Ankea syksy

totuuden enkeli

Mä vihaan syksyä.
Miten voikin olla niin turha vuodenaika? Kaikki turistit on häipyny täältä saaristosta eikä mitään tapahdu. Ainoa hyvä puoli on mahdollisuus sieniharrastukseen. Sateella ei kiinnosta sekään, ja sit tulee juopoteltua. Paremman tekemisen puutteessa.

Eli arvatenkin päädyin taas viime perjantaina naapurin muijan kanssa Pireukseen...Ihan perusilta, ei tapahtunu oikeastaan mitään sen kummempaa, tai en ainakaan muista koska olin taas nauttinut taikajuomaa kohtuuttomasti.
Joku häiskä tuli kysymään että ollaanko me naapurin muijan kanssa lesboja kun ollaan aina kahdestaan liikenteessä... Mitä tohonkin sit kannattaa vastata?
Jos vastaa totuudenmukaisesti "ei", niin se urpo katsoo tilaisuutensa koittaneen ja pistää ns. iskun päälle ja roikkuu koko illan kintereillä perskärpäsenä.
Jos sanoo "kyllä", se urpo saa pahimmassa tapauksessa tuosta pienestä tiedonmurusesta jotain sairasta tyydytystä ja... Parempi kun ei lähde edes kuvittelemaan mitä siitä seuraa.

Tulin siihen tulokseen että on varmaan viisainta hommata jostain uus miesystävä ja äkkiä, tollaset harhaluulot käy niin nopeesti vallitsemaan Paraisten kokoisessa tuppukylässä.

Lauantaina piti mennä töissä käväsemässä.
Miksen mä ikinä opi? Eihän siitä tahdo tulla mitään krapulassa. No onneks mulla on sen verran vapaat kädet että pystyn erinomaisesti siirtämään työtaakkaani tarvittaessa pari päivää.
Iltapäivällä pyysin broidin heittämään mut paatilla naapurisaareen kyläilemään, oli tarkotus porukalla pelata lentopalloa ja tietty juopotella.
Mä olin aluksi kovin skeptinen sen lentopalloon suhteen, en ollu pelannu sitten yläasteen, ja toiseksikin en voi sietää mitään urheilua mihin liittyy pallo. Yllättäen oli kuitenkin ihan hauskaa kun ketään ei lähteny pelaamaan voitosta veren maku suussa. Pakko kuitenkin sanoa et mun joukkue voitti....
Loppuilta menikin tosiaan tämän mulle jo tutuksi tulleen ja niin paljon luontaisemman harrastuksen parissa.
Oli jotenkin niin outoa olla siinä saaressa(Hannun mökki on naapurissa)koko ajan kauhulla odotin et koska se hyökkää sinne pihalle.
Mut onneks ei miestä näkyny. Moottorisahan mekkala kuului koko illan sen tontilta, ei tainnu parempaakaan tekemistä olla lauantai-iltana..?

Sunnuntaina pakkasin viinat kassiin ja lähdin naapuriin päiväkänneille.
Jännä juttu etten oikeastaan muista koko päivästä mitään, vaikkei mulla mielestäni edes menny viina päähän (kuuluisat viimeiset sanat).

Tää viikko on ollu aivan saatanan tylsä.
Oon ollu kahtena päivänä töissä, käyny tietty sienestämässä ja muutoin kotona yrittäny touhuta matonpesun ja siivouksen merkeissä. Matonpesuhommatkin sai jäädä kun ei viitti sateessa seisoa.
Tänään kävin sentään keskustassa (mä poistun tästä saaresta vain kaksi kertaa viikossa; kerran kauppareissulla ja kerran pireuksessa)
Täytyy naisihmisen välillä päästä shoppaamaan.

Yritin tossa äsken jatkaa ikuisuusprojektia eli sitä perkeleen siivousta mut kun mitään ei viitteis heittää pois...Esimerkki:
Mulla on keittiön pöydällä sellanen "hedelmävati" jossa ei koskaan ole hedelmiä koska se on täynnä kaikkea muuta sälää. Tein inventaariota: Kalenteri, tyhjä lompakko, taskulamppu, leatherman-puukko, 2 avaimenperää, hyttysmyrkky, tussi,ruuvimeisseli,3 sytkäriä, hello kitty-laastareita, toinen kalenteri, viinipullon korkki, liimatuubi, 2 heijastinta, huulirasva, kynsileikkurit, 3 kynää, aurinkolasit, pääsiäismuna, 5 pyykkipoikaa, nippuside, vilkkuva muovinen jääpala, purukumia, pikkumyy-mehupilli, närästyslääkettä, 3 uistinta, peruke, vanha kännykkä, kasvinsuojeluruiskun suutin, post it-lappuja, sätkävehkeet, puutarhasakset, rannekoru, 2 kuminauhaa, 5 sentin kolikko, pariton korvakoru, pääsiäismunan ylläri ja 3 lonkeropullon korkkia.

Ainoat mitkä raaskisin heittää pois oli ne pullonkorkit. Hakitsin myös sitä pääsiäismunan ylläriä mut en kuitenkaan viitsiny kun se oli paavo pesusieni.

Että tällästä tällä viikolla.

Voiko tämän alemmaksi vajota?

3

2133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Good for you

      Syksy on perseestä IRL.

      Ainahan voi viettää päivänsä sisätiloissa.
      Naamakirja on aina auki :)

      • ...niin totta.

        Jos ei sää salli touhuta pihalla niin aina voi kiskoa paskaruohoja flowergardenissa.

        Tänään on kyllä ihan pirun nätti päivä.
        Oon klapeja tehny ja nyt menen naapuriin omenavarkaisiin :)


      • Vili
        totuuden_enkeli kirjoitti:

        ...niin totta.

        Jos ei sää salli touhuta pihalla niin aina voi kiskoa paskaruohoja flowergardenissa.

        Tänään on kyllä ihan pirun nätti päivä.
        Oon klapeja tehny ja nyt menen naapuriin omenavarkaisiin :)

        Mun viikko oli pahin aikoihin. Olen rypeny itsesäälissä ja vituttaa muutoinki kaikki just tällä hetkellä. Mä myös inhoon syksyy tai en oikeestaa inhoo,mut sanotaa et mielummi asuisin paikas mis olis aina kesä ja lämmint. Onha syksy nätti nii kauan,ku lehdet on eri sävyissä,mut ny ku ne alkaa putoilee ni alkaa vituttaa se,et edes on nykyään nii sateinen talvi. Se pistää ihmisen ihan maan rakoon.Mut onneks ku on tähän ikään asti päässy ni aika kulkee nopeemmi. Yritäs nyt jaksaa...Huomiseks luvattii kai parempaa!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1964
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1720
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      57
      1360
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      76
      1320
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1028
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      926
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      923
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      882
    9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      109
      853
    10. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      73
      846
    Aihe