Ovat yleensä feministejä ja kaiken lisäksi lesboja? Eikö miesten kanssa pärjää muuten työelämässä?
Miksi urakeskeiset naiset
jaapajaa...
7355
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
eivät kaikki ole a) lesboja b) feministejä ja c) miksi miesten kanssa pärjääminen vaatisi joitain erityistaitoja?
miehet eivät kannata tasa-arvoa ja ovat kaiken lisäksi homoja?
Että voitteko nyt ystävällisesti selittää?
Oletan aloittajan olevan vielä niin kovin nuori joko fyysisesti tai henkisesti, että kyselee tällaisiakin. Siksi vastaan parhaani mukaan.
Lesboja lienee viitisen prosenttiä naisväestöstä, en tiedä varmasti, mutta noilla huippeilla. Kovin feministisiltä eivät lesbojen keskustelupalstat vaikuta, tämä päättelyni on tietenkin varsin epätieteellinen eikä perustu systemaattiseen seurantaan, saati tutkimukseen.
Feministeiksi tunnustautuvia naisia on lesbojakin vähemmän, ja enin osa feministeistä on heteroja, mikäli avioitumisesta voi mitään päätellä. Suurehko osa naisista on julkisesti "en ole feministi, mutta" -tapauksia, käytännössä tosin mielipiteet ovat feministisiä sp.tasa-arvovaatimusten suhteen. Melkoinen osa naisista vähät välittää naisten aseman parantamisesta, kunhan itse tulee toimeen, joko egoistisista syistä tai toimeentulokamppailu vie voimat. Jos jollain on numeerista tutkimustietoa, olisi kiintoisaa tietää.
Sen sijaan uranaisia näyttäisi olevan huomattavasti enemmän, kuin itseään feministeiksi kutsuvia tai lesboja, päätellen hyvin koulutettujen naisten määrästä ja pyrkimyksistä eteenpäin työelämässä.
Aiheellisempi kysymys: pelkääkö moni mies, ettei kohta enää pärjää uranaisten kanssa? Luulisin sellaisten jo hieman pelkäävän, jotka kompensoivat tiedonpuutetta ennakkoluuloilla ja halulla loukata pelkonsa kohteita. Heikot eväät.
Eli moninkertainen määrä lesboihin verrattuna.
Olisipa iloinen uutinen, jos näin on. Mistä sait tiedon, tutustuisin mielelläni tarkemmin? Se nyt on selvää, että feminismi ei selitä lesboutta eikä lesbous feminismiä, ja että enin osa meistä feministeistä ei ole homoseksuaaleja, mutta yhteisiä intressejä tietenkin on. Naisen asema, oikeudet, vastuut, naiseus.
Feminismi on laajakantoinen liike (oikeastaan joukko liikeitä) oikeudenmukaisuustavoitteineen ja naisnäkökulmien esiintuomisineen, homoseksuaalisuus on ominaisuus, erittäin todennäköisesti geneettisperäinen. Kuten hetero- ja biseksuaalisuuskin.
http://www.yle.fi/tvuutiset/uutiset/upics/tasa_arvoasenteet.htm
Pidän itseäni feministinä (kysytty vain naisilta)
kyllä 25
ei 69
en osaa sanoa 6
Vastaajia on yhteensä 1240
Tutkimusaika 5.-21.2.2007
Tutkimuksen tehnyt Taloustutkimus Oy, Ajankohtaisen Kakkosen teemaillan toimeksiannosta
Tarpeellinen tieto, minuun on todella uponnut tälläkin palstalla enemmistön (miehet) runnoma propaganda, että me tunnustautuneet olemme pieni marginaaliryhmä. Meitähän on enemmän kuin vaikkapa kokoomuslaisia tai kepulaisia.
Sen toki tiedän, että jos "kaikki naisilla hyvin" -lausunnon antaneilta naisilta kysyttäisiin yksittäin kohta kohdalta naisjärjestöjen toteamista epäkohdista, niin useimmista nekin vastaisivat kuten feministit - aavistamatta olevansa oikeastaan feministejä sittenkin.
Otos vaikuttaa pienehköltä, mutta tulos on varmaan suuntaa-antava. Kiitos vaivannäöstäsi :).