Mä vihaan syksyä.
Miten voikin olla niin turha vuodenaika? Kaikki turistit on häipyny täältä saaristosta eikä mitään tapahdu. Ainoa hyvä puoli on mahdollisuus sieniharrastukseen. Sateella ei kiinnosta sekään, ja sit tulee juopoteltua. Paremman tekemisen puutteessa.
Eli arvatenkin päädyin taas viime perjantaina naapurin muijan kanssa Pireukseen...Ihan perusilta, ei tapahtunu oikeastaan mitään sen kummempaa, tai en ainakaan muista koska olin taas nauttinut taikajuomaa kohtuuttomasti.
Joku häiskä tuli kysymään että ollaanko me naapurin muijan kanssa lesboja kun ollaan aina kahdestaan liikenteessä... Mitä tohonkin sit kannattaa vastata?
Jos vastaa totuudenmukaisesti "ei", niin se urpo katsoo tilaisuutensa koittaneen ja pistää ns. iskun päälle ja roikkuu koko illan kintereillä perskärpäsenä.
Jos sanoo "kyllä", se urpo saa pahimmassa tapauksessa tuosta pienestä tiedonmurusesta jotain sairasta tyydytystä ja... Parempi kun ei lähde edes kuvittelemaan mitä siitä seuraa.
Tulin siihen tulokseen että on varmaan viisainta hommata jostain uus miesystävä ja äkkiä, tollaset harhaluulot käy niin nopeesti vallitsemaan Paraisten kokoisessa tuppukylässä.
Lauantaina piti mennä töissä käväsemässä.
Miksen mä ikinä opi? Eihän siitä tahdo tulla mitään krapulassa. No onneks mulla on sen verran vapaat kädet että pystyn erinomaisesti siirtämään työtaakkaani tarvittaessa pari päivää.
Iltapäivällä pyysin broidin heittämään mut paatilla naapurisaareen kyläilemään, oli tarkotus porukalla pelata lentopalloa ja tietty juopotella.
Mä olin aluksi kovin skeptinen sen lentopalloon suhteen, en ollu pelannu sitten yläasteen, ja toiseksikin en voi sietää mitään urheilua mihin liittyy pallo. Yllättäen oli kuitenkin ihan hauskaa kun ketään ei lähteny pelaamaan voitosta veren maku suussa. Pakko kuitenkin sanoa et mun joukkue voitti....
Loppuilta menikin tosiaan tämän mulle jo tutuksi tulleen ja niin paljon luontaisemman harrastuksen parissa.
Oli jotenkin niin outoa olla siinä saaressa(Hannun mökki on naapurissa)koko ajan kauhulla odotin et koska se hyökkää sinne pihalle.
Mut onneks ei miestä näkyny. Moottorisahan mekkala kuului koko illan sen tontilta, ei tainnu parempaakaan tekemistä olla lauantai-iltana..?
Sunnuntaina pakkasin viinat kassiin ja lähdin naapuriin päiväkänneille.
Jännä juttu etten oikeastaan muista koko päivästä mitään, vaikkei mulla mielestäni edes menny viina päähän (kuuluisat viimeiset sanat).
Tää viikko on ollu aivan saatanan tylsä.
Oon ollu kahtena päivänä töissä, käyny tietty sienestämässä ja muutoin kotona yrittäny touhuta matonpesun ja siivouksen merkeissä. Matonpesuhommatkin sai jäädä kun ei viitti sateessa seisoa.
Tänään kävin sentään keskustassa (mä poistun tästä saaresta vain kaksi kertaa viikossa; kerran kauppareissulla ja kerran pireuksessa)
Täytyy naisihmisen välillä päästä shoppaamaan.
Yritin tossa äsken jatkaa ikuisuusprojektia eli sitä perkeleen siivousta mut kun mitään ei viitteis heittää pois...Esimerkki:
Mulla on keittiön pöydällä sellanen "hedelmävati" jossa ei koskaan ole hedelmiä koska se on täynnä kaikkea muuta sälää. Tein inventaariota: Kalenteri, tyhjä lompakko, taskulamppu, leatherman-puukko, 2 avaimenperää, hyttysmyrkky, tussi,ruuvimeisseli,3 sytkäriä, hello kitty-laastareita, toinen kalenteri, viinipullon korkki, liimatuubi, 2 heijastinta, huulirasva, kynsileikkurit, 3 kynää, aurinkolasit, pääsiäismuna, 5 pyykkipoikaa, nippuside, vilkkuva muovinen jääpala, purukumia, pikkumyy-mehupilli, närästyslääkettä, 3 uistinta, peruke, vanha kännykkä, kasvinsuojeluruiskun suutin, post it-lappuja, sätkävehkeet, puutarhasakset, rannekoru, 2 kuminauhaa, 5 sentin kolikko, pariton korvakoru, pääsiäismunan ylläri ja 3 lonkeropullon korkkia.
Ainoat mitkä raaskisin heittää pois oli ne pullonkorkit. Hakitsin myös sitä pääsiäismunan ylläriä mut en kuitenkaan viitsiny kun se oli paavo pesusieni.
Että tällästä tällä viikolla.
Voiko tämän alemmaksi vajota?
Ankea syksy
3
2113
Vastaukset
- Good for you
Syksy on perseestä IRL.
Ainahan voi viettää päivänsä sisätiloissa.
Naamakirja on aina auki :)...niin totta.
Jos ei sää salli touhuta pihalla niin aina voi kiskoa paskaruohoja flowergardenissa.
Tänään on kyllä ihan pirun nätti päivä.
Oon klapeja tehny ja nyt menen naapuriin omenavarkaisiin :)- Vili
totuuden_enkeli kirjoitti:
...niin totta.
Jos ei sää salli touhuta pihalla niin aina voi kiskoa paskaruohoja flowergardenissa.
Tänään on kyllä ihan pirun nätti päivä.
Oon klapeja tehny ja nyt menen naapuriin omenavarkaisiin :)Mun viikko oli pahin aikoihin. Olen rypeny itsesäälissä ja vituttaa muutoinki kaikki just tällä hetkellä. Mä myös inhoon syksyy tai en oikeestaa inhoo,mut sanotaa et mielummi asuisin paikas mis olis aina kesä ja lämmint. Onha syksy nätti nii kauan,ku lehdet on eri sävyissä,mut ny ku ne alkaa putoilee ni alkaa vituttaa se,et edes on nykyään nii sateinen talvi. Se pistää ihmisen ihan maan rakoon.Mut onneks ku on tähän ikään asti päässy ni aika kulkee nopeemmi. Yritäs nyt jaksaa...Huomiseks luvattii kai parempaa!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?6669182Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3603536Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi4682434- 371473
- 1361472
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl141343Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1091312- 941197
Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h651137Hyvät valeet myllyistä
Tuuliviirit valehtelee myllyjen vaikutusta. Äänet kuuluu jopa kilometrien päähän. Se ei pidä paikkaansa. Eläimet häviää771061