Mitä kertoo vaaliehdokkaasta se, että jättää vastaamatta vaalikoneiden kysymyksiin?
Halutaanko vältellä kiperiä kysymyksiä, eikö substanssi riitä, vai onko kyse väliinpitämättömyydestä tai laiskuudesta?
Itselle se kertoo jotain ainakin ehdokkaan sitoutumistasosta, enkä ikinä antaisi ääntä henkilölle, joka ei edes alkumetreillä vaivaudu tekemään mitään äänestäjiensä hyväksi.
Halutaanko vältellä kiperiä kysymyksiä, eikö substanssi riitä, vai onko kyse väliinpitämättömyydestä tai laiskuudesta?
Itselle se kertoo jotain ainakin ehdokkaan sitoutumistasosta, enkä ikinä antaisi ääntä henkilölle, joka ei edes alkumetreillä vaivaudu tekemään mitään äänestäjiensä hyväksi.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Voi olla että kaikki varsinkaan vanhemmat ehdokkaat eivät osaa käyttää vaalikoneita. Kaikki nykyiset valtuutetut eivät osaa edes avata tietokonetta.
Jos arvostat sähköisen asioinnin lisäämistä, ja tykkäät esim. anoa veroprosentin muutosta tai kaupungin asuntoa verkkolomakkeella, niin älä äänestä ehdokasta, joka ei ole vastannut vaalikoneisiin.
Sähköinen asiointi on tapauskohtaisesti ihan hyvä, mutta ei tässä minusta siitä kiinni ole. Kyllä vakavasti eteenpäin pyrkivien ehdokkaitten pitää vaivautua jotain itsestään kertomaan ja vaikka opettelemaan jos ei muuten osaa. Varmasti joku aina löytyy neuvomaan.
Miten edes ajatella äänestävänsä jotain ehdokasta joka ei ole missään yhteyksissä ollut esillä, eikä edes vastannut vaalikoneiden kysymyksiin? Kääntäen, miten tällaiset ehdokkaat kuvittelevat puhuttelevansa äänestäjiä? Olemalla sormi suussa ja ihmettelemällä?
>>Miten edes ajatella äänestävänsä jotain ehdokasta joka ei ole missään yhteyksissä ollut esillä, eikä edes vastannut vaalikoneiden kysymyksiin?
Meidänkin puolueessa on ehdokkaana joitakin vanhoja pappoja, jotka eivät suostu vastaamaan vaalikoneitten kysymyksiin, vaikka me nuoremmat tarjosimme apuamme! Onhan omalle ryhmälle tuleva ääni aina meille kaikille eduksi, joten mielellämme olisimme auttaneet. Mutta: kuulemma paljon kukaan ei käytä internettiä ja paljon kukaan ei äänestä koneitten perusteella, eikä mitään sähköisiä vempeleitä tarvita, sanovat nämä papat.
puolue on kyseessä, kiinnostaa.