Myin pois vanhan autonroppelon ja tein kaiken väärin, minulle ei jäänyt ostajasta mitään tietoja, ei edes puhelinnumeroa,enkä älynnyt ottaa luovarista kopiota.
Nyt 2 kuukautta myöhemmin sain tietää vakuutusyhtiöltäni että auto on edelleen nimissäni eli uusi omistaja ei ole rekisteröinyt autoa itselleen, vakuutusyhtiö kehoitti ottamaan yhteyttä poliisiin ja poliisi totesi että oma moka he eivät voi tehdä mitään, eli nyt vain odottelen mahdollisia parkkisakkoja ja tulevaa autoverolappua vaikka en tiedä auton kohtalosta mitään, ainoa minkä pystyin tekemään oli että laitoin auton seisontavakuutukseen.
Eli tyhmästä päästä kärsii koko ruumis.
JOs jolla kulla on vastaavia kokemuksia tai neuvoja niin kertokaa.
Nyt 2 kuukautta myöhemmin sain tietää vakuutusyhtiöltäni että auto on edelleen nimissäni eli uusi omistaja ei ole rekisteröinyt autoa itselleen, vakuutusyhtiö kehoitti ottamaan yhteyttä poliisiin ja poliisi totesi että oma moka he eivät voi tehdä mitään, eli nyt vain odottelen mahdollisia parkkisakkoja ja tulevaa autoverolappua vaikka en tiedä auton kohtalosta mitään, ainoa minkä pystyin tekemään oli että laitoin auton seisontavakuutukseen.
Eli tyhmästä päästä kärsii koko ruumis.
JOs jolla kulla on vastaavia kokemuksia tai neuvoja niin kertokaa.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Aika hankala juttu tuo että auto on maailmalla mutta omissa nimissäsi eikä ole hajuakaan mitä sillä touhutaan. Siihen ei kyllä ole mitään muuta neuvoa kuin yrittää metsästää se ja huolehtia omista nimistä pois tai mikä ainakin kannattaa tehdä (olet jo tehnytkin) että minimoi kustannukset jotka tästä tulevat.
Yhtälailla samanlainen moka kävi itsellenikin kuten tiedän muillekin käyneen, makselin 3 vuotta olematonta kesärassia, tosin siinä oli sen verran tuuri että autovero tuli mutta ei muuta koska autolla oli ajettu rajusti puuhun jossakin kaukana ja se oli romutettu. (Kuulin pitkään jälkeenpäin) Samassa kun oli mennyt kilvetkin atomeiksi niin ei sitten ollut enää mitään dokumettia autosta.
Nykyäänhän se on siitä helpoksi tehty systeemi että jos edes yhden kilpilaatan saa haltuunsa niin jos pystyy myynnin todistamaan ja uskottavasti selittämään ostajan epärehellisen/muistamattoman luonteen niin saa auton pois helposti omista nimistä. Kilvet/kilpi siinä kuitenkin aina poikkeuksetta vaaditaan palauttamaan.
On siinä kuitenkin se joku aika jos ei autosta ole mitään jälkeä ja se on aika todistettavasti hävinnyt maan päältä niin se raukeaa pois itseltäkin kun vain jaksaa tasaisin välein muistuttaa vakuutusyhtiötä ym. tahoja mutta jos autolla törttöillään ja se on ns. aktiivisessa käytössä niin kyllä ne pahasti aina kaatuvat aina omistajan niskaan, ainakin nyt mieliharmiksi siksi aikaa että saa selvitettyä mistä on kyse.
Parkkisakot yleensä aina kummiskin maksatetaan auton omistajalla mutta hän sitten voi yrittää periä niitä uudelta omistajalta oikeusteitse. Hankala soppa kuitenkin.
eikö auto ole laiton kun seisonnassa?ja kun luovarin mukasesti se pitäisi kahden viikon sisällä rekisteröidä?joten tieto kuitenkin poliisille,nimittäin poliisihan ottaa sitten kilvet irti laittomasta autosta!ja jos ajoneuvo vero tipahtaa sinulle,niin vetkutapa sen maksua...yhä poliisi ottaa kilvet autosta jonka vero on maksamatta.
Jos auto on kerran nimissäsi, niin ilmoita se varastetuksi. Varmasti tulee "uusi omistaja" jossain vaiheessa kyselemään et mist on kyse...
mulla kävi samallainen juttu ilmoitin auton varastetuksi poliisit otti auton pois ja uudelle omistajalle tuli lisä kuluja
Jos auto on vieläkin sun simissäsi, niin hae uusi rekisteriote esim katsastukonttorista. Tuolla voit ilmoittaa auton pois rekisteristä ja se on sillä finish (ja tee se ennen vuodenvaihdetta ettei tartte veroja maksella).