Kysymys: Joudunko vaikeuksiin, jos en maksa parkpatrolin antamaa 40€:n sakkoa parkkikiekon puuttumisesta?
ParkPatrolista..
socceli
141020
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
aikamoisiin
Kuuntele niitä, jotka kertovat miten prosessi etenee. Nämä firmat yrittävät täällä epätoivoisesti saada vielä jonkun maksamaan.
Kun oikeuden päätös saadaan, se on loppu, samoin maksamilleen maksuille voi sanoa hyvästit, niitä ei ole enää. Protestoi ja kiistä heidän oikeutensa sakottamiseen ja varsinkin jos ajajana on ollut joku muu, ilmoita se. Sille ne eivät mahda mitään.
Kyllä ne yrittävät kääntää todistustaakkaa ja kertoa että jos SINÄ et todista kuka ajoi, niin SINÄ ajoit. Se on puhdas valhe, poliisikin sai tuon oikeuden vain erikseen säädettäessä ja tiettyyn tarkoitukseen.
Kun haaste oikeuteen tulee, ja et tee mitään, niin perintäänhän se mene ja luottotiedot kanssa.
Mutta jos menet itse oikeuteen, ja kerrot perusteet joilla kiistät mkasun, niin tulet saamaan itsellsi jonkin kympin sinulle aiheutuneista kuluista ja maksu mitätöityy
Reklamoi ensin. Päätös siitä kestää luultavasti jo niin kauan, että hovioikeudesta tulee ratkaisu. Jos reklamointipäätös tulee ennen hovia, reklamoi uudestaan. Jos perintäyhtiö ottaa yhteyttä, kiistä saatava. Tällöin varmasti on jo hovista tullut ratkaisu, jonka mukaan ParkPatrolin maksut ovat laittomia.
Niinkuin huomaat, vaikeuksia tulee, vaikka olisit syytönkin.
Paras, kun muistat kiekon, jos kerran on pakko pysäköidä "valvontayhtiön" reviirille. Itse kartan näitä paikkoja parhaani mukaan.
Ajattelin jättää Parkcomin sakon maksamatta, reklamoida yritykselle ja odottaa hovioikeuden päätöstä. Jos hovi toteaa yhtiön toiminnan lailliseksi, esim. vuoden päästä; olenko velvollinen maksamaan lisäksi maksumuistutuksista ja maksuvaatimuksista vai pelkän koron?
Toivottavasti hovi tekee oikean päätöksen ja nopeasti. Liian moni ihminen joutuu painimaan näiden kusettajayhtiöiden lainvastaisten temppujen kanssa!
Voit joutua maksamaan 5 euron muistutusmaksun, jos muistutus ehtii tulla. Kaikki nämä tulevat siis, jos ParkCom voittaa hovissa. Näin ei kuitenkaan tapahdu 99,5 prosenttisella varmuudella. Hovi ei uskalla avata tietä vastaaville muille laittomille maksuille.
Hovioikeuden päätös tulee marraskuun loppupuolella, olikohan 25. päivä tai jotakin sinne päin. Päivä on jo määrätty. Jos olet nyt vasta reklamointivaiheessa, senkään vuoksi et maksa mitään. ParkComilla menee 3 kuukautta reklamoinnin käsittelyyn.
sitä edes käsitellään. Toisen firman puolella ei edes käsitelty. Ei oltu edes otettu vastaan. Luin jutun jossa kaveri oli lähettänyt kirjattuna kirjeenä reklamaation ja se oli palautunut takaisin lukemattomana. Näin niitä hommia hoidellaan... Ja tälläisille rahan pumppausfirmoille nyt pitäs antaa oikeus toimia. HAH. Oikeusturva on tasan nolla sillä joka on joutunut väärin kohdelluksi.
oikeusturva pysyy kunnossa kun ei ite ensin aloita. yhtälailla risoo niitä kenen oikeuksia väärin pysäköimällä poljetaan. turha vollottaa turvasta kun ensin jättää kiesinsä pitkin toisten pihoja, ihan oikein että sillon vähän kurmootetaan.
Sattuu nimittäin olemaan vähän tietoa asioista...
Tottahan se on..
Jos et maksa sakkoa ja hovi toteaa toiminnan lailliseksi, kuluttaja maksaa sakot korkoineen päivineen.
Jos maksat ja hovi toteaa homman laittomaksi, kuluttaja ei tule saamaan maksamaansa 40 euroa takaisin ilman oikeustoimia. Eli vaikeaksi menee muutaman kympin vuoksi.
Kuluttaja ei siis voi voittaa missään tapauksessa.
...sattuu olemaan tietoa sinun tietosi tasosta.
Etpä taida. Tässä vajaan vuoden mittaan on kotipihalta tullut jo lähemmäs 10 ParkPatrolin lappua ikkunaan, kun ei huoltoyhtiöllä ole paikkaa antaa niin on vieraspaikalle jätettävä. Mutta eipä ole yhtään muistutusta tai perintäkirjettä tullut. En tiedä sitten eivätkö lähettele ollenkaan, vai mahtaako vain salaltut rekisteritiedot & turvakielto hidastaa yhteystietojen hankkimista.
Olisikohan aika perustaa tähän maahan sikailunvastainen kansanliike? Parkkifirmat jakaa sakkoja, jotka ei ole vahinkoon missään suhteessa, ja ainoa liikeidea on jakaa niitä mahdollisimman paljon.
Ja tänä iltana telkkarista: kunnat käyttää perintäfirmoja moninkertaistamaan köyhien velallisten kurjuuden, ennenkuin velka lopulta kumminkin menee ulosottoon. Ei juuri mitään kilpailua Aktiv Kapitalin ja Lindorffin välillä. Tulos? Liikevoitto kolmannes liikevaihdosta. Itella perisi parilla eurolla ja tekisi silläkin voittoa, rahastajat ottavat mitä haluavat.
Olemme sallineet keskellemme käenpoikia, jotka sikailevat niin kauan kuin annetaan sikailla. Ölkääkä sanoko että älkää unohtako parkkikiekkoa tai varatkaa aina rahaa eläkkeestä. Sikapalkkiot on kielletty lain voimalla,