Finlandisierung

Suomi näyttää palaavan 1970-luvulle, kansamme syvimmän henkisen alennustilan aikaan, suomettuneisuuteen. Sitra (Muistaakseni Suomen itsenäisyyden juhlarahasto lyhentämättömältä nimeltään...sic!) on laadituttanut vanhalla stalinistilla Nils Torvaldsilla laajan raportin, jossa länsi syyllistetään kuin silloin ennen. Ainoana erona on se, että Venäjällä (vielä) myönnetään olevan ongelmia.

Ulkoministeri Stubb joutui vanhojen kollaboraattoreiden Väyrysen ja Paasion raivokkaan hyökkäyksen kohteeksi, kun hän julkaisi Suomen ulkomailla olevien suurlähettiläiden realistisia ajatuksia Venäjästä!

Helsingin yliopiston korkea virkailija julkaisee solkenaan Viroa solvaavaa neuvostopropagandaa -kenen kustannuksella? - ja se hyväksytään ilman poikkipuolista sanaa.

Finlandisierung näyttää olevankin merkittävämpi ilmiö kuin vielä äsken luultiin.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Nils_Torvalds

2

174

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kukaan ota

      tosissaan paitsi naskit. Paikkansa pitävä tieto haetaan muualta. Wikipedia on vain vitsi.

      • mieltä.

        Täysin luotettava tietolähde se ei ole. Tuota termiä muuten käytettiin Saksassa ensiksi pelkona, USA;n sotilaallisen aseman vahvistumisen uhasta Saksassa. Esimerkkimaaksi otetiin Suomi, löyhin perustein, koka luulivat, suomen Ja Neuvostoliiton olevan sotilaallisessa liitossa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      33
      1472
    2. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      71
      931
    3. Kysymys miehille ...

      Kertokaapas miehet, että miksi monille miehille on niin hirveän tärkeää määritellä mitä mies saa tehdä ja mitä ei ja mil
      Sinkut
      290
      819
    4. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      74
      744
    5. Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli

      Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii
      Maailman menoa
      258
      710
    6. Hyvää yötä.....M

      Miten me edettäs...............
      Ikävä
      69
      684
    7. Itsensäpaljastelija

      Mikä juttu tämä nyt on. Ulkomaalainen ahdistelee naisia simpsiöllä Ei pysty lukea Lapuansanomista juttua loppuun asti. O
      Lapua
      42
      630
    8. Oot kaunis ja fiksu

      Ja pidän susta kovasti. Tiiäppä se.
      Ikävä
      32
      579
    9. Mikä sua vaivaa

      @?
      Ikävä
      72
      564
    10. Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut

      Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty
      Ikävä
      51
      554
    Aihe