Eli väärin pysäköity auto pihalla, yksityisalueella estämässä talonyhtiön työkoneiden ym. työtä:) ja auto pysäköity pelastustielle. Ei muuta kuin soitto "hinausliikkeeseen", hakekaa pois, yhtiön parkkipaikalle, siirtomaksu ja muut kulut auton omistajalle.
Toimisiko tällainen ja varmasti olisi tehokkaampi kuin sakkolappu:)
Toimisiko tällainen ja varmasti olisi tehokkaampi kuin sakkolappu:)
Vastaukset 9
Vanhimmat
Jos auto tosiaan on pysäköity pelastustielle niin kannattaisi soittaa poliisille joka hinauttaa auton pois.
Oman käden oikeus ja sinulle rangaistus.
Kyllä siinä kuri perille menee
SAIRAS YKSILÖ!
Yritäpä tulla laittamaan sitä ulostetta minun autoni ovenkahvoihin, niin menee sinulla nuoleskelu hommaksi. Ennen tai jälkeen virkavallan.
Paskanpuhujilla on tunnetusti suu paskaa täynnä.
hyvä "parkkisakko". kun muutenkin kanniskelen koiran jätöksiä pussissa joka ilta niin sipaisenpa seuraavaksi ne roskiksen sijasta pihallamme väärinpysäköivien autojen kuskin ovenkahvan syvennykseen! käy siitä pussista pursottaa mukavasti omia käsiä sotkematta.
hki ssä olessa sai aina tapella niiden ääliöiden kans. ( parkki perse pirkot ) varsinki talvella jos oli lunta ja lumikasta vei parkkipaikkoja.
kuka vitsii ko. koiranvirkaa edes tehdä ?? vittuko sylettää vieläkin...
Kunnan pysäköinninvalvojilla on kyseinen oikeus, riippuen tapauksista, kutsua hinauspalvelu ja toimituttaa ajoneuvo, joko lähisiirtona tai kunnan käyttämään alueelle.
Yksityinen jos moisen tekee ja/tai teetättää, niin auton omistaja voi ja saa tehdä rikosilmoituksen, josta poikkeuksetta tulee tuomio. Kun on yksityisen omaisuuden suoja niin vahva yhteiskunnassamme ja hyvä niin.
talonyhtiö sanoo, että välittää niin paljon asukkaidensa hengistä, että hinauttaa pelastustielle väärinpysäköidyt autot pois jo turvallisuus syistä?
Ette kait te omaa autoannekaan jätä toisen omistaman omakotitalon tontille, vai?
kiskottiin landcruiserilla nahkoineen pihalta ja samantien penkalta alas. oli siinä heebolla vähän ihmettelemistä.