Eihä se oo varmaakaa mahollista et jotkui mieliala lääkkeet vaikuttais maksaa haitallisesti?!
Vaikuttaako lääkkeet muka maksaan?!
Moon
4421
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
ovat suurina annoksina maksatoksisia, eli suuret annokset lisäävät maksavaurioiden vaaraa (joskus pienetkin annokset). On mm. tutkimuksia, joissa esim. stimulanttilääkkeiden Ritalin ja Concerta on todettu aiheuttavan koe-eläimillä maksasyöpää suurilla annoksilla. Kaikkien mielialalääkkeitä syövien tulisi käydä väh. 2 vuoden välein maksakokeissa (verikoe).
..kaikki lääkkeet maksaan ja sen toimintaan, yhdyn ed.kirjoittajaan, että täytyy käydä välillä verikokeissa tarkistuttamassa, onko maksa-arvot kunnossa.Hyvää jatkoa kaikille:)))
Monet lääkkeet ovat periaatteessa myrkkyjä/huumausaineita, kuitenkin useasti vieraita aineita elimistölle.
Viina on "mielialalääke" siinä kuin muutkin rauhoittavat, ja maksavaikutukset ovat samanlaisia; isot annokset pitkään käytettynä aiheuttavat mm. rasvamaksaa ja myöhemmin kirroosia jne.