viikon pohjanoteerauksen.
Ihan sairasta kirjoitusta.
Syyllistä Oulun perhesurmassa kuolleet ja sanoo ettei voi mitään kun uhrit eivät hänen sanomaansa ottaneet vastaan.
Onkohan Il-Mari edes nähnyt noita uhreja heidän eläessään.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000217&posting=22000000038710618
Il-Mari vetäs kyllä
6
230
Vastaukset
En minä ainakaan tuossa näe mitään syyllistämistä.
Päin vastoin.
Ilmari on yrittänyt autaa ja toteaa harmissaan, että autettavat eivät ole suostuneet autettaviksi ja nyt ei enään ole mitään tehtävissä.
Eihän kuolleita kukaan syyllistä ja on se sentään hyvä, jos joku on yrittänyt parhaansa auttaa.
Ei tälläisissä tapauksissa kukaan syyllisiä etsi, mutta itsesyytöksiä voi tulla siitä, jos ei ole itse tehnyt parastaan silloin kun vielä olisi ollut jotain tehtävissä.
Olen itse joskus laiminlyönyt tehtäväni Jumalan edessä vastaavan tyyppisessä tapauksessa ja se kyllä enemmän kuin harmittaa.
Asuin suuressa kerrostaloyhtiössä ja eräänä iltana minulle tuli voimakas tunne, että minun pitää mennä sanomaan eräälle asukkaalle sana, joka oli noussut mieleeni.
Minä kipuilin asian kanssa ja lopulta päätin, että kerkeää sen sitten joskus toistekkin ja voihan joku muukin sen tehdä.
Toista tilaisuutta ei tullut.
Kun näin pihassa ampulanssin ja huomasin, että kiirettä ei enään ollut tuo sanoma ei enään koskaan tavoittanut tätä henkilöä.
Herra oli minua kehoittanut sanomaan tuolle miehelle, että älä luovuta, apu tulee ylhäältä.
Olisi tosi mukava nyt sanoa ilmarin tavoin, että minä yritin parhaani, minä hoidin tehtäväni, mutta hän ei suostunut kuulemaan.- kovin vaikeaa
Il-Marin viesti kuului näin:
Parhaani
Kirjoittanut: Il-Mari 18.10.2008 klo 21.05
mukaan, olen sanomaa Jeesuksesta vienyt eteenpäin, mutta sille en voi mitää jos eivät ota sitä vastaan. Surullisia on tuollaiset tapaukset.
---
Pe.ku kirjoittaa Il-Marin yllä lainaamastani tekstistä:
Syyllistä Oulun perhesurmassa kuolleet ja sanoo ettei voi mitään kun uhrit eivät hänen sanomaansa ottaneet vastaan.
Onkohan Il-Mari edes nähnyt noita uhreja heidän eläessään.
---
Itse tulkitsen Il-Marin tekstin aivan toisin kuin Pe.ku. Mielestäni Il-Mari ei väitä tavanneensa juuri tätä oululaista perhettä tai kertonut juuri heille evankeliumia, mutta ilmaisee kertovansa Jeesuksesta niille, joita tapaa.Il-Mari kirjoitti:
oikein! Olet fiksu henkilö, Jumala sinua siunatkoon!
"Parhaani mukaan, olen sanomaa Jeesuksesta vienyt eteenpäin, mutta sille en voi mitää jos eivät ota sitä vastaan. Surullisia on tuollaiset tapaukset."
Noin sinä sanoit oulun surmasta.
Syyllistät heidät kun eivät ottaneet oppiasi vastaan.- tutkija.
Pe.ku kirjoitti:
"Parhaani mukaan, olen sanomaa Jeesuksesta vienyt eteenpäin, mutta sille en voi mitää jos eivät ota sitä vastaan. Surullisia on tuollaiset tapaukset."
Noin sinä sanoit oulun surmasta.
Syyllistät heidät kun eivät ottaneet oppiasi vastaan.kohtaa Il-Mari mainitsee Oulun surmasta? On sulla ihmeelinen luki häiriö, en noin vakavaa tapausta toista tiedä. Oletko hakenut siihen apua?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1911350
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138903- 85852
- 51758
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?51750Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t253637Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä312601Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55589Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7585- 53584