Joko manselaiset ovat

Joko te manselaiset olette oppineet erottamaan Hämeenkadun polkupyöräkaistat jalankulkukaistoista? Olettehan sitä kai jo puolisen vuotta harjoitelleet. Huvittavaa seurata rintamailta teidän harjoittelua kaupunkimaisissa olosuhteissa. Tosin sitä kaupunkimaisuutta on vain kilometrin matkalla Hämeenkadun varrella. Tampereen ydinkeskustahan mahtuisi hyvin vaikka Helsingin Kaisaniemen puistoon tai Turun Kakolanmäelle tai Hämeenlinnan hotelli Aulangon tontille.
7440
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Välillä naurattaa tämä tamperelainen "kehitys". No, kaupungilla pyyhkii näennäisesti hyvin. Voi hyvä ihme tätä keskustelua näistä pyöräkaistoista! ja veikkaampa, että suurimmat purnaajat ja valittajat ovat niitä, jotka eivät edes äänestä päättäjistä.

Joka ei äänestä, vaietkoon seura/seutukunnassa!

Äänestä
  • laskeskelemassa muka polkupyöriä Hämeenkadulla. Vaikka et edes asu Tampereella.

    Äänestä

Suomessa en ole kaupunkia nähnyt vaikka tampereella ikäni asunut ja helsingissäkin hengannut. Lähin kaupunki taitaa olla Lontoo,siellä on meisinkiä,pohjolassa vain toiveajattelua jostain kaupunguista :D :D Anteeksi vain "kaupunkilaiset" siellä helsigin maasedulla :D

Äänestä
  • Olet oikeassa, mutta myös Pietaria Suomenlahden rannalla voi nimittää kaupungiksi? Vaikka sekin onkin jossainmäärin vielä hahmotettavissa oleva kokonaisuus.

    Mutta missään nimessä ei pidä kenenkään luulla, että Tampere olisi "megaluokan jytämesta". Kaupunki kyllä, mutta ei missään nimessä mikään suurkaupunki.

    Lähinnä kaupungin määrettä Suomessa mennään toki stadissa ja Turkkusessa, koska niissä on rennompi ote asioihin. Ja sitten on vielä joitain pienempiä ja tehokkaita yksiköita joita ei ole koolla pilattu, mutta joissa vaikuttaa selvästi kaupunkimainen henki asioiden hoidossa. Ja jotka selvästi ovat ansainneet kaupunkina olemisensa.

    Kyse on vähän kuin mukaillen naisen vastauksesta aralle miehelle, ei kaupungin koolla ole merkitystä, vain se merkitsee miten siellä käyttäydytään.

    Äänestä

Suomessa on yksi kaupunki - Helsinki. Muut varsinkin Tampere ovat tuppukyliä. Turussa sentään himpun verran kansainvälisyyttä sataman ansiosta. Tampereella ei sitäkään. Pilipalikaupunki. Kiitos kysymästä asun täällä. Kun ei muuta voi. Riittää kun teke ekotiolonsa mukavaksi ja viihtyy kotosalla.

Äänestä
  • Niin töykeä kaupunki ja tökkivä liikenne.

    Äänestä

olla syntysin.Jokainen veikkaus mihin keskusta mahtuisi meni tältä neropatilta väärin.Ei taida edes tietää kaupunkien asukaslukuja vai onko edes Tampereella käynyt tai sitten on ja saanut turpaansa jossain kadunkulmassa, eikä ihme.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


oppineet? kirjoitti:

Joko te manselaiset olette oppineet erottamaan Hämeenkadun polkupyöräkaistat jalankulkukaistoista? Olettehan sitä kai jo puolisen vuotta harjoitelleet. Huvittavaa seurata rintamailta teidän harjoittelua kaupunkimaisissa olosuhteissa. Tosin sitä kaupunkimaisuutta on vain kilometrin matkalla Hämeenkadun varrella. Tampereen ydinkeskustahan mahtuisi hyvin vaikka Helsingin Kaisaniemen puistoon tai Turun Kakolanmäelle tai Hämeenlinnan hotelli Aulangon tontille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu