Jutta U:n uskontunnustus

Perikerettiläinen

Taisi siitä olla jotain vihjeen tynkää jo aikaisemminkin, mutta tämän lauantain aamun (18.10.08) televisio-ohjelmassa se tuli selväksi kuin pläkki, että demarien puheenjohtajatar Jutta Urpilainen on kirkollisia uskovaisia. Siinä hiipui ainakin minun kohdallani viimeinenkin kipinä sdp:n äänestämisestä. Ehkä sdp saa lisää kristillisiä äänestäjiä kannattajikseen, mutta toisaalta sdp menetti tänä aamuna ropisemalla maailmallisia äänestäjiään.

Mitähän tässä jää nyt sitten käteen? Vasemmistoliitto saattaisi olla todennäköisin vapaa-ajattelun linjoilla oleva puolue. Vai toteaako myös Martti Korhonen olevansa oululainen vakaa ja vakaumuksellinen kirkkokristitty? Vihreissä on monenlaista väkeä, mutta eipä erityisemmin inspiroi sen ryhmäkunnan operoimiset.

Meille Suomeen olisi paikallaan perustaa uusi avarakatseisuutta edustava puolue, jonka yhtenä julkisesti esitettynä selkeänä vaatimuksena olisi kirkon ja valtion erottaminen. Muita peruskulmakiviä olisivat esim. suomalaisuus eli pakkoruotsin poistaminen, perusturvaverkon kunnossapitäminen huonojen aikojen varalta ja omakantainen maanpuolustus eli ei Nato-jäsenyyttä. Näillä näkemyksillä ei meinaa löytyä yhtään ainoata vanhaa puoluetta. jota äänestäisin.

10

1278

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihmisten edessä....

      "Sentähden, jokaisen, joka tunnustaa minut ihmisten edessä, minäkin tunnustan Isäni edessä, joka on taivaissa.

      Mutta joka kieltää minut ihmisten edessä, sen minäkin kiellän Isäni edessä, joka on taivaissa"
      Näin sanoi Jeesus."

      • luulisin

        Oli sekin vastaus. Oletko katsonut niin paljon TV:tä ettet osaa keskustella ja ajatella ITSE.


    • masurkka kolmelle

      Mielestäni kuulostaa myönteiseltä uutiselta, vaikka puolueen puheenjohtajan näkemystä ei voi yleistää. Vasemmistolla on ollut historiallisena rasitteena ateistinen-ideologia, jota se on kantanut mukanaan viime aikoihin asti.

      Uskoisin, että sosialidemokraatitkin ovat kypsyneet ihmisinä suvaitsemmaksi... onhan taustalla kuitenkin kristillinen ideaali ihmisten sosiaalisesta tasa-arvosta, johon humanismikin pohjautuu. Taidanpa äänestää sdp:n ehdoskasta kunnallisvaaleissa.

      • höpsistää

        Kristinusko ja muutkin uskonnot, on taistellut aina humanismia vastaan. Vasta viime aikoina kun tappio on edessä on alettu puhumaan humanismin kristillisitä juurista.


      • masurkka kolmelle
        höpsistää kirjoitti:

        Kristinusko ja muutkin uskonnot, on taistellut aina humanismia vastaan. Vasta viime aikoina kun tappio on edessä on alettu puhumaan humanismin kristillisitä juurista.

        Tappio? Millainenkohan tappio mahtaa olla kyseessä... kristinusko on osoittanut yksilön ja yhteisön tasolla ylivoimaiseksi. Sekulaarit muunnokset ovat kuin kalpea aavistus kristinuskon ihmis- ja totuuskäsityksen rinnalla. Niiden totuus ei kestä lähempää, kriittistä tarkastelua.


    • Hyvä huomio

      Yleensä vaalien edellä kaikki tunnustavat uskovansa jumalaan. On nimittäin huomattu ettei ateismilla päästä suosioon - valitettavasti.

      Rehellistä ja suoraa puhetta ei hevin kuule ehdokkailta. Mutta ehkä SDP:n seuraava puheenjohtaja onkin teol. tohtori ja ex-piispa.

    • ole sitä

      avarakatseisuutta että puolueen sisällä hyväksytään erilaisia näkökantoja? Jälleen kerran saahaan huomata että kaikkein suvaitsemattommimmat ovat äänekkäimmin vaatimassa suvaitsevuutta!

    • Perikerettiläinen

      Näköjään Jutta U:n uskonnollisuus kiinnostaa muitakin palstalaisia. SDP pitää riveissään monenlaisia aatteellisia juonteita. Muistamme Erkki Tuomiojan näkemyksen kirkon ja valtion erottamisesta. Mahtaakohan tässä käydä niin, että valtiokirkollinen sdp-linja jatkaa virallisena poliittisena suuntauksena ja humaanit kirkon ja valtion toisistaan erottajat jäävät pelkäksi koristeeksi, jolla ei ole todellista valtaa puolueessa, mutta kuitenkin he kelpaavat äänimagneeteiksi vaalien alla. Semmoiselta näyttää SDP:n profiili.

      • Teol.yo

        Olen hyvin samoilla linjoilla Erkki Tuomiojan kanssa, mutta lisäisin oman näkemykseni teologisesta opetuksesta yliopistoissa.

        Jos teologia täyttää tieteelliset kriteeri, sitä voitaisiin opettaa esim. humanistisissa tiedekunnissa uskontotieteenä. Minusta kriittistä uskontojentutkimusta tarvitaan tulevaisuudessakin. Usko ja oikea tieto pitää osata erottaa toisistaan

        Hyvä esimerkki teologisen tiedekunnan huuhaasta on Helsingin yliopiston teologisen tiedekunnan dogmatiikan nykyinen opetus ja sen professuurin haltija Miikka Ruokanen joka opettaa uskomuksia tosiasioina.


      • Perikerettiläinen
        Teol.yo kirjoitti:

        Olen hyvin samoilla linjoilla Erkki Tuomiojan kanssa, mutta lisäisin oman näkemykseni teologisesta opetuksesta yliopistoissa.

        Jos teologia täyttää tieteelliset kriteeri, sitä voitaisiin opettaa esim. humanistisissa tiedekunnissa uskontotieteenä. Minusta kriittistä uskontojentutkimusta tarvitaan tulevaisuudessakin. Usko ja oikea tieto pitää osata erottaa toisistaan

        Hyvä esimerkki teologisen tiedekunnan huuhaasta on Helsingin yliopiston teologisen tiedekunnan dogmatiikan nykyinen opetus ja sen professuurin haltija Miikka Ruokanen joka opettaa uskomuksia tosiasioina.

        Valitettavasti en ole ajan tasalla Joensuun yliopiston uskontotieteellisen opetuksen suhteen Miten lienee sen laita ja tila ynnä tieteellisyys? Muistaakseni Joensuussa on pohjakoulutusta myös tuleville ortodoksisen kirkon papeille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      157
      4417
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      71
      4149
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      13
      3326
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      131
      2938
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      187
      2649
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      39
      1757
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      67
      1495
    8. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      58
      1494
    9. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      115
      1195
    10. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      18
      1175
    Aihe