Onko Urpilainen huono johtaja

Onko SDP:n johtoon ujutettu porvarimyyrä joka sabotoi puhdasta vasemmistoaatetta?
2122
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Entäs nämä tosi-isot ongelmat sitten? Keskustalla on puoluejohdossaan iso imago-ongelma. Asiantuntijuus on aina arvossaan, mutta silti poliitikonkin pitää näyttää myös edes joskus ihmiseltä. Keskustan johtohenkilöitä löytyy varsin vähän arkielämän inhimillisiä piirteitä, ilmeitä ja eleitä. Matti Vanhasen tiedämme, hän on harmaasta harmaampi persoona ja yrittää naisten/morsiammiensa kautta tuöda väriä imagoonsa.

Varapuheenjohtajistakaan ei löydy räiskähtelevää persoonallisuutta, tynnyri, mikä tynnyri ja eivätpä nuo kovin paljoa julkisuudessakaan ole olleet esillä. Eduskuntaryhmän puheenjohtajan kasvoilla on tilanteessa kuin tilanteessa yksi ja sama huomista maailmanloppua enteilevä ilme. Vanhasen ministerijoukkueessa pirteyttä edustaa vain Anu Vehviläinen, vaikutta keskustan fiksuimmalta naiselta. Muun porukan mielen- ja ruumiinkielestä ei voi lukea erityistä viestiä keskustalaisesta ilosanomasta.

Viime vuonna vielä näihin aikoihin meillä keskusteltiin paljonkin siitä pääministerin näkemyksestä, ettei ministereiden tule keskustella keskeneräisistä asioista, ettei niihin saa ottaa ainakaan julkisesti kantaa ja että erityisen pahasta on ottaa kantaa toisen ministeriön asioihin. Köyhien ja vähäosaisten ihmisen asioista on kielletty keskustelemasta mediassa.

Keskustan ministeriryhmä näyttää ottaneen tämä salausohjeen kirjaimellisesti. Siksi voisikin vähän kummastella sitä, että esimerkiksi ulkoministeri Stubb saa kaikessa rauhassa puhua ja touhuta mitä lystää. Taannoin hän herätti poliittista paheksuntaa asettamalla ns. imagotyöryhmän miettimään Suomi- kuvaa maailmalla. Asia kuului Mauri Pekkarisen ministeriölle. Matti Vanhasesta ei ollut antamaan edes johtajana Stubbille tempustaan tukkapöllyä.

Keskustelemattomuus taitaa olla enemmän pahasta kuin hyvästä. Pelkkä asiat asioina linja on varmasti hyvää johtamista, mutta ulospäin, äänestäjille, politiikan pitää näyttäytyä muunakin kuin ilmeettömänä faktaluettelona.
Tämä tuli selkeästi esiin kun kuntavaalikeskustelut käynnistyivät televisiossa. Ensimmäisessä kolmen suuren puolueen tentissä demareiden Jutta Urpilainen ja kokoomuksen Jyrki Katainen juttelivat Matti Vanhasen ylitse ja ohitse. Aika huvittavaa, miten nämä molemmat nuoret politiikot tallasivat pääminsterin jalkoihinsa tv:n vaalitentissä. Eikös nyt sentään johtavan hallituspuolueen pitäisi johtaa keskustelua, pitää ote käsissään, mutta kattia kanssa. Jos se ei sitä tee niin vain harva mieltää sen johtavaksi hallituspuolueeksi. Eikä ripaus inhimillisyyttäkään olisi politiikolle pahitteeksi. Ikävä kyllä, Jyrki Kataisen ilmeily menee kyllä jo yli hyvästä, sekin syö hänen uskottavuutta.

Äänestä
  • Suurin osa demareistakin hämmästelee kimeä-äänistä toisten puheen päälle itsekkäästi kälättävää opettajaneitokaista. Urpilaisen vasemmistolaisuus on vain päälleliimattu etiketti. Ei ihme että hän näyttää läheiseltä juuri Kataisen kanssa. Vanhanen taitaa olla liian vasemmistolainen rouva Urpilaisen makuun.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tahallaan? kirjoitti:

Onko SDP:n johtoon ujutettu porvarimyyrä joka sabotoi puhdasta vasemmistoaatetta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu