mikäs on esinahas on vikana ku se ei mee taakse, se jää niiku tiiättekste terkannupin puoliväliin kiinni, koitin viime yönä vetää nahan taakse mut tuli haavoja, ja kirvelee niin vitusti
onko esinahkani rikki?
arto
62125
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Käväiseppä lääkärissä , luultavasti se vain on ahdas .
ahdas? mutku se on sillee terkassa kiinni se nahka
Onko asia ollut aina noin? Kuulostaa nimittäin siltä, että tuo vaatii pientä leikkausoperaatiota. Nimittäin sellaista, jolla on tuttu nimikin: ympärileikkaus.
Enpä tiedä ikääsi, mutta omani napsittiin pois jo kolmannella luokalla, eli siinä vaiheessa kun terveydentarkastuksessa oli se vehkeiden kuntotarkastus.
Voi kuulostaa ehkä pelottavalta, mutta älä huoli, se ei nimittäin ole niin harvinaista, kun yleensä kuvitellaan. Eikä kovinkaan usein siis mitään uskontoon liittyvää. Ja eipä tuolla esinahalla mitään tee. En ole ainakaan omaani kaivannut.
Itsellänikin se nahka irtosi vähitellen ja 12-13 ikäisenä liikkui ihan vapaasti edes-takaisin.
Elä revi väkisin vaan ihan rennosti venyttelet ja siitä se irtoaa ihan nätisti eikä tule repeämiä!
Kattele netistä lisää jos et usko.
Älä mene turhaan leikkauttamaan vaikka joku niin
väittäisikin olevan parasta. On sitten isona millä vemputtaa kunnolla!
Minulla on sama juttu ja olen jo 15 vuotias, eikä sitä saa taakse asti, mitä tehdä? Ei viitsisi minnekkään leikkaukseenkaan mennä
Mul se teki kerran saman, mut se oli itse aiheuttamaani. Katsokaas kun kiristin vähän peniksen tyvestä heppiäni et saisin siihen vähän paksuutta lisää, ja olis siistimpi ja kiihottavampi vemputtaa. Taisin kiristää kullia vähän liikaa, koska, tämän jälkeen heppiini tuli jotain verenpurkaumia sisälle, mut kaikki on korkeintaan kolmessa viikossa häipyny, ja esinahkaki on siitä sitten löysentyny.
Sen ei saa antaa kasvaa tiukaksi, vaan sitä pitää joka päivä venytellä, et se tajuaa, et hänen pitää kasvaa vähän väljäksi.