Kuvittelenko vain vai onko eroluvuissa uusi piikki tänä iltana? Siihen asti luvut olivat toki koholla mutta vain vähän.
Eroluvut
tänään klo 19->
6382
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
STT:ltä tuli ulos uutinen, jossa kerrotaan kirkon eroamissivuston lisänneen eroakirkosta.fi -palvelun kautta eroja. Useimmat mediat julkaisivat jutun.
Nelonen, Iltis julkaisivat.
Aamu-TV:ssä oli myös juttu keskustelu tunnustuksettomista hautausmaista.
Käytännössä kaikki verkon uutispalvelut julkaisivat tämän STT:n jutun. Merkittävimmät julkaisematta jättäneet mediat olivat YLE ja Helsingin Sanomat.
YLE ja HS ovat uutisoinnissaan selvästi kirkon puolella, ne jättävät kirkolle negatiiviset uutiset usein kokonaan julkaisematta. HS:n keskustelupalstalla myös silmiinpistävän helposti filtteröidään kirkkoa kritisoivia kommentteja pois.
YLE:n puolueellisuuden kirkon suhteen voi asemansa takia jotenkin vielä ymmärtää, mutta HS:n linjaa ei mitenkään.
En ole huomannut Helsingin Sanomissa kirkkoa suosivaa linjaa, esim. kuukausiliitteessä on tainnut pariinkin kertaan olla juttua eroakirkosta.fi:stä ja Vapaa-ajattelijoista. Melko pieni uutinenhan tuo oli.
Ylen suhteen olen toki samaa mieltä...
että HS olisi puolueellinen. Ja julkaisevat keskusteluissakin ihan hyvin näkemyksiä. Minusta ainakin nettihesarissa on tosi usein juttua kirkosta eroamisesta yms.
Huomasin, ettei Helsingin Sanomien keskustelussa mennyt läpi esimerkiksi kommentti siitä, kun kritisoin eroakirkosta.infon sivun hakutoimintoa, joka ei antanut yhtään osumaa sanoilla Jumala, Jeesus, Raamattu, Evankeliumi... Silmiinpistävää oli lukea toisilta keskustelupalstoilta, että muutkin olivat panneet saman asian merkille. Moni oli kokeillut pettyneenä hakutoimintoa. Olisin halunnut nähdä, mitä siellä sanotaan Jeesuksesta, mutta ilmeisesti ei mitään.