Pitääkö uskovan murtua?

JustineBush

Joku uskoontullut voi itse suunnitella mielessään tulevaisuuttaan ja sitä miten voi tehdä Herran työtä. Mutta asiat voivat mennä aivan toisin. Elämään voi tulla odottamattomia vaikeuksia. Joskus uskova ihminen huomaa että on elämässään kääntynyt aivan väärään suuntaan, Jeesus on jäänyt matkasta ajat sitten vaikka Jeesusta alunperin oli lähdetty seuraamaan.

Ei ole tarkoitus kenenkään uskovan lähteä pois Jeesuksen luota, mutta on tarkoitus että jokainen Hänen luota pois poikennut palaa takaisin ja aloittaa alusta. Jumala voi käyttää siunaukseksi myös meidän tekemiämme virheitä sillä Jumalalle ei ole mahdottomia asioita.

Jos uskova ei koskaan lankea niin hän tulee hyvin ylpeäksi omasta hyvyydestään. Luultavasti ei ole sitä vaaraa etteikö lankeemuksia tapahdu. On kuitenkin se vaara että omille heikkouksille tulee sokeaksi ja helpommin antaa periksi houkutuksille ja voi alkaa ajattelemaan että eihän tässä oikeastaan mitään erikoista ole tapahtunut, kaikkihan näin tekevät.

Pysyäksemme oikealla tiellä ja lähellä Jeesusta on hyvä olla ystäviä jotka muistavat rukouksin ja joiden kanssa voi keskustella. Luotettavia ystäviä jotka uskaltavat sanoa rehellisen mielipiteensä vaikka se ei aina ilahduta kuulijaa.

Voidakseen olla Jumalan käytössä - pitääkö uskovan murtua vai voiko Jumala käyttää uskovaa jolla on murtumaton sydän?

7

296

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja miksi kysymys.

      Voi käyttää, vaikka sydän ei ole murtunut ja kysyn, että miksei voisi?

      • JustineBush

        Niin. Jumalalle kaikki on mahdollista. Onhan siinä tosin aikamoinen ero miten Jumalan sanoman esille tuo ihminen jolla ei ole murtunut sydän ja taas toisaalta sellainen ihminen joka on murtumisen kokenut. Ja onhan niitä kuulijoita myös erilaisia, siis jokaiselle jotakin.


    • evankeliumin asialla

      - - - -Voidakseen olla Jumalan käytössä - pitääkö uskovan murtua vai voiko Jumala käyttää uskovaa jolla on murtumaton sydän? - - - -

      Täällä sen näkee kun pari murtumatonta sydäntä melskaa evankeliumin asialla määräten toisille sääntöjä joita eivät kuitenkaan itse noudata. Kyllä kai Jumala sitten noidenkin virheitä voi hyväksi käyttää mutta miksi sen täytyy näin monimutkaisesti mennä?

      • JustineBush

        Jumala kyllä ottaa ihmisen kiinni ajallaan ja tavallaan.


    • mutta älä taitu, on erään mikkeliläisen evankelistan kirjan nimi. Jotenkin noin se menee, kun asettuu eläväksi uhriksi Jumalan armopöydälle.

      • JustineBush

        Oletko lukenut tuon kyseisen kirjan? Itse en ole sitä lukenut. Tuli tässä mieleen se vertaus Raamatussa kun savenvalaja tekee savesta astiaa ja jos astia menee pilalle niin sitten tekee uuden. Näinhän se Jumala meidän kanssamme tekee jos vaan annamme Hänelle luvan.


      • JustineBush kirjoitti:

        Oletko lukenut tuon kyseisen kirjan? Itse en ole sitä lukenut. Tuli tässä mieleen se vertaus Raamatussa kun savenvalaja tekee savesta astiaa ja jos astia menee pilalle niin sitten tekee uuden. Näinhän se Jumala meidän kanssamme tekee jos vaan annamme Hänelle luvan.

        lukenut, mutta nöyrtyminen Jumalan edessä on puhutellut paljon minua viimeaikoina. Ei niin kuin minä tahdon vaan niin kuin Isäni tahtoo.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      100
      1713
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      55
      1123
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      438
      1094
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1023
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      58
      801
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      126
      782
    7. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      83
      730
    8. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      698
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      675
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      671
    Aihe