukossa.
Jokainen universumin elektroni on samanlainen, eli niitä on turha tutkia kaikkia, riittää kun tutkitaan yhtä ja samaa.
Tietämättömyyttä ja mystisiä noituuksia täytyy etsiä uskonnoista, joiden ainoana todisteena on tietämättömien ihmisten kirjoittamat kertomukset uskomuksistaan ja hallusinaatioistaan.
se Usalaisille että lopettavat sen järjettömän kalliin ja luonnonvaroja tuhlaavan avaruuden tutkimisen..
On vain olemassa tasoja joihin ihmisen aisteilla ei yksinkertaisesti pääse käsiksi.
Raamatusta mä taas en tiedä mitään muutaku nimen.
Mielestäni Einstein sanoi: Tiede ilman uskoa on rampa, usko ilman tiedettä sokea.
Usko ja uskonto eivät ole synonyymejä millään tasolla. Voit uskoa fysiikanlakeihin ilman, että olisit minkään uskonnon harjoittaja. (Fysiikan laeissa on se hyvä puoli, että ne ovat todistettavissa ja nähtävissä. Lisää kummasti uskottavuutta).
ei ole mielestäni mitään ristiriitaa, jos ei ole kyse huuhaa tieteestä tai huuhaa uskonnosta.
Silloin kun molemmat vakuuttavat samaa, tieto on mielestäni luotattavimmillaan...
Ehkä näin onkin. Nyt pitää vain löytää uskonto, joka ei ole ristiriidassa tieteen kanssa. Voisiko se olla jokin buddhalaisuuden muoto?