Ahtisaarelle palkinto; Kekkosellakin oli

Presidentti Martti Ahtisaari saa UNESCO:n rauhanpalkinnon.

KEPUlaisille kansainvälisiä tunnustuksia ei ole tullut. Ei edes kunniatohtoruuksia.

Mutta annas olla... Saihan Urho Kaleva Kekkonen nimityksen Neuvostoliiton sankariksi. Saavutus sekin. Ja perin KEPUlainen.

13

298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • osmium

      sai tuloksia ja kansainvälista positiivista huomiota toimiessaan rauhaan ja vakaisiin oloihin tähtäävässä vaikeassa tehtävässä.

      Sosialidemokraatit ja Harri Holkeri ovat saaneet paljon aikaan tällä alueella. Missä ovat kepulaiset?
      Voisiko kukaan kuvitella esimerkiksi Paavo Valdimirov Väyrystä rauhantunnustelijaksi, tai vielä vähemmän, johtamassa rauhaan tähtääviä toimia? Sellaisessa tehtävässä tarvitaan LUOTTAMUSTA, juonittelu on myrkkyä luottamukselle.

      • C.C.C.P.

        Saatuaan Suomen selvitystilaan kuuluisan lamantekijähallituksen pääministerinä luikki ulkomaanhommiin, kun ei Suomessa kehdannut näyttäytyä. Asui sitten Lontoossa loistolukaalissa tekemättä mitään, mistä kaverit antoivat tunnustusta, olihan Holkeri tehnyt heille helevetisti rahaa suomalaisten (pien)yritysten kustannuksella.

        Demareilla nyt ei ole ketään kansainvälisissä tehtävissä pärjännyttä, Ahtisaarikaan ei oikein kunnon demari ollut, kun ei kelvannut omalle puolueelleen edes ehdokkaaksi toiselle presidenttikaudelle. Oli ilmeisesti liian fiksu demariksi. Sellaisia demarit eivät voi sietää. Siksi siellä johtotehtävissä pärjäävät parhaiten Haloset, Lipposet, Heinäluomat ja Urpilaiset.


    • Ahnesaarta

      Kaverit YK:sta palkitsivat "hyvän veljen". UNESCO on se osa YK:ta jossa korruptio rehottaa pahimmillaan.

      • Vanha sanonta Nurmijärveltä

        Vanha nurmijärveläinen sanonta sanoo:

        Kepussa kateus voittaa kiimankin.

        Näinhän se on.


    • unohtaa :

      Lipposen Freudenthal- kallonmittaaja mitalia

      • Putinin palkinto

        Lipposen kohdalla ei voi unohtaa myöskään Putinin antamaa ystävyysmitalia. Jonka päälle Putin palkkasi Paavon vielä kaasuyhtiöönsä lahjomaan suomalaisia viranomaisia.


    • oivahärkönen

      ... kansallisten konfliktien sovittelijana maailmalla. Mutta Kekkosen toimet olivat kansainvälisellä rintamallakin aivan eri sarjassa. Hänen suurimmaksi teokseen muodostui Etykin kokoonpuristaminen. Se alunperin oli itäisen Euroopan suosiossa, mutta ryhtymällä ajamaan sitä Kekkonen ilmeisesti sai vihjattua länsivalloille, että siitä seuraa neukuille vaikeuksia.

      Niinpä Kekkonen ja Länsi ajoivat ihmisoikeukia ja kansalaisvapauksia kaikkialle Eurooppaan. Itä aavisti, että se voi heille olla vaarallista, mutta nielivät sen, kun saivat vastapainoksi Etykissä tunnustuksen Euroopan plokkiutuneelle systeemille.

      Tosiasiassa kävi niin, että itäiset kansat alkoivat Helsingin hengessä osoittaa kansalaisvapauksia ja hyvin pian pakkovaltaan perustuva itäplokki mureni käsiin ja itse N-liittokin hajosi.

      Minä pidän Kekkosta suurena tekijänä, että Eurooppa vapautui kommunismista ja vastakkainasettelu lakkasi. Nykyään tosin Venäjä pullistelee, mutta se ei ole enää ideologista taistelua, vaan puhtaasti kansallismielistä liian yliherkkää menoa.

      • ETYK oli puhtaasti Neuvostoliiton operaatio, jonka keulakuvaksi KGB:n palkkalistoilla ollut Urho Kaleva Kekkonen mieluusti lähti.

        Itse asiassa asian esittelyn alkuvaiheessa papereissa oli moka. Papereissa luki "Neuvostoliiton hallitus esittää". Se korjattiin mokan huomaamisen jälkeen.

        Neuvostoliiton tavoitteena oli toisen maailmansodan jälkeisen status quon vahvistaminen. Toisin kuitenkin kävi. Länsi oli kokouksessa vahvempi, kuin Neuvostoliitto ja Kekkonen olivat arvioineet.

        Urho Kaleva Kekkosella ei ollut mitään saavutuksia kansainvälisellä tasolla.

        Martti Ahtisaari sen sijaan on kunnostautunut monissa kansainvälisten konfliktien ratkaisuissa.

        Urho Kaleva Kekkonen himoitsi Nobelin rauhanpalkintoa, mutta ei päässyt koskaan edes ehdokkaaksi. Ahtisaari sen sijaan on jo ollut ehdokkaana ja saattaapa hän vielä tämänkin palkinnon saada.


      • juoksupoika...

        Kekkonen oli ETYK asiassa KGB:n juoksupoika, hyödyllinen idiootti jonka avulla Neuvostoliitto luuli vakiinnuttavan asemansa miehittämässään Itä-Euroopassa ja pystyvänsä näin siirtämään resursseja muualle maailmanvallankumouksen edistämiseen.

        Reagan käynnisti oman tähtien sota hankkeen johon Neuvostoliitto joutui vastaamaan hukaten loputkin resurssinsa ja romahtaen lopulta niin taloudellisesti kuin poliittisesti.

        Kekkosella ei Neuvostoliiton hajoamiseen ollut osaa ei arpaa, hän uskoi hamaan loppuunsa saakka olevansa suuri valtiomies vaikka oli vain KGB:n agentti.


      • oivahärkönen
        Känä kirjoitti:

        ETYK oli puhtaasti Neuvostoliiton operaatio, jonka keulakuvaksi KGB:n palkkalistoilla ollut Urho Kaleva Kekkonen mieluusti lähti.

        Itse asiassa asian esittelyn alkuvaiheessa papereissa oli moka. Papereissa luki "Neuvostoliiton hallitus esittää". Se korjattiin mokan huomaamisen jälkeen.

        Neuvostoliiton tavoitteena oli toisen maailmansodan jälkeisen status quon vahvistaminen. Toisin kuitenkin kävi. Länsi oli kokouksessa vahvempi, kuin Neuvostoliitto ja Kekkonen olivat arvioineet.

        Urho Kaleva Kekkosella ei ollut mitään saavutuksia kansainvälisellä tasolla.

        Martti Ahtisaari sen sijaan on kunnostautunut monissa kansainvälisten konfliktien ratkaisuissa.

        Urho Kaleva Kekkonen himoitsi Nobelin rauhanpalkintoa, mutta ei päässyt koskaan edes ehdokkaaksi. Ahtisaari sen sijaan on jo ollut ehdokkaana ja saattaapa hän vielä tämänkin palkinnon saada.

        Kun Kekkonen havaitsi, että sillähän voitaisiin tervehdyttää Eurooppaa ja koko maailmaa, hän alkoi ajaa asiaa todella innokkaasti. Eihän hän ollut vastustanut sitä N-liiton aleetteenkaan aikana, mikä oli varsin viisasta.

        Euroopan status quo vahvistettiin konfrenssissa. Mutta neukkuja ymmärtäväisemmät tajusivat, että se on pikku juttu ihmisoikeuksien takaamisen rinnalla. Hyvin pian neuvostoplokki hajosi Etykin jälkeen.


    • Aikalaiskirjoittaja
    • ja muut...

      Kekkosen haukkujat! 95% kansalaisista on eri mieltä kuin te.
      Niimpä se tietää lisää kannatusta keskustalle, tuolle Kekkosen puolueelle.

      • kansalaisista :

        on eri mieltä kuin te :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      244
      4268
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      120
      2724
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2482
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      84
      1519
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1466
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1199
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1117
    8. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      986
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      983
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      173
      965
    Aihe