G.Bush ja kommunistidikit

Niin joskus keskusteluissa on käytetty sellaista argumentaatiota Kristinuskoa vastaan että George W:Bush Yhdysvaltain fundamentalistikristitty pressa hyökkäs Irakiin.Argumentti on virheellinen.

1)G.Bush on Yhdysvalloissa yhdessä ohjelmassa sanonut että me Kristityt,juutalaiset ja muslimit palvomme samaa Jumalaa.
2)G:Bush ilmeisesti kuuluu Skull & Bones-vapaamuurarijärjestöön ja vapaamuurarit ovat saatanan kätyreitä.
3)Kun Yhdysvallat kukisti talebanit Afganistanissa se ei tarkoittanut että islamin valta maasta kukistettiin.Imaameilla yhä paljon valtaa ja maassa on yhä islamilainen ihmisoikeuksia rikkova ja naisia alistava järjestelmä.(Ongelma ei ole se ettei islamia kunnioiteta vaan se että jenkit kunnioittavat liikaa)
4)Saudien öljyvaroilla on Bushin aikana rakennettu islamilaisia kouluja
5)Valkoisen talon lukemistoon kuuluu myös Koraani.

Joten Bush on korkeintaan nimikristitty tai liberaalikristitty ei fundamentalisti.

Yksikään fundamentalistikristitty ei sano että palvomme samaa Jumalaa kuin muslimit.

Sen sijaan kommunistidiktaattorit olivat at...., mutta se ei tarkoita että kaikki ateistit ovat vaarallisia osalla on ihan hyvä moraali.

4

238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eivät ole kukistaneet talibaneja Afganistanissa. On typerää tietämättömyyttä väittää näin. G.W. Bush on sensijaan sanononut moneen kertaan, että jumala on meidän puolellamme, tarkoittaen nimenomaan kristittyjen jumalaa. Kenenkähän persettä hän tällä nuolee?

    • vähämielisiä.

      "Bushin neuvonantajat pitävät uskovaisia täysinä tolloina?


      (LOS ANGELES TIMES/Vaihtoehtouutiset) --- Los Angeles Times kirjoittaa siteeraten entistä Valkoisen talon sisäpiiriläistä, että Valkoisen talon neuvonantajat ovat kyllä hakeneet konservatiivisten kristittyjen tukea, mutta ovat samalla pilkanneet heitä yksityisesti.

      Uusi entisen Valkoisen talo virkamiehen julkaisema kirja kertoo, että presidentti Bushin huippuneuvonantajat ovat yksityisesti naureskelleet evankelisille kannattajille pitäen heitä "hulluina" ja "typerinä", ylistäen heitä samalla julkisuudessa käyttäen heidän ääniään vaalien voittamisessa.

      Kyseinen entinen virkamies myös kirjoittaa että Valkoisen talon uskoonpohjautuvat ohjelmat, joita Bush promotoi epäpoliittisena yrityksenä tukea uskonnollisia sosiaalipalvelujärjestöjä, ovatkin sen sijaan hyödyttäneet erinäisiä Bushin poliittisia vaalikampanjoita.

      http://www.vunet.org/politiikka/story-78.html

    • Mopopytty

      mikä idiootti, sinäkö määräät kuka uskoo mihin jumalaan. Juutalaiset, kristityt ja muslimit palvovat kaikki Aabrahamin, Iisakin, ja Jaakobin jumalaa, eri tavoilla, mutta se on sama jumala. Sinun logiikkasi mukaan hellarit, mormoonit ja ev.lutit palvovat myös jokainen eri jumalaa. Loput on taas kerran aivotonta paskaa.

    • LJH puhuu nyt pehmeitä. Sinua vain vituttaa, etteivät kaikki usko tismalleen niinkuin sinä.

      Eikö meinannut uni tulla? Oliko taas negatiivisia ajatuksia ja tuntemuksia?

      Olisi muuten vain kannattanut nukkua, olisi herättyä ollut vähän parempi olo. Väsymys voi nimittäin aiheuttaa hetkellistä ahdistusta ja masennusta.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      219
      6242
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      180
      5812
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      15
      5424
    4. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      251
      4321
    5. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      72
      4075
    6. 264
      3884
    7. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      139
      3452
    8. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      128
      3279
    9. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      21
      2986
    10. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      2
      2449
    Aihe