"Silloin kun yksin tulleelle alaikäiselle on myönnetty oleskelulupa Suomessa, myös hänen vanhempansa ja alaikäiset naimattomat sisaruksensa voivat saada oleskeluluvan. Tämä perustuu voimassa olevan lain säännöksiin. Kun Suomesta ei Somaliaan palauteta ketään, ei voida myöskään edellyttää, että asianomainen perhe yhdistyisi siten, että Suomessa oleva lapsi palaisi perheensä luo. Oleskeluluvan myöntämisen vaihtoehto olisi lapsen ero vanhemmistaan, mitä lopputulosta ei voida pitää oikeana. Suomea velvoittavana kansainvälisen oikeuden normina on voimassa YK:n lapsen oikeuksia koskeva yleissopimus, jonka 3 artiklan mukaan lapsen etu on otettava ensisijaisesti huomioon lapsia koskevissa viranomaistoimissa."
Eduskunnassa, 1997.
Eduskunnassa, 1997.
Vastaukset 10
Vanhimmat
tarkemman lähteen.
Kirjallinen kysymys on kansanedustajan osoittama kirjallinen selvityspyyntö ministerille tämän toimialaan kuuluvasta asiasta.
Eli kyseessä on ministerin vastaus ko. asiaa koskevaan selvityspyyntöön.
Se tulee mainita erikseen, jos ei käytetä linkkiä.
Tuossahan sanotaan selvästi että se on valtiopäiväasiakirjoista eli eduskunnassa pidetyistä esityksistä.
Onko muuta kysyttävää.
Kun puututaan pakolaislapsen lähtömaan ongelmiin. Ei sillä, että otetaan vastan näitä. Sillähän ei kyseisen maan ongelmia ratkota...niitä pukka vaan lisää ja lisää ja lisää.
"ankkurilapsista". Jossain lehdessä (taisipa olla juuri Kymen Sanomissa) oli näiden "lapsien" haastattelu kuvan kera.
Somalinuorukaisia ainakin kuvasta päätellen näyttivät olevan.
Nuorten miesten oikeaa ikäähän ei selvitä kukaan eikä mikään...
http://www.kymensanomat.fi/Online/2008/09/30/Ensimm%E4iset+pakolaislapset+saapuvat+Kotkaan+t%E4n%E4%E4n/200835949952/4
Etteivät olisi oheisen Afrikassa oikeiden pakolaisten kanssa työtä tekevän Eevan mainitsemia "rikkauksilla ja sekä huijauten päässeet vaikka Suomeen".
Kommentti on muslimiksi hurahtaneen suomalaisnaisen Pia Jardin(sd)US:n vaaliblogissa.
Eeva viittaa myös Lilli Earlin o.s. Suomalainen kovasti kärkkääseen kommentointiin ko. blogissa.
Eeva kommentoi:
5.10.2008 12.12
Naiseudesta
Seuraavalla tekstillä haluaisin ohjata keskustelun suuntaa vieläkin enemmän kansaamme hyödyntäviin aiheisiin. Missään nimessä tarkoitukseni ei ole ketään loukata henkilönä.
Pialle ja Lillille haluaisin sanoa, että ymmärrän hyvin miksi koette virutaalista sisaruutta; kumpikin teistä on (etenkin nuorenpana) suomalaista naiseuttanne etsiessä päätynyt poikkeaviin ja ehkä radikaaleihinkin ratkaisuihin. Kummankin valinta on varmasti omasta mielestä ollut naiseuden ylistys, mutta valtaosan mukaan tietoisesti ja ilman minkäänlaista pakkoa valitsitte naista halventavan roolin itsellenne; miksiköhän? Mielestäni on kuitenkin vähän outoa, että sinä Lilli haluat, tai sinä Pia hyväksyt teidän littoutumanne. Varmaan kuitenkin tunnollisen islamilaisnaisen tulisi lähinnä halveksua julkisesti tuntemattomien miestin iloksi sulojaan esitellyttä ”pornotähteä” (Jallu nro. 8, 1990)
Itse kuitenkin periaatteessa kannatan (mielestäni virheellistä tai epäonnistunutta) yritystänne löytää tai ehkä ylistää naiseutta.
Silti useammassa muslimimaassa asuneena ja työskennelleenä (Afrikkassa ja Lähi-Idässä) en voi kuin toivoa, ettei suomalaisen naiseuden (tai kulttuurin ylipäätään) tarvitsisi omaksua näistä tavoista, arvoista ja malleista mitään, vaan oma itsetuntomme riittäisi jo hyvin rakennetun asemamme muokkaamista mm. jalostamalla naiseuttamme tasa-arvoisen kumppanin roolin lisäksi naisellisemmaksi äitihahmoksi.
Omien kokemusteni perusteella haluaisin suositella kaikille moraalista hyvinvointikrapulaa kärsivälle nujertamisyhteiskunnan uhrille kenttämatkaa vaikka tänne Afrikkaan. Työskennellessä ja eläessä esim. oikeiden pakolaisten (siis ei niiden, jotka ovat rikkauksillaan sekä huijaten päässeet vaikka Suomeen), äärimuslimeiden ja ”virkistävän erilaisen mies-nais-roolijaon omaavien” kanssa tulee varmasti pian ikävänäkin yllätyksenä selville, ettei toisten huono-osaisuus sittenkään välttämättä ole vain sattumaa tai Suomen syy.
Tämä on vapauttavakin ja tervettä itsetuntoa nostattava herääminen; olo, jonka toivoisin jokaisen suomalaisen naisen omavaan.
Afrikanterveisin,
Eeva
Kymen Sanomien uutinen:
http://www.kymensanomat.fi/Uutiset---Uutiset-maakunnasta/2008/09/30/Ensimm%E4iset+pakolaislapset+saapuivat+Kotkaan/200835953133/5
Kovasti nuorilta kuvassa näkyvät somalilapsukaiset vaikuttavat.
Missäs somalitytöt luuraavat?
Jos ei silmät ihan vallan petä niin nuo on hieman vanhempia kuin 14-16v poikia... onko maahanmuuttoviranomaiset oikeasti näin sinisilmäisiä.
Kummakos maa täyttyykin somaleista kun koko suku muuttaa perässä (ensin lähettävät yksinäisen lapsen ja tämän jälkeen lapsi ilmoittaa että hänellä on perhe, yksinäinen lapsi kun saa helpommin oleskeluluvan).
Nuokin ovat jo nuorukaisia ..veikkaan että 18..19 vuotiaita ?
Ei ole enää millään rajaa ?
olevan onnensa kukkuloilla.