kanssa. Saksalaiset ovat päässeet ehkä pisimmälle tilin teossa natsismin hirmutöiden suhteen. Suomessakin ollaan hyvässä alussa. Venäjällä ei näytetä päästävän alkuunkaan.
Uskovatkin voisivat muistella vaikkapa inkvisition "saavutuksia". Siitä saisi mainioita puheenaiheita vaihtelun vuoksi palstalle.
Olisi mielenkiintoista seurata, millä verukkeilla helluntailaiset pesisivät käsiään "vitivalkoisiksi vaivatta".
Uskovatkin voisivat muistella vaikkapa inkvisition "saavutuksia". Siitä saisi mainioita puheenaiheita vaihtelun vuoksi palstalle.
Olisi mielenkiintoista seurata, millä verukkeilla helluntailaiset pesisivät käsiään "vitivalkoisiksi vaivatta".
Vastaukset 8
Vanhimmat
Milloin Jumala antaa anteeksipyytönsä ,natsismin hirmutöiden suhteen?
EN voi usko sellaiseen jumaalaan , joka vain katsoo vierestä pahaa
t: tehdä tiliä menneisyytensä
Kristityillä ei ole ollut muuta osaa inkvisitiossa kuin että olivat uhreina muiden uhrien joukossa.
Kristityt perustivat inkvisition, jonka pääkohde oli juutalaiset. Syy otettiin Raamatusta, niin kuin monen muunkin joukkomurhan syy.
Raamattu katsos sanoi juutalaisten tappaneen Jeesuksen.
Arvasin kyllä, että "uudestisyntyneet" vetäytyvät vastuusta, koska katoliset eivät heidän mukaansa ole kristittyjä ollenkaan.
Tästä saadaan hyvä keskustelu aikaan. Siitä vaan lisää tekosyitä keksimään...
Käsienpesu on helppoa. Tarvitaan vain yksi usein käytetty lause: Ei hän mikään uskova koskaan ollutkaan.
Tätä käytetään silloin, kun uskova on syyllistynyt moraalisesti/eettisesti arvelluttavaan tekoon tai varsinaisen rikokseen. Kädet on pesty puhtaan valkoisiksi. Ja mikä outoa: näin toimitaan vaikka samalla painotetaan, että ihminen sortuu väistämättä myös syntiin.
Jos taas kyse on ei-uskovasta painotetaan kovasti hänen vakaumuksellista ateismiaan vaikka todellisuudessa ei näin olisikaan.
Jos taas kyseessä on ns. vääräuskoinen, vaikkapa islaministi niin uskovalla ei koskaan ole epäilystäkään siitä, etteikö hän olisi tehnyt juuri siten kuin hänen uskontonsa vaatii, eli teon ja uskonnon välille vedetään yhtäläisyysmerkki pohtimatta asiaa sen syvemmin.
Edelliset ajatusmallit ovat surullisen yleisiä.
Ajattelutapa on tietenkin täysin mustavalkoinen mutta vain pitämällä kiinni täysin mustavalkoisesta maailmankuvasta kykenee pitämään fundamentalistisen uskon. Jos siihen tulee värisävyjä alkaa myös fundamentalismi rakoilemaan.
näiden raamatunlauseiden siteeraamisen ja keskinäisen kehumisen kerhon sijaan.
Eipä ota tulta. Ilmeisesti on liian vaikea aihe. Uskovien sivistys kun rajoittuu Raamattuun ja Ristin voittoon, vai mikä se heidän lehtensä nyt olikaan.
Jumala on niin hyvä. Jeesus on niin hyvä. Helluntailaiset ovat niin hyviä. Juutalaisetkin ovat nykyään (yllätys, yllätys!) niin hyviä.
Paavi on paha, mutta helluntailaisilla ei olekaan mitään tekemistä Paavin ja katolisuuden kanssa. Tosin he lukevat samaa Raamattua ja ovat saaneet oppinsa hieman mukaeltuna katolisilta.
Mutta katolisten synnit eivät kuulu helluntailaisille. Katoliset eivät ole edes kristittyjä, kun inkvisitio otetaan puheeksi.
Tietävätkö helluntailaiset, että hursjaat munkit olivat useimmiten inkvisiittoreita. Lukea he eivät juuri osanneet, mutta kidutuskeinot olivat hallussa. Inkvisiittori oli Jumalan työmies, jolla oli taivaspaikka varma.
Juutalaiset yritettiin käännyttää kristityiksi kiduttamalla, ja ne jotka kääntyivät, tapettiin ennen polttamista. Ne taas, jotka eivät kääntyneet, poltettiin elävältä.
Sanoisin, että Jeesuksen ristiinnaulitseminen oli inkvisition kauhujen rinnalla kuin hyttysen uloste Itämeressä.
Eikös keskustella nyt vaihteeksi tästä - helluntailaiset?
Historiankirjat kertovat meille, minkälaiset ryhmittyvät ovat joutuneet inkvisition kohteeksi. Pakostakin helluntaiseurakuntaan kuuluvana aika vahvasti samaistun monen sellaisen hengellisen liikkeen kanssa, jotka joutuivat inkvisition aikana vainotuiksi. Siten en oikein osaa täällä länsimaissa ottaa vastuuta katolisen inkvisition teoista.
Mitä sitten tulee inkvisition tai muuten katolilaisuuden hirmuteoista juutalaisia ja muslimeita kohtaan. Siinä suhtautumiseni on vähän erilainen. Heille kun katolilaisuus voi edustaa kuvaa kristinuskosta. Mutta ei tässä sen enempää.
Jaa-a, pestä käsiään...
Oli miten oli, niin uskovaiset kristityt olivat yksi inkvisitiovainojen kohteista. Kuinkahan monta uskovaa kristittyä on poltettu noidan nimellä vain siksi, että he ovat pitäneet kiinni Jumalan evankeliumin puhtaudesta?
Eiväthän katolilaiset inkvisiittorit voineet kristittyjä virallisesti siitä syyttää, että he pitivät kiinni Jumalan totuudesta, koska katolinen valtajärjestelmä väitti olevansa Jumalan palvelija. Ei; noidiksi tällaisia katolisen kirkon valtaa kyseenalaistavia Jumalan palvelijoita ja profeettoja täytyi syyttää!
32:7 "Muistele muinaisia päiviä, ajattele menneiden sukupolvien vuosia. Kysy isältäsi, niin hän sen sinulle ilmoittaa, vanhimmiltasi, niin he sen sinulle sanovat."
"Mutta isäksenne älkää sanoko ketään maan päällä"!
Matteuksen evankeliumi:
23:29 "Voi teitä, kirjanoppineet ja fariseukset, te ulkokullatut, kun te rakennatte profeettain hautoja ja kaunistatte vanhurskasten hautakammioita,
23:30 ja sanotte: 'Jos me olisimme eläneet isäimme päivinä, emme olisi olleet osallisia heidän kanssaan profeettain vereen'!"