Olen aina aäänestänyt. Nyt kolmen vuoden sairastamisen aikana olen nähnyt kongreettisesti kuinka vähäosaisista huolehditaan. Kuinka moni lähtee mukaan laittamaan tyhjän äänestys lipukeen äänestys laatikkoon. Laitetaan laskijat töihin ja näytetään mitä ajatellaan Suomen politiikasta! TYHJÄÄ! Ensinnäkin hoitotakuu ei toimi. Ensimmäisessä leikkaus jonossa olin puolivuotta. Toisessa saman ja kolmannessa olen nyt ja sama toistuu. Puolivuotta jonossa sitten leikkaus aika joka on laitettu kolmen kuukauden päähän! Kun ei ole rahaa maksaa leikkausta itse.Lisäksi toimeentulo. Toimeentulotukihan ei pitäisi olla ensisijainen toimeentulo? No nyt kun en saa sairaspäivärahaa, enkä kuntoutustukea, enkä sairaseläkettä. Niin pääasiallinen toimeentuloni on tomeentulotuki. Mistä tämä sitten johtuu? Minun työhistoriastani, joihin ammatteihin minulla ei ole koulutusta, vaikka olen niitä tehnytkin. Tapiola ja "matkijalintu" KELA perässä eväsivät sairaseläkehakemuksen sekä työeläke kuntoutustuen lakkauttivat.Jolloin minut pullautettiin työttömyyskortistoon. Kokeilin työhön/kolutukseen palaamista, mutta sain sairaskohtauksen ja jouduin jälleen sairaslomalle. Fyysinen kuntoni ei ole palautunut sellaiseksi että se kestäisi lisä rasitusta, vaikka kotiaskareista selviänkin omaan tahtiin ja saan apua kun on ns. huonompia päiviä.Vakuutus yhtiö siis eväsi perustein: työhistoriani perusteella on asiakkaalla mahdollisuuss hankkia kohtuuullinen toimeen tulo. KELA perässä "matkijalintuna" teki saman. No niihin ammatteihin jotka ovat työhistoriassani en voi palata. Ainoa tie olisi uudelleen kouluttautuminen joka sekin on toistaiseksi mahdoton kuntoni vuoksi. Miten voin siis hankkia kohtuullisen toimeen tulon ja mikä tuo kohtuullinen toimeentulo on ? Onko se viimeisimpään palkkaan verattava vai KELA:n korvaukseen? En tiedä, mutta ääntäni ette saa kuin tyhjän lapun jonka kanna laatikkoon, että laskekaa sitten montako ääntä olisin saanut? TYHJÄ kiitos!On monta muutakin asiaa joka ihmetyttää, kuten pimeät työt? Niitä on joidenkin pakko tehdä Suomen verotuksen takia etenkin jos on joutunut velka kierteeseen. On myös työyhteisöjen ongelmia, kun ihmiset alkaa uupua työtaakkojensa alle. On päihteiden käytön asakaskunta jotka kiertävät hoidosta hoitoon ja "märkäpää" onko aiheellinen hoito yhteisössä eli kännissäkin saa mennä hoitoon. Onko asiakas tuolloin tosissaan? On lasten hoito ongelmat ja pahoinvointi johon ei ole resursseja kiinnittää tarpeeksi huomiota.. on on.. pitkä jono on asioita.. ja täältä tulee TYHJÄ ääni!Näkemiin!
Älä äänestä!
Sokkona
8667
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tuota kun jatkat ja saat varmasti monta mukaasi niin onneksi olkoon.. kai ymmärät että mikään ei muutu. Keskusta jatkaa puuhiaan ja kaikki mitä äsken valittelit..ei muutu. piste. Kun kerran jaksoit tänne valitella niin mikset itse tee asialle mitään. Tee itse nuo muutokset.
Minun kehotukseni kaikille teille jotka ajattelee näin kuten "Sokkona" tässä, äänestäkää PS, VAS, tai jotain muuta vähemmistäpuoluetta. Ne valtaan niin johon muuttuu asiat. SITÄHÄN te haluatte!! Eikö? Älkää valittako vaan tehkää asialle jotain... tai ei, jääkää kotiin ja kirotkaa kun mikään ei muutu. hah =)
Kiitos kannanotosta. Olen tehnyt, mutta nyt en enää pysty. Kolme vuotta on pitkä aika. Asiani onkin saada miettimään? No katsotaan kumpi tekee enemmän muutosta? Äänestää edelleen vai jättää äänestämättä? Entä jos kansa kaataakin koko eduskunnan ja nousee valtaan? Entä jos emme annakkaan enää toisten tallata meitä ja kaadamme koko valta politikot nurin? Mitäs siihen sanot?
En usko että noin ikinä tapahtuisi Suomessa. Monesta syystä, ehkä päällisin syy se että ne jotka jättävät äänestämättä jää kotiin ja ei avaa suutaan edes silloin kun kysytään miksi jätit äänestämättä.
Jos ja kun tämä skenaario että jää äänestys proesentti alle 50% niin ei eduskunta siihen kaadu! Silloin mietitään mitäs nyt tehdään, ja noita muutoksia mitä haet ei tapahdu taas moneen vuoteen. Oletko kuitenkin sitä mieltä että kaikki asiat Suomessa on päin puuta? Tarviitako täysi järjestelmän muutos? Toinen hallintomuoto? 5vuoden sekasorto siitähän tulee..
Niistä mistä valitetaan on yleensä juuri sosiaaliset edut ja kuka ajaa niitä asioita, ei ainakaan kepu ja kokoomus.
...nykyhallituksessa istuvat kansainvälisen suurpääoman etujen valvojat. Tämä nähtiin esim. Kemijärven sellutehtaan lakkautuksessa kun valtiovalta ei käyttänyt veronmaksajien ääntä ollenkaan vaan ilmoitti yksityisille omistajille että he saavat tehdä tehtaan kanssa mitä haluaa.
Kyllä minäkin kehottaisin käyttämään ääntään koska äänestämättä jättäminen on suurin mahdollinen tuki nykymenolle. Inhimillisempiä vaihtoehtoja löytyy niin oikealta kuin vasemmalta, kuten Vasemmistoliitto, Perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit. Aikaisemmin pidin myös Vihreitä jotenkin ihmisläheisenä puolueena, mutta nykyään se osa on jäänyt liikkeessä vähemmistöön.
Monissa kunnissa on myös sitoutumattomien listalla hyviä nykyisen kovan talousjärjestyksen tuomitsevia ehdokkaita. Vaalien alla kuitenkin ehdokkaiden mielipiteet muuttuvat ihmisläheisemmiksi, joten seurantaa kannattaa harjoittaa pidemmältä ajalta.
olevan ehdokkaan kunnalisvaaleissa, rahat kun keirtävät noiden "supertöpöjen" hallitsemina valtionkassan kautta - ja kokoajan ovat leikanneet kuntien osuuksia ja lisänneet kuntien hoidettavia asioita. Tehokkain tapa taitaa olla jäädä kotiin ja lopettaa työnteko ... tai ainakin verojen maksu, sillä nyt ne menevät pääasiassa idioottien juppien leikkeihin jotka eivät eläessään ole tehneet mitään tuottavaa.
.. jotain sitoutumatonta joka vielä on tajuissaan - vaalimatematiikka vain tekee sen, että entinen peli jatkuu eikä muutosta tapahdu.
Kannanotto se on äänestämättömyyskin, se pitäisi tajuta myöskin eduskunnassa.
Niin! Jokainen valitkoon äänestääkö vai ei. Kiitos että olette pitäneet asian asiallisena. Tyhjän lapun jättäminen on myös kannanotto! Omalla tavallaan. En ole varma äänestämisestäni. Haluan vain , että tulee kritiikkiä ja ehdotuksia. Pienpuolueista katselen itselleni tästä omalta alueelta ehdokasta, mutta en tiedä löytyykö tekijää? Puhujia on aivan liikaa! Jokainen päättäkön itse äänestääkö vai ei? Minulla on tiedossa useampi jotka tuolla torilla kertoivat, että on kahden vaihella äänestääkö vai ei? Tänäänkin tapasin kaltaisiani ainakin 10. ..joten en ole ainut jonka ääni on avoin!! Kannattais tehdä jotain, mutta mitä? Se onkin jo toinen juttu!
No niin. Torilla oli paljon väkeä ja eri puolueet oli paikalla. Nyt olen tehnyt pätökseni: en äänestä. Jätän koko politiikan omaan arvoonsa ja yritän selviytyä arjen elämässäni, ilman valittamatta tai sotkeutumatta mihinkään puolueisiin. Hyvää syksyä. Jos kirjoittelen ? Kirjoitan ILO UUTISIA!