http://www.uusisuomi.fi/nakokulmat/merjamyllylahti/markka-takaisin
MARKKA TAKAISIN
10
604
Vastaukset
- ketu
Nyt ei ole kyse pelkästään valuuttajärjestelmän natisemisesta. Nyt natisee koko EU ja läntinen yhteistyö. Kuka tämän jälkeen voi tosissaan uskoa, että muut maat, joko EUn tai Naton kautta, olisivat valmiita sotimaan toistensa puolesta?
Kun tomu on laskeutunut on EU aivan toisen näköinen kuin ennen. Veikkaukseni on, että se jää nimenä olemaan ja toimii eräänlaisena vapaakauppa-alueena. ETAn paluu on ovella! - -------------------
Kun menee hyvin, niin integroidutaan, mutta tiukkoina aikoina paras tehokkuus saadaan kun hajautetaan järjestelmät. Se pätee ihan joka saralla. Energiassa, rahassa, muuttovirroissa jne. Rasismikin aina nostaa päätään kun on vaikeaa.
- TUHO KANSALLE
EU.N SUURTEN MAITEN PÖRSSISIJOITAJA HUUTAVAT VERONMAKSAJIA APUUN KUN MENETTÄVÄT RAHOJAAN..EIHÄN NUO PÖRSSIHUIJARI OLE KOSKAAN EDES MAKSANEET VEROJA NOISTA PÖRSSIRAHOISTA..NYT TÄYTYISI PÖRSSIT VAIN ANTAA MENNÄ NURIN JA SITTEN KATSELLA NE HENKILÖT JOTKA OVAT SYYLLISIÄ TÄHÄN JA LAITTA NE MAKSAMAAN TAKAISIN NUO SUURET RAHAMÄÄRÄT....NYT SUOMALAISET MAKSAVAT SUURTEN KESKIEUROOPPANMAITEN PERUREIDEN VELKKOJA...MIKSI SIJOITTAJAT EI HYVÄKSY VAIN OMAIA TAPPIOT..JA MIKSI VEROMAKSAJIA PITÄÄ PYYTÄÄ APUUN???
Ajatelkaas montako devalvaatiota meillä olisi jo ollut tänä euroaikana? Inflaatiokin on ollut vakaa, paitsi tänä vuonna. Siihenkin tiedämme syyn. Matkustaessa on kivasti pärjännyt eurolla, myös EMU:n ulkopuolisissa maissa (niissä, joissa olen käynyt). Nato ja EU-ovat toisia asoita.
- fin.
uuma kirjoitti:
Ajatelkaas montako devalvaatiota meillä olisi jo ollut tänä euroaikana? Inflaatiokin on ollut vakaa, paitsi tänä vuonna. Siihenkin tiedämme syyn. Matkustaessa on kivasti pärjännyt eurolla, myös EMU:n ulkopuolisissa maissa (niissä, joissa olen käynyt). Nato ja EU-ovat toisia asoita.
"Ajatelkaas montako devalvaatiota meillä olisi jo ollut tänä euroaikana?"
Kerro meille, miten kelluva valuutta devalvoidaan? Kerro myös, miten monta kertaa Ruotsi on devalvoinut kelluvan kruununsa sen jälkeen, kun se päästettiin markan tavoin kellumaan 16 vuotta sitten? - arvuuttelija
fin. kirjoitti:
"Ajatelkaas montako devalvaatiota meillä olisi jo ollut tänä euroaikana?"
Kerro meille, miten kelluva valuutta devalvoidaan? Kerro myös, miten monta kertaa Ruotsi on devalvoinut kelluvan kruununsa sen jälkeen, kun se päästettiin markan tavoin kellumaan 16 vuotta sitten?Devalvointi on arvon menetys, tosin keinotekoinen sellainen toisin kuin kelluvassa valuutassa. Mikäli markkinoiden usko horjuu yksittäisen valuutan osalta, niin valuutta menettää arvoaan. Riski valuutan arvon menetykselle on suurempi pienissä valuutoissa epävakaina aikoina.
Uskoisin, että kirjoittaja tarkoitti devalvaatiolla valuutan arvon menettämistä, minkä suomalaiset kokivat 1990-luvun alussa ja islantilaiset kokevat saman asian nyt. Riippuen ruotsalaisten pankkien sijoituskohteista, kruunu voinee kokea saman kohtalon. - arvuuttelija
uuma kirjoitti:
Ajatelkaas montako devalvaatiota meillä olisi jo ollut tänä euroaikana? Inflaatiokin on ollut vakaa, paitsi tänä vuonna. Siihenkin tiedämme syyn. Matkustaessa on kivasti pärjännyt eurolla, myös EMU:n ulkopuolisissa maissa (niissä, joissa olen käynyt). Nato ja EU-ovat toisia asoita.
Kyllähän se näin on, tosin devalvaatiolla tarkoittanet rahan arvon menettämistä yleisimminkin. On mukavaa, että asuntolaina ja omaisuus on vakaassa valuutassa.
- löytyy...
arvuuttelija kirjoitti:
Kyllähän se näin on, tosin devalvaatiolla tarkoittanet rahan arvon menettämistä yleisimminkin. On mukavaa, että asuntolaina ja omaisuus on vakaassa valuutassa.
Valitettavasti kuitenkin on niin, että taloudessa jokin aina joustaa. Ellei se ole valuutan arvo se on jokin muu: Palkat, työllisyys tms.
Euro-aikana asuntolainani korko on yli kaksinkertaistunut, eli noussut yli 100 % ! Aika vakaata... - fin.
arvuuttelija kirjoitti:
Devalvointi on arvon menetys, tosin keinotekoinen sellainen toisin kuin kelluvassa valuutassa. Mikäli markkinoiden usko horjuu yksittäisen valuutan osalta, niin valuutta menettää arvoaan. Riski valuutan arvon menetykselle on suurempi pienissä valuutoissa epävakaina aikoina.
Uskoisin, että kirjoittaja tarkoitti devalvaatiolla valuutan arvon menettämistä, minkä suomalaiset kokivat 1990-luvun alussa ja islantilaiset kokevat saman asian nyt. Riippuen ruotsalaisten pankkien sijoituskohteista, kruunu voinee kokea saman kohtalon."Uskoisin, että kirjoittaja tarkoitti devalvaatiolla valuutan arvon menettämistä,"
Ei tarkoittanut. Hän tarkoitti nimen omaan poliittisella päätöksellä tehtävää devalvaatiota, jossa kiinteällä kurssilla tietylle tasolle määritelty valuutan ulkoinen arvo muutetaan alemmalle tasolle vanhaan säännöstelytalouden malliin. Kyllä minä nämä europropagandistit tunnen. Tätä devalvaatimantraa he ovat hokeneet pian kymmenen vuotta tietäen, ettei suurin osa kansasta tiedä asioiden todellista laitaa.
- talollinen
VÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄRRRRRRRRRRRRRRRRIIN!!!
LUE KAUPPALEHTEÄ!!!!
EI MARKKAA TAKAISIN VAIKKA HENKI MENISI!!! Koska euro on kerran valittu, sillä pitää jatkaa!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1706564
- 584472
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s283118- 612987
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161905- 151564
Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗271556Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹381495- 341340
T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest461259