Osaisko kukaan viisaampi sanoa, että voiko lapsella olla laktoosi-intoleranssi vaikkei kakka ole löysää. Lapsi vain valittaa mahaansa niin usein, ettei voi olla aivan normaalia. Maha ei varmaan ole hirveen kipeä, koska leikit jatkuu mahakipuilmoituksesta huolimatta. Joskus makaa aivan kippurassa ja kiljuu että maha on kipeä mutta harvemmin näin.
Kaikki mahdolliset kokeet on otettu ja kaikki pitäis olla kunnossa. Myös laktoosiverikoe on otettu ja oli negatiivinen mutta sitä litkunjuoontikoetta ei tehty. Joku tais vaan kerran mainita että vois olla laktoosi-intoleranssi negatiivisesta tuloksesta huolimatta.
Kaikki mahdolliset kokeet on otettu ja kaikki pitäis olla kunnossa. Myös laktoosiverikoe on otettu ja oli negatiivinen mutta sitä litkunjuoontikoetta ei tehty. Joku tais vaan kerran mainita että vois olla laktoosi-intoleranssi negatiivisesta tuloksesta huolimatta.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Laktoosi-intoleranssi on siis suljettu pois. Lapsella voi olla esimerkiksi kananmuna-allergia tms joka aiheuttaa kipuja.
harvinaista lapsilla, vaikka on aikuisten keskuudessa yleinen. Jos testikin on negaa, niin eiköhän se ole poissuljettu vaihtoehto.
Mene yksityiselle, jos terveyskeskuksesta ette saa apua.
Jos epäilet laktoosi-intoleranssia, vaihda lapsesi maitotuotteet laktoosittomiin.
Onko keliakian mahdollisuutta tutkittu?
Allergiaa voi olla vaikka verikokeet muuta väittäisivätkin. Mutta sen selvittäminen, mille lapsi on mahdollisesti allerginen, ei olekaan ihan helppoa. Jos maha on aina kipeä, voi syyllinen olla joku jokapäiväinen ruoka-aine, mutta jos kipua ei ole joka päivä, voi syyllistä lähteä metsästämään ruoka- ja oirepäiväkirjan avulla.
Meillä lapsi valitti usein myös vatsakipua. Kakka meillä oli oikeastaan aika kovaa.
Vaihdoin maidon laktoosittomaan ja muista tuotteista katson että on hylaa.
Nyt ei ole valittanut vatsakipua ainakaan viikkoon. Meinaan kuitenkin vielä kokeilla antaa tavallista maitoa ja katson että palaavatko kivut.
Ei olla käyty missään tutkimuksissa, testaan ensin itse josko löytyisi kipujen syy.
meilläkin tuo laktoosiverikokeen tulos oli tytöllä negatiivinen mutta kyllä se taitaa laktoosi-intoleranssi silti olla, koska vaihdoin tytön maitotuotteet vähälaktoosisiin ja masukivut loppu samantien.
jos haluat itse kokeilla onko laktoosi-intoleranssia niin kokeilen ensin vähälaktoosista maitoa, älä heti siirry laktoosittomaan. ihminen tarttee laktoosia(jos vaan sitä yhtään sietää), jos maha kestää vähälaktoosista niin anna sitä, muuten katoaa loputki laktoosin pilkkomiseen tarvittavat laktaasientsyyymit ja se on sit pysyvästi laktoositonruokavalio.
kokeilepa luomu-maitoa, meidän lapsen vatsakivut ja ihottumat loppuivat siihen, kun siirryttiin luomumaitoon.