floppi maailmankaikkeudessa

Selittäkää minulle, miksi avaruudessa laijuvat -273*C -lämpöiset kappaleet eivät muutu mustiksi aukoiksi. Maalaisjärkeni mukaan jos pyörimisnopeus on 0 rad, elektronien kuuluu tippua ytimen pinnalle. Miksi näin ei kuitenkaan käy?
6379
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat
  • painovoimalla/vetovoimalla/massalla on tekemistä mustien aukkojen kanssa. Atomitasolla lämpötila taas on kytköksissä sähkömagneettiseen vetovoimaan. Jos lämpötila laskee nollaan, s-m-vetovoima saa aikaan huikean massan mikä taas aiheuttaa huikean painovoiman.

    Äänestä

  • painovoimalla/vetovoimalla/massalla on tekemistä mustien aukkojen kanssa. Atomitasolla lämpötila taas on kytköksissä sähkömagneettiseen vetovoimaan. Jos lämpötila laskee nollaan, s-m-vetovoiman yliote keskipakoisvoimasta vetää elektronit ytimeen, jolloin koko atomin massa tiivistyy pieneen pisteeseen mikä taas aiheuttaa huikean painovoiman.

    Äänestä

  • UFOista puh... kirjoitti:

    painovoimalla/vetovoimalla/massalla on tekemistä mustien aukkojen kanssa. Atomitasolla lämpötila taas on kytköksissä sähkömagneettiseen vetovoimaan. Jos lämpötila laskee nollaan, s-m-vetovoima saa aikaan huikean massan mikä taas aiheuttaa huikean painovoiman.

    lue mielummin toinen

    Äänestä

Ensinnäkin, ei taida niin kylmiä kappaleita ollakaan. Toisekseen , absoluuttinen nolla tarkoittaa, että kaikilla kappaleilla systeemissä on alin mahdollinen energiatila. Siis ei nolla-energia vaan ainoastaan pienin mikä niillä voi olla. Elektronin alin energiatila atomissa on vakaa, ei se siis voi "pudota". Eikä mitään pintaa mille pudota ole oikeastaan olemassa.

Äänestä
  • Tarkoittaako siis tuo selittämäsi alin nollataso sitä, että silloin ei enää ole materiaakaan eli materiassa on itsessäänkin energiaa, vai että elektronin magneettinen vetovoima heikentyy lämpötilan laskiessa??

    No, jos oletetaan että puhutaan absoluuttisesta nollasta, ja tarkoitetaan sillä pelkkää lämpötilaa, niin tottahan se periaatteessa on, eli kun atomin liike-energia(=lämpöenergia) pysähtyy elektronit hakeutuvat protoneiden luo ja muodostavat varauksettoman hiukkasen(neutronin). Mutta, koska kaikki protonit ovat ytimessä, elektronit syöksyvät sinne ytimeen, jolloin atomin koko romahtaa eli syntyy pieni piste, jonka sähkömagneettinen varaus on nolla. ydin kuitenkin painaa nyt sen verran paljon, että sen vetovoima alkaa vetää lähistöllä olevia atomeja itseensä.

    Tätä siis tarkoitan mustalla aukolla. Voihan lisäksi vielä olla niin, että neutronitkin romahtavat vielä pienemmiksi, mutta sillähän ei ole merkitystä, koska vaikka näin ei kävisikään, olisi tuloksena silti musta aukko.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


UFOista puhhenollen kirjoitti:

Selittäkää minulle, miksi avaruudessa laijuvat -273*C -lämpöiset kappaleet eivät muutu mustiksi aukoiksi. Maalaisjärkeni mukaan jos pyörimisnopeus on 0 rad, elektronien kuuluu tippua ytimen pinnalle. Miksi näin ei kuitenkaan käy?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu