wanhojenpuvun tilaus ulkomailta

Olen aikeissa tilata Nexteve.com nettikaupasta wanhojenpukuni. Mittojen mukaan tehty puku rahtikuluineen olisi todella halpa, varsinkin kun euro on vahvempi kuin dollari. En ole kuitenkaan koskaan tilannut mitään ulkomailta, joten se vähän arveluttaa.. Mitäs jos pukua ei koskaan tulekaan tai siinä on jotain vikaa? Kannattaako tilata? Pitääkö varautua joihinkin erityskuluihin?
3925
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Et maininnut tätä, mutta saatat tietää jo. Siltä varalta että et tiedä, niin ajattelin muistuttaa. Eli älä unohda että koska pukusi tulee EU:n ulkopuolelta, joudut maksamaan siitä tullit ja arvonlisäverot.

Eli ensin lasketaan yhteen pukusi hinta, ja lähetyskustannukset. Näistä yhteensä peritään 12 % tullia.

Sitten lasketaan yhteen pukusi hinta, lähetyskustannukset JA peritty tulli. Tuosta loppusummasta peritään sitten vielä 22 % arvonlisäveroa.

Esimerkiksi, jos puku maksaa euroiksi muutettuna 150 euroa, ja lähetyskustannukset 50 euroa, tullia menee 24 euroa (12 % 200 eurosta).

Sitten lasketaan arvonlisävero 224 eurosta, ja siitä tulee 49,28 euroa.

Lisäksi tulli saattaa periä joitakin euroja käsittelykustannuksia.

Nämä kannattaa siis ottaa huomioon, ettei tule yllätyksiä.

Äänestä
  • Kiitos todella, todella paljon, en tosiaan tiennyt tollasesta :O Puku maksaa 105e ja rahtikulut 18e. tarkoittaako se siis sitä, että tulli on 14 ja alv 30e eli mekko maksaisi silloin yhteensä 167e? Kannattaako silti?

    Äänestä

meidän lapset vuokrasivat teattereista, siellä oli aivan yleinen tapa,

kun oli vuokrauspäivä, pari tuntia tuli vuokraajia ulos, ennen kuin meidän lapsemme, olin todella yllättynyt, kuinka paljon oli tavaraa.

sitäkin ihmettelin, saivat 2-3 viikkoa aikaisemmin, kuin tarvis.

meidän tapa oli olla säästäväinen kaikessa, vaikka olis ollut varaakin uuteen, pukuun, mutta ehkä sitten olisi pitänyt lasten ottaa lainaa kun kodit rakennettiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Magarai kirjoitti:

Olen aikeissa tilata Nexteve.com nettikaupasta wanhojenpukuni. Mittojen mukaan tehty puku rahtikuluineen olisi todella halpa, varsinkin kun euro on vahvempi kuin dollari. En ole kuitenkaan koskaan tilannut mitään ulkomailta, joten se vähän arveluttaa.. Mitäs jos pukua ei koskaan tulekaan tai siinä on jotain vikaa? Kannattaako tilata? Pitääkö varautua joihinkin erityskuluihin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu