Ostin puutarhakaupan loppuunmyynnistä vaikka kuinka paljon useamman värisiä syysleimuja , pionia, kuunliljoja, päivänliljaa, syyshortensioita. Nyt pitäis vääntää näyttävä penkki. Mitä noista vois laittaa keskenään. Ja mitä hakis ja tarvitseis vielä lisää, kun halvalla saa.
Pionit
3
1207
Vastaukset
- ehkäpä...
... puutarhakirjan? Esim. Perennat-kirjassa (kirjoittanut Pentti Alanko) on hyvät neuvot, mitkä kasvit sopivat toistensa seuraan. Löytyy varmaan kaikista kirjastoista.
Päivänlilja ja pioni ovat aurinkoisen paikan kasveja, kuunlilja taas viihtyy varjossa. Syysleimut käyvät aurinkoiseen tai puolivarjoiseen paikkaan. Pioni ja syyshortensia tykkäävät happamasta maasta eli niille ei siis parane antaa kalkkia. (Suomen maaperä on luontaisesti hapan eli useimmat puutarhakasvit vaativat peruskalkituksen kukkapenkkiä perustettaessa ja sitten myöhemmin vielä ylläpitokalkituksia.)
Tässä pari linkkiä ensiavuksi. Ekassa on kasvien valintaopas: voit etsiä esim. muita aurinkoisen ja varjoisen paikan kasveja kuin jo hankkimasi.
http://www.yhteishyva.fi/puutarhamaailma/valintaopas/
Toisesta linkistä löytyy kalkinkarttajia kavereiksi pionillesi ja hortensiallesi.
http://www.villamussalo.com/plantpot/multa.html- tietääkseni
pioni on pikemminkin kalkinsuosija kuin happamen maan kasvi.
Kannattaa tosiaan vähän selata kirjoista mihinkä laittaa mikäkin kasvi. Mieti myös kasvien korkeuksia ja kukinta-aikaa. - olen
tietääkseni kirjoitti:
pioni on pikemminkin kalkinsuosija kuin happamen maan kasvi.
Kannattaa tosiaan vähän selata kirjoista mihinkä laittaa mikäkin kasvi. Mieti myös kasvien korkeuksia ja kukinta-aikaa.kalkkia antanut 15 vuotta ja kasvaa ja kukkii. Välillä heittänyt uutta (savista) multaa evääks, muuten antanu olla. Tosin siirtoon tarvittaisiin varmaan traktori, ei se enää käsipelin nousis
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja15414522Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant418360Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va496097SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1745727Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3124457HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.744358Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm714138Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot263995"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153740Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.1011566