clickjacking-ongelma

Clickjacking-nimi viittaa siihen, että hyökkääjä voisi ikään kuin varastaa käyttäjän hiiren klikkauksia nettisivuilla, ja pakottaa käyttäjän hyväksymään asioita tietämättään.

http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=35226&tyyppi=1
41695
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Nyt ei ole mikään selain turvassa tältä hiirenkaappaajalta. Päivityksiä vasta tehtaillaan.

Äänestä

Ite käännän webkameran osoittamaan seinään kun en käytä. Saavatpahan katsella hienoja verhoja jos päättävät kaapata kameran :).

Äänestä
  • No huh huh.. itellä on tommonen kamera joka on kiinteästi tuossa ruudun yläpuolella ja tuijaa suoraan minuun. Siis kannettavasta tietokoneesta on kyse.. Aloin ajattelemaan, että kauhea, jos joku on tuijannut tuolta koko ajan. Ties minkälaisia irvistyksiä sitä on naamalla ollu. Mutta ainakin tässä syttyy valo, jos kamera on päällä.. Että kai sen pitäisi syttyä silloinkin, kun ne sen kaappaavat .. Hui kauhea, tulipas vainoharhanen olo.

    Äänestä

Höh. Tältä ongelmalta evät taida olla turvassa edes macin käyttäjät kun ilmeisesti ei mikään normi virus ole kyseessä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


varokaa! kirjoitti:

Clickjacking-nimi viittaa siihen, että hyökkääjä voisi ikään kuin varastaa käyttäjän hiiren klikkauksia nettisivuilla, ja pakottaa käyttäjän hyväksymään asioita tietämättään.

http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=35226&tyyppi=1

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu