hoikat ,alipainoiset tutkimusten mukaan tuntevat itsensä olemattomiksi oman pienikokoisuuden vuoksi ja se taas aiheutaa vihamielisyytä lihaksikkaita kohtaan japurkavat pahaaoloaan muihin vahvempiin ihmisiin heile itselle olisi parempi hakeutua psykiatriseen hoitoon tai terapiaan .väärä tietoa suomalaisten ylipainosta tahallista vääristelyä sumalaiset ovt sijalla 49 kansain välisen tutkimuksen mukaan edellä ovat englant ,saksa , venäjä ja paljon muita katso forbesin lista sieltä voi tarkastaa asian todenperäisyyden .
hoikat-alipainoiset-mitätömyydet
kalle
101436
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
puhuisit suomea?
Entäpä anorektikot, joilla on vääristynyt minäkuva? Heiltä puuttuu häpeän tunne, joka liittyy vaikka bulimiaan. Homososiaalisuudestakin voidaan puhua: siis siitä, että on tarkoitus tehdä vaikutus oman sukupuolen edustajiin. Naiset saattavat laihduttaa kilpaa, miehet bodata ja doupata.
unohtuiko taas napit?
Vai niin. Mitäs jos hoikka (eli normaalipainoinen!) tuntee itsensä vahvemmaksi aina kun katsoo lihavaa joka ei pysty hillitsemään syömisiään (tahdonvoima puuttuu, heikkouden merkki).
Tai hoikka voi pitää itseään viisaampana: tieto siitä mitä ja paljonko ihmisen tulee syödä on mennyt perille. Täytyy olla tosi köyhä jos ei voi seurata lehtiä, nettiä, tv:tä, tai sitten täytyy olla lukutaidoton. Tietoa terveellisistä elintavoista on kyllä saatavilla.
Miksiköhän lihavien palstalla kirjoitustaitokin on vähän hakusessa. Melkein kaikilta puuttuu peruskielioppitaidot. Ei ihan väärässä sekään tutkimus jonka mukaan huonommin koulutetut ovat lihavampia...
Olen huomannut tämän puutteellisen kirjoitustaidon tälläkin palstalla.
Tosin näyttää siltä että juuri ne katkerat laihat jotka tulevat tänne haukkumaan lihavia omaavat kaikkein huonoimman kirjoitustaidon.
Ehkä lihavuus ja tyhmyys eivät aina käykään käsikkäin.
Jos hoikka eli normaalipainoinen tuntee itsensä vahvemmaksi aina kun katsoo lihavaa miksi hänelle tulee tarve hakeutua lihavien keskustelupalstalle haukkumaan tuntemattomia ihmisiä?
Onko se merkki hyvästä itsetunnosta ja hyvästä olosta?
Mielestäni asettelu lihava/tyhmä ja hoikka/viisas (itsekutin omaava) on aikansa elänyt.
Tyhmennyinkö minä, kun muutuin muutamassa kuukaudessa hoikasta lihavaksi (psykoosilääkken sivuvaikutuksia)? Tuleeko minusta taas fiksumpi, kun olen laihtumaan päin?
Yleisesti kirjoitustaito on nettikirjoittajilla hakusessa. Kyse saattaa olla osittain välinpitämättömyydestä, ei tänne mitään esseitä kirjoitella.
P.S. Olen yliopisto-opiskelija.
Suomi lihoo ja ylipainoiset entistäkin enemmän, mistään mitättömyydestä ei ole kysymys vaan vakavasta asiasta. Osa tai suurin osa ylipainoisista ei liiku ollenkaan, vain harvoja joskus silloin tällöin näkee lenkkipoluilla mikä on täysin ihmeellistä.
Ylipainoinenkin voi olla kunhan liikkuu ja on kiinteä ja terveen näköinen. Minua ainakin yököttää ihan sairaan näköiset plösöt ja varmaan kaikkia muitakin. Harvat ovat alipainoisia ja he kun kuntoilevat niin mikä siinä vituttaa??
Minä ylipainoisena kuntoilen tuolla hoikkien seassa eikä yhtään heikota. Ei kukaan ole ollut vihamielinen minua kohtaan, päinvastoin. Nyt kadehdit hoikkia kun hoikkana on paljon kevyempi ja terveempi olo!
ylipainoisena ,että ainakin jättää pallopelit ja juoksun pois.Nivelille ei tee hyvää.
Kävely uinti punttisali ,siinä hyviä liikntamuotoja ylipainoisille.
Ei siinä ylipainossa mitään muuta huonoa ole kuin se terveydellinen puoli,joka nyt on jokaisen oma asia.
Mikä ihme siinä on, jotta tarvii syödä itsensä hirveeks laardikasaks ja siinä samassa lihottaa lapsensakin.
Terveellinen ruoka on hyvää ja liikunta mukavaa.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200805277710900_uu.shtml
http://yle.fi/akuutti/laakariarkisto/rasvamaksa_ylipaino.htm
http://www.verkkouutiset.fi/arkistojuttu.php?id=87583&hakusanat=Ylipaino
http://www.hs.fi/juttusarja/laskikapina/artikkeli/Liikalihavuus on globaali epidemia/1135224293573
Lasten lihavuus on vanhempien vika.
Luonnolliset ravinteet:
http://www.energian.net/terveys/info6.html
Ruokakolmio
http://www.terveystaito.fi/Pages/ravitsemus.htm
Lihavuus on pöyristyttävin taloudellinen ja henkinen menetys sinulle, perheellesi, ystävillesi ja omaisille.
Lakatkaa heti viemästä rakkaimpianne autolla pyöräilyn ta kävelyn sijasta kouluun, kerhoihin,
kauppaan ja ym. menoihin.
Hoitakaa niin, että käytte myös itse sillä aikaa lenkillä ja antakkaa muille mahdollisuus elää eikä kuolla.