Alhaisen verenpaineen oireilu?

myykkönen

Voiko viitata alhaiseen verenpaineeseen tällainen kohtauksenomainen oireilu?

- Epämääräinen hutera ja huimaava olo
- Kädet ja jalat menee aivan jääkylmäksi
- Heikotuksen tunne
- Järjetön haukottelu putkeen (ei johdu väsymyksestä)

Tulee yleensä aamulla aamutoimien aikaan ja helpommin jos on ollut huonolla syömisellä.

3

1709

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ----

      Hutera ja huimaava olo liittyy kyllä alhaiseen verenpaineeseenkiin, kun se on alhaalla aamuisin muutoinkin.
      Heti aamusta hedelmää tai sokeripala huuleen, niin oireet katoavat.

    • itselläni liittyy

      Niin, mulla ainakin huimaus siesaalla ollessa liittyy selkeästi mataliin paineisiin. Ja vielä korostuen, jos nopeasti nouseen istumasta seisomaan.

      Jotenkin tuntuu, että alapaineen alhaisuus tuntuisi pahemmin huomauksena kuin yläpaineen mataluus. 100/50 vielä ihan ok, mutta kun alapaine alkaa lähenemään 40 arvoa, niin huomaus on selkeästi kuvioissa mukana.

      Ja kyllä yleistä heikotuksen tunnettakin silloin on.

      jalkojen ja käsien lämpötiloissa en ole mitään huomannut, mutta mulla nyt on aina kylmät jalat ja kädet.

      haukottelu kuulostaa ihan vieräältä.

    • agata1

      Juu, minullakin on todella alhainen verenpaine ollut aina. Se on meidan suvussa nahtavasti periytyvaa, kun aidilla oli sama ongelma.
      Minun taytyy siis huolehtia, etta syön jotain suolaista joka paiva jonkun verran (tuppaa unohtumaan, kun en tykkaa syöda suolaisia ruokia kauheasti) ennen kuin lahden ulos tai muuten rupeaa heikottamaan. Ja jos nousen liian nopeasti ylös, niin yleensa silmissa sumenee samantien ja saatan kaatua lattialle, kun tasapaino menee. Muutaman kerran olen pyörtynyt ja sen takia nyt yritan pitaa huolta, etta juon paljon vetta ja syön jotain suolaista sopivan saannöllisesti. Valilla on myös todella voimaton ja vasynyt olo, hartioihin sattuu, kova nalka ja kuumuus ainakin minulla on sellaisia vaaratilanteita..

      Aamulla varsinkin on tavallista, etta on matala verenpaine, kun koko yön ollut levossa niin syke on alhaalla. Mina ainakin yritan aina syöda terveellisen aamupalan ja otan ihan rauhallisesti ne ensimmaiset pari tuntia. Ja kun taalla, missa asun (Turkissa) on kesa-aamuisin jo lampötila jotain 35c, niin ihan suosiolla pysyttelen kotona viileassa sen aamupaivan ajan. Ja jos on pakko lahtea ulos niin jotain suolaista naamariin ja runsaasti vetta paalle, niin silla jaksaa jonkin aikaa. Myöskaan kotona Suomessa en ole oikein voinut menna saunaan, no joksikin aikaa kylla, mutta sitten jos vahankin alkaa huipata niin heti pois.

      Noista jaakylmista jaloista tai kasista en kylla tieda.. Tai ei minulla ainakaan ole ollut sellaista. Haukotuksestakaan en osaa sanoa, mutta ainakin ruuhkabusseissa, joissa on vahan ilmaa, rupeaa haukotuttamaan. :D Mika onkaan ihanteellisempi paikka heikotuskohtaukselle kuin ruuhkabussi taynna ihmisia, ei happea ja kuuma ilma, ulkona jotain 40c, ei ole muistanut syöda tai juoda hetkeen ja viela seisomapaikka, etta kaikki veri varmasti valahtaa paasta sinne jalkoihin. Nimimerkilla kokemusta on. :D Jos olet jossain paikassa, esim. kotona kun alkaa heikottaa, niin kannattaa menna hetkeksi makaamaan lattialle ja nostaa jalat ylös, se helpottaa joksikin aikaa.

      Ja aika helppohan se on mitata se verenpaine, laakarissa tai sellaisella kotiverenpainemittarilla. Minulla se nayttaa useimmiten jotain 90/55.. Eika siita alhasuudesta sillei muuten ole haittaa, paitsi juuri nuo heikotuskohtaukset. Noilla mainitsemillani asioilla olen sen jotenkin saanut kuriin, toivottavasti tasta oli jotenkin apua sinullekin..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      109
      6983
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4481
    3. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      52
      4177
    4. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      51
      3578
    5. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      49
      3577
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      192
      3535
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      24
      2999
    8. Nainen vinkkinä sulle!

      Jos laitat selvän tunnisteen niin kutsun sinut n*ssittavaksi.
      Tunteet
      67
      2804
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      49
      2579
    10. Hei seksikäs

      Upottava katse sinulla ja tiedät sen.
      Ikävä
      13
      1944
    Aihe