Moskovan pörssit vaikeuksissa:
http://www.iltalehti.fi/talous/200810078385164_ta.shtml
http://www.iltalehti.fi/talous/200810078385692_ta.shtml
Medvedev pumppaa pörssikuplaa tukipaketilla:
http://www.taloussanomat.fi/porssi/2008/10/07/miljardipumppaus-kaansi-venajan-porssin-suunnan/200826143/170?pos=15
http://www.iltalehti.fi/talous/200810078385164_ta.shtml
http://www.iltalehti.fi/talous/200810078385692_ta.shtml
Medvedev pumppaa pörssikuplaa tukipaketilla:
http://www.taloussanomat.fi/porssi/2008/10/07/miljardipumppaus-kaansi-venajan-porssin-suunnan/200826143/170?pos=15
Vastaukset 10
Vanhimmat
nato-maan pelastamisesta kaadu.
Pörssin pumppaaminen tukipaketilla tuottaa vain ison posauksen kuplan lopulta puhjetessa.
lukihäiriö iski taloussanomien jutussa. Sperbank se olikin.
Venäjälle valtiona ei tapahdu juuri mitään, vaikka osakkeet pörseissä välillä laskevatkin, sillä osakkeet nousevat aina montusta ja suuntana on vain yksi, eli ylös.
Osakkeita omistavat eri yrityksiin sijoittavat tahot ja myös valtiot ja vain ne häviävät jotka myyvät paniikissa.
Viisaat sijoittajat ostavat silloin kun muut myyvät. Viisaita ovat myös ne, jotka pitävät ostamansa taseeltaan ja tulokseltaan hyvän yhtiön osakkeita, jotka ovat yleisen paniikin johdosta myös aivan turhaan laskeneet.
Ölyä ostetaan Venäjältä kuten ennenkin, eikä Venäjä edes ryöstä sitä kuten Usa Irakista.
Olisit käynyt kauppaopiston etkä Sirola-opistoa, niin et eläisi sosialistisissa utopioissa.
takka niillä syttyy tai nuotio, kun on varattomaksi joutunut.
Entiset KGB-upseerit ovat tuhonneet keinottelullaan Venäjän talouden perustan.
Varoitus viime vuodelta:
http://www.reuters.com/article/ousiv/idUSL1450841620070314
Entäs sitten vaikka ölyjyn hinta välillä laskeekin. Tärkeitä on ettei olemassa oleva öljy häviä mihinkään ja öljyn hinta kallistuu vääjäämättä sitä mukaa kun se vähenee. Olen käynyt varmuudella kouluja enemmän kuin sinä ja mm. siksi sinä olet typerine juttuinesi köyhä ja minä rikas. Sirolaopisto hallusinaatiosi voit työntää sinne missä päivä ei paista. eikä kuu kumoita.
Minä tiesin jo riittävän ajoissa tulevan heikon ajan ja myin kaikki osakkeeni ja valtaosan niistä hyvällä voitolla ja sitä ennen nostelin vuosittain osinkoja hyvistä yhtiöstä, joilla oli niitä varaa maksaa. Kohta on taas aina ostella niitä takaisin. Tyhmät häviävät pörsissä ja viisaat pärjäävät. Niin se menee pojuseni ja raha tulee väkisin rahan luo.