Miksi Herramme Jeesus Kristus nousi kuolleista viikon ensimmäisenä päivänä,sunnuntaina,kertokaa,please.
Kertoisitteko Ad.t yhden asian,
5
237
Vastaukset
- Sami*
PitiLusiferin alkaa pitämään voiton juhlaa, että he ovat saaneet Jumalan vertaisen Jeesuksen tapettua lopullisesti, mutta heidän iloaan tuli häiritsemään pieni yllätys. Uhri olikin voittanut kuoleman ja noussut ylös kuolleista. Tämä oli Kristittyjen voiton juhla Ja Lusiferin tappion aamu Ei ollut Lusiferilla iloa juhlia teloitettua Jeesusta, Koska hän oli noussut ylös pupauksensa mukaan. Kolmantena päivänä hän lupasi nousta kuolleista ja hän nousi myös.
- Sittenhän
tuon logiikan mukaan lauantai eli sapatinpäivä onkin oikein Lusifeeruksen juhla-päivä koska se silloin Jeesuksen maatessa haudassa luuli voittaneensa ja ilmeisesti juhli voittoaan.
- sunnuntai *
Sittenhän kirjoitti:
tuon logiikan mukaan lauantai eli sapatinpäivä onkin oikein Lusifeeruksen juhla-päivä koska se silloin Jeesuksen maatessa haudassa luuli voittaneensa ja ilmeisesti juhli voittoaan.
aamuun asti, jolloin hän teki yllätyksen vihollisileen nousten ylös esikoisena kuoloon nukkuneista. Näet voiton päivän juhliminen olikin Viholliselle tappion päivä. Lusifer todella uskoi murhanneensa Jeesuksen. Tälläsia yllätyksiä saattaa monesti tulla. Näet tämän vihollisen pieni erhdys. Näet Jeesus lepäsi haudassa sapatin päivän kuten sapatti oli levon päiväksi tarkoitettukin. Jeesus aloitti työnsä viikon ensimmäisenä työpäivänä!
Koeta muistaa Lusiferin pyhä on sunnuntai. sunnuntaina Lusifer omaa lepopäiväänsä pitää! Lauvantai oli Jeesuksen Levon päivä!
- elna1
Sunnuntai-sanaa emme tapaa Raamatusta,mutta viikon ensimmäinen päivä mainitaan Uudessa testamentissa kahdeksan kertaa.
Kuusi ensimmäistä raamatun kohtaa kertovat siitä, mitä tapahtui Kristuksen kuolleistanousemisen yhteydessä viikon ensimmäisenä päivänä.
Neljä niistä kertoo naisista, jotka tulivat varhain ensimmäisen päivän aamuna voitelemaan Jeesuksen ruumista.
Viidessä raamatun kohdassa sanotaan, että Jeesus oli noussut kuolleista viikon ensimmäisenä päivänä, kuudennessa, että opetuslapset olivat koolla sen päivän iltana ja olivat lukinneet ovet juutalaisten pelosta,Matt.28:1. Mark.16:2,9. Luuk.24:1. Joh.20:1,19.
Seitsemäs raamatun kohta, missä mainitaan viikon ensimmäinen on, Apt.20:7
Kahdeksas kohta, missä mainitaan viikon ensimmäinen päivä, on 1Kor:16:2.
Ei ole raamatussa tämän enempää, miksi Jeesus oli noussut kuolleista viikon ensimmäisenä päivänä. - kuoli perjantaina
ja lepäsi sapatin. Eikös tuo nyt ole itsestään selvää, ettei sinne hautaan ollut tarkoitus jäädä loputtoman pitkäksi ajaksi...
advari
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie847363Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1346563Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816353Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3644152Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1532532Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62429Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant652238- 141552
Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1441533- 1981260