Aasian ja Afrikan kielet ja kulttuurit

Helsingin yo:ssa

Onko ketään ko. laitoksella opiskelevaa kuulolla?

Minua kiinnostaisi varsinkin Etelä-Aasian tutkimus ja Itä-Aasian tutkimus. Altaistiikasta on näköjään vain maisterinopinnot tarjolla. Mahdollisesti myös egyptologia kiinnostaa. Haluaisin tietää, kuinka suuri on kielten opiskelun painotus näillä aloilla? Entä voiko Helsingin yliopistossa opiskella gujaratia? (Etelä-Aasian tutkimuksen "esittelyssä" mainittiin sanskrit, hindi ja tamil, mutta ovatko ne ainoat Intian kielet joita siellä opetetaan, ei kai?)

Onko *mitään* järkeä hakea tänne vai luenko itseni suoraan kortistoon? Millaisia sivuaineita suosittelisitte aasialaisia ja afrikkalaisia kieliä ja kulttuureita opiskelevalle?

5

1883

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mietettä.....

      Itsessään nuo ovat kyllä kortistoon johtavia aineita. Jos nuo aineet nyt todella kiinnostavat, niin mieleeni voisi tulla esimerkiksi kehitysmaatutkimus valtiotieteellisestä tiedekunnasta.
      Työtilaisuuksia saattaisi löytyä ehkä opiskelun jälkeen mahdollisesti kehitysyhteistyön parista. Jo opiskeluaikana sinun kannattaisi tosin luoda suhteita kehitysyhteistyötä harjoittaviin järjestöihin.

    • Alma Mater

      Helsingin yliopiston humanistisen tiedekunnan opinto-oppaat löytyvät verkosta:

      https://oodi-www.it.helsinki.fi/hy/opasopiskopas.jsp?Kieli=1

      Opinto-oppaista löydät tutkintovaatimukset, jotka ilmaisevat mitä opintojaksoja kussakin oppiaineessa on vähintään opiskeltava tutkinnon suorittaakseen. Vähimmäisvaatimusten ylihän saa opiskella ihan niin paljon kuin takapuoli ja talous antaa myöten.

      Jos kielet kiinnostavat, mutta olet huolissasi työllistymisestäsi, voit valita sivuaineiksesi jotakin, mille uskot olevan enemmän kysyntää työmarkkinoilla.

    • voisi tehdä

      Jos kielet kiinnostavat ja haluat varmemman työpaikan, kannattaa harkita sellaista vaihtoehtoa, että opiskelet esim. englannin ja saksan opettajaksi ja sen ohella voit opiskella harvinaisia kieliä niin paljon kuin jaksat. Hyvin usein kieliä opiskelleet päätyvät loppujen lopuksi opettajiksi, vaikka se ei ollutkaan alkuperäinen suunnitelma. Tottakai opeopinnot vaativat paljon työtä, mutta toisaalta auttavat työllistymisessä.

      Jos et missään tapauksessa halua opettajaksi tällä hetkellä, ota Aasian ja Afrikan kielten laitokselta pääaineeksi sellainen kieli, joka todella kiinnostaa. Silloin voit tähdätä kielentutkijaksi. Työllistyminen ei tietenkään ole taattua. Juuri siksi kannattaisi ottaa sivuaineeksi myös joku kieli, jota opetetaan. Jos käy niin, että et työllisty tutkijaksi, sinulla on sentään jotain valmiina, jos jatkat esim. englanninopettajksi (eli teet esim. syventävät opinnot erilliset pedagogiset opinnot jälkikäteen).

    • AAKKL-loikkari

      AAKKL:n aineita kannattanee ehkä opiskella sivuaineina, ellet tosissasi halua akateemisen tutkijan uraa.

      Ota pääaineeksi joku sellainen, jota voit soveltaa kiinnostuksesi kohteeseen, mutta joka ennen kaikkea antaa sinulle valmiudet työskennellä myös muiden aiheiden parissa!

      • Sakemannitko

        Eikös AAKKL:lla opeteta kuolleiden ja "turhien" kielten lisäksi myös kysyttyjä ja hyödyllisiä kieliä? Luulisi ainakin japanin ja kiinan olevan liikemaailmassakin kysyttyjä taitoja? Kun noihin rinnastaa sivuaineeksi jotain tuottavia opintoja kuten markkinointia, tiedotusoppia yms. niin luulisi työllistymisen olevan jopa varmaa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      77
      3878
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      93
      3261
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      116
      2547
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      20
      1734
    5. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      133
      1568
    6. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      75
      1546
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      90
      1453
    8. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      100
      1410
    9. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      55
      1113
    10. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      59
      1101
    Aihe