Hei!
Meillä oli aika paljon filmimateriaali kuvattu 60-80 luvuilla ja projektori meni rikki ja korjaus oli kallista. Päätimme siirtyä videoaikaan.
Sain selville, että suomessa on vain yksi kunnollinen paikka siirtää filmit muulle formaatille. Otin yhteyttä firmaan ja hinnat oli ihan tolkuttomia. Perustelivat kovasti hintojen tasoa, mutta ei uponnut minuun. No teetin kuitenkin siirron digitaaliselle betalle(ammattilaisten formaatti). Kuulemma kannatti siirtää ensin sille ja siitä sitten olisi hyvä vaikka editoida jne. Kun Betalle oli siirretty, sain laskun. Oli toista tuhatta markkaa. Maksoin ja ajattelin, että saan editoidun nauhan kotiin jo samana päivänä. Kuitenkin vasta siinä vaiheessa kuulin, että editointi maksaa myös. Hinta olisi ollut samat toista tonnia. Esitin myös mahdollisuutta, että minun olisi hyvä saada myös digitaalinen versio filmeistä kun se on kuitenkin tulevaisuutta. Minulle sanottiin, että se maksaa reilun tonnin. Heh. Siis rahastusta, silkkaa rahastusta. Miksi ei voi tehdä pakettihintaa kaikelle?? Ai sen takia, että silloin pakettihinta olisi liian alhainen ja kate leikkaantuisi filmien ohella?? No en kuitenkaan maksanut enää yhtään lisää vaan marssin pettyneenä ulos firmasta.
Firman nimi oli ReelOne.
http://www.reelone.fi/
Itse kuvatessa videokameralla kuvasta tulee sumuinen sekä sulkijanopeudet ei täsmää ja kuva vilkkuu.
SIIRSIN KASETILLE
5
2781
Vastaukset
- Antti
Reelone olisi yhtä hyvin voinut tehdä siirron DV nauhalle, joka on hyvälaatuinen kotivideoformaatti. Kuten kerroit, DigiBetalle siirto maksaa paljon, mutta nyt maksaa myös digibetan leikkaus jossain ammattifirmassa, koska kenelläkään ei ole digibeta nauhureita kotonaan (ne kun maksaa puoli milj.mk/kpl!)
- siirtäjä
Kyllä siirron pitäisi aivan hyvin onnistua kotioloissa. Heijastetaan projektorin kuva seinälle A3-kokoon, suunnataan ja tarkennetaan tallentavaan videonauhuriin kytketty, projektorin vieressä jalustalla oleva videokamera.
Kuvan välkyntä johtuu todennäköisesti projektorin väärästä, liian hitaasta käyntinopeudesta, epätarkkuus kameran tai projektorin virheellisestä tarkennuksesta. Kokeilemalla onnistuu!- Jari P
Onnistuu melko edullisesti ja laadukkaasti.
Esimerkiksi:
http://www.sorb-i-tol.com/siirto8mm.html
- Töpsel
Tuon luokan firmat ovat kalliita koska niissä maksetaan tinkimättömästä laadusta so. ammattikvaliteetti. Niitten suurin tulonlähde ovat tv-mainokset ja suuryritysten esittelyfilmit.
Kun tuollaisen firmaan menee, kannattaa ensin keskustella siitä mitä työ saa maksaa ja mitä siihen sisältyy. Älä purnaa netissä jos itse toimit tyhmästi!
Hanki itse läjä digibeta-nauhureita ja ammattitason skanneri värimäärittelyominaisuuksilla ja ala sitten tehdä niillä hölmöille hyväntekeväisyyttä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-83694032Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2523101Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy672533Kuka lääketeollisuuden lahjoma "professori" on tämän takana
Lääkäri Ari Miettinen on otettu kiinni poliisin toimesta. Ari on avoimesti tuonut esiin lääketeollisuuden bisneksen vast42013Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har251620Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1821570Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään691555Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j161170Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.491080- 611042