Jos perustan yrityksen nyt ja tulen raskaaksi esim. kuukausi yrityksen perustamisen jälkeen. Miten minulle maksetaan äitiyspäiväraha? Maksetaanko se vuoden 2006 tulojen mukaan, jolloin en ollut yrittäjänä. Vai vaikuttaako tuo vasta aloitettu yrittäjyys siihen rahaan?
yrittäjyys ja äitiyspäiväraha
sinikelloja
4546
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
mun käsityksen mukaan pääsääntöisesti käytetään aina viimesintä vahvistettua verovuotta joka voi olla jo 2007, ollaan jo sen verran loppuvuotta menossa. Pyynnöstäsi voidaan käyttää viimeisen puolenvuoden tuloja maksuperusteena.
Mulla on oma yritys ja kun äitiyspäivärahaa alettiin laskea, niin olipa sotku! Ne reppanat kun eivät tienneet siellä kelassa itsekkään mitä ne sinne haluu ja kenen allekirjoitettuna. Muutaman kuukauden ne niitä papereita lähetteli uudestaan ja uudestaan takasin, milloin mikäkin palkkatodistus piti tuoda uudestaan jonkun muun allekirjoitettavana jne. Kyllä ne keksi vaikka mitä. Hirveetä touhua. Jos suomen byrokratia ottaa pattiin, niin ala yrittäjäksi. Silloin sen byron vasta kohtaa silmästä silmään, todellisesti!
Äitiyspvraha lasketaan edellisen toteutuneen verotuksen perusteella, siis hakuajankohdan tilanteessa, eli käytännössä ensi keväänä haettaessa katsotaan vuoden 2007 tietoja. Jos edellisen 6 kuukauden tulot (yrittäjällä YEL-työtulo) ovat yli 20& korkeammat kuin -07 tulo, voit sitä myös vaatia.
Eli tuota äitiyden alkamisajankohtaa voi ja kannattaa suunnitella, jos siihen on mahdollisuus.
Eli olisi parempi "saada" se lapsi niin että äitiyspäiväraha tulisi sen vuoden 2007 tulojen mukaan? Ja siis helpompi tuon paperisodan kannalta?
Juuri soitin KELA:an tästä samasta asiasta. Toimin itsenäisenä ammatinharjoittajana ja lisäksi saan palkkaa kahdelta taholta. Jos lapsi syntyy tänä vuonna, äitiysrahani määräytyisi vuoden 2006 YEL-työtulon mukaan. Varmista siis, että YEL-asiasi ovat kunnossa! Lisäksi sitten voin kuulemma liittää hakemukseen tiedot muista mahdollisista sen vuoden palkkatuloista.
Jos tuloni puolen vuoden ajalta ennen äitiyspäivärahaa olisivat olennaisesti nousseet, niin tuolloin voi hakea äitiysrahaa näiden puolen vuoden tulojen perusteella (KELA haluaa tietenkin dokumentit näistä puolen vuoden tuloista).