Eikö Jahve tiedä missä hänen poikansa liikkuvat?
Job 2:
"Eräänä päivänä Jumalan pojat tulivat koolle ja asettuivat Herran eteen. Myös Saatana oli heidän joukossaan. Herra kysyi Saatanalta: "Mistä sinä tulet?" Saatana vastasi: "Olen kuljeksinut pitkin ja poikin maita mantereita..."
Job 2:
"Eräänä päivänä Jumalan pojat tulivat koolle ja asettuivat Herran eteen. Myös Saatana oli heidän joukossaan. Herra kysyi Saatanalta: "Mistä sinä tulet?" Saatana vastasi: "Olen kuljeksinut pitkin ja poikin maita mantereita..."
Vastaukset 5
Vanhimmat
oli henkiruumiillamme vapaa tahto valita. Uskoisin Jumalan tienneen... mutta aivan samoin, kuin hän odottaa että rukoilisimme häntä, vaikka Hän tietää mitä tarvitsemme, aivan smoin hän halusi Saatanan itse kertovan missä oli ollut. Ehkäpä Saatana ajatteli että Jumala ei tiennyt, että hän voi tehdä jotakin Jumalan tietämättä, aivan kuin lapsi luule, että äiti ei tiedä, kun hän tekee jotakin tuhmaa tai ottaa pikkuleipiä ilman lupaa....
yleensäkin Jahve tekee tämän kertomuksen mukaan Saatanan kanssa sopimuksen, että viatonta ihmistä saa rääkätä?
"3 Herra kysyi: "Oletko pannut merkille palvelijani Jobin? Ei ole maan päällä toista hänen kaltaistaan, niin vilpitöntä ja nuhteetonta ja jumalaapelkäävää, ei ketään, joka niin karttaisi kaikkea pahaa. Yhä vain hän on pysynyt nuhteettomana, vaikka sinä olet yllyttänyt minut syöksemään onnettomuuteen hänet, viattoman miehen." 4 Saatana vastasi Herralle: "Hyvän kaupan Job on tehnyt: pelasti sentään oman nahkansa! 5 Mutta ojennapa kätesi ja koske hänen lihaansa ja luihinsa. Saat nähdä, että hän kiroaa sinua vasten kasvoja!" 6 Herra sanoi Saatanalle: "Hyvä on! Tee hänelle mitä haluat, mutta henkeä et saa häneltä viedä!"
vaikuta olevan luterilainen, koska hän pitää Jobia viattomana ja nuhteettomana.
Luterilaisuuden mukaanhan jokaiselle ihmiselle on periytynyt Aatamin ja Eevan lankeemuksesta synnynnäinen, paha luonto ja sydämen sisäinen saastaisuus, paha himo ja taipumus.
Varsinaiseen kysymykseesi osaa varmaankin joku uskovainen vastata paremmin, "Herran tiet ovat tutkimattomat", tai jotain muuta asian ymmärtämistä osoittavaa.
Jumala käyttää vahvoja palvelijoitaan jopa tällaisessa esimerkissä, jonka avulla muut voivat oppia vahvuutta evankeliumissa. Uskovan kuullessa Jon bin vahvuudesta myös hän vahvistuu... jos Job niin kyllä minäkin. Jumala ei toisaalta koettele ketään enemmän, kuin mitä tämä sietää, sen hän on luvannut.
paljon tietää todellisen maailman menosta.