Kävin pitkästä aikaa Arabian kauppakeskuksessa, ja tiirailuista huolimatta jäivät näkymättä nuo valvontayhtiön sopimuslomakkeet.
Onko Arabia lopettanut yhteistyön näiden kanssa? Toivotaan... Jotenkin uskottavaa, siellähän ovat pysäköintijärjestelyt vaihdelleet melkein pari kertaa vuodessa perustamisesta lähtien... Paras tähän mennessä oli puomi ilmainen pysäköinti kolmeksi tunniksi (vastaava kuin esim. ruoholahden kauppakeskuksessa). Kun vielä palauttaisivat sen ja ottaisivat tuon visakortin käyttömahdollisuuden siihen, niin hyvää tekisi. :)
Onko Arabia lopettanut yhteistyön näiden kanssa? Toivotaan... Jotenkin uskottavaa, siellähän ovat pysäköintijärjestelyt vaihdelleet melkein pari kertaa vuodessa perustamisesta lähtien... Paras tähän mennessä oli puomi ilmainen pysäköinti kolmeksi tunniksi (vastaava kuin esim. ruoholahden kauppakeskuksessa). Kun vielä palauttaisivat sen ja ottaisivat tuon visakortin käyttömahdollisuuden siihen, niin hyvää tekisi. :)
Vastaukset 8
Vanhimmat
Antavat parkicomille kenkää. Tyhmää liikkeiden suututtaa asiakkaita. Antaneet rahastus mahdollisuuden kiekon unohtamisesta.
Pidän autoa parkissa 8 tuntia ja halliin autoa hakemaan mennessä otan uuden lipun!
Oon nimittäin yrittänyt. Ei saa lippua puomilla olevasta automaatista pelkästään kävelemällä sinne ja painamalla nappia. Ei ainakaan Ruoholahdessa onnistu.
Tuohan on vanha kikka.
Ruohiksessa on joku tunnistin eikä lappua tule automaatista ilman autoa. Olen kokeillu.
Eihän siellä olo ole vaatinut koskaan muuta kuin p-kiekon käytön jos on alle 3h asioilla. Koskaan en ole p-sakkoja saanut missään sen takia, ettei ole kiekkoa ollut. Helppohan se on nakata tuulilasille.
Ihan turhaan haukutaan valvontafirmoja. Jonkunhan täytyy vahtia, ettei p-aikaa ylitetä ja että todelliset asiakkaat mahtuvat halliin. Nyt Arabian kauppakeskuksen hallissa seisoo joitakin autoja tuntitolkulla, kun portit huilaavat selkosen selällään ja kuka tahansa voi tulla ja lähteä milloin tahansa.
Olen käyttänyt Arabian kauppakeskuksen p-hallia 2-3 krt/vk niin kauan kuin se on ollut olemassa.
Eihän kyse ole väärinpysäköinnistä, vaan siitä kuka sitä valvoo. Tuolla oli aikoinaan jonkun yksityisen parkkifirman lappu piilotettuna sisäänajon yhteyteen, mutta nyt näyttää lähteneen.
Olen joskus kunnallisen maksun tai kaksi saanut ja mukisematta maksanut. Yksityseltä firmalta jos maksu tulee, jää sataprosenttisen varmasti maksamatta. Ei sen takia, ettenkö olisi tehnyt väärin, vaan sen takia että heillä ei ole, eikä saa olla, oikeutta sakottaa muita kansalaisia.
On olemassa hyvä syy sille, miksi viranomaisten tehtävä on rangaista virheistä. Toki scifin dystopioissa tämä yksityinen lainvalvonta on ihan peruskauraa, mutta kuka meistä sellaisessa haluaa elää?
Johan se kesällä hävisi ja hyvä niin. Hyvin toimii ilman valvontaa, eikä siellä ole edes ruuhka-aikaan liikaa autoja. Enkä niitä täällä mainostettuja ikipysäköityjä siellä ole koskaan nähnyt, siis edes ennen sen lyhyen valvontakauden alkamista. Eikä siellä mitään lappuja automaateista oteta. Ajetaan vain sisään ja pysäköidään. Modernia touhua.