Turpiin tuli

http://www.iltalehti.fi/uutiset/200810188447623_uu.shtml

Mitäs tuohon sanoisi? Kuolleen hirven leuka kovilla?
5192
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

saikos ironmikes turpiinsa?Vieläkös se piilekeksii otteluaan hehehehehehehe!

Äänestä

Kyllä Kataisen sanoin, valittaminen pitäisi tässä yhteiskunnassa lopettaa ja lähteä liikkeelle.
Koko kansan siis minun mielestäni.
Kirveet, ja halot mukaan kansakuntaamme pelastamaan.
Poliitikkojen teot ovat sontaa. Ymmärrän kysymyksen, ymmärrän ky-ky-kysymyksen ja ympyräisiä vastauksia, ympyräisiä vastauksia.

Vanhukset voivat huonosti. Aikuiset voivat huonostai: miehet ja naiset. Perheet voivat huonosti: köyhät ja rikkat.

Nuorisomme voi huonosti: nuori ja teini.
Lapset voivat pahoin : suuret ja pienet lapset.

Olisiko Kataisen vaalimainoksessa oikeasti perää: Kunnallisvaalit ovat niin tärkeä asia, ettei sitä kannata jättää vain poliitikkojen huoleksi. Sinne tarvitaan mummuja ja vaareja, miehiä ja naisia, isiä ja äitejä nuoria.

Pelkään vaan, että on jo liian myöhäistä saada kansalle valtaa.Raha puhuu tänään. Saman tekevääkö mitä tekee? Ei suinkaan näin. Aina voi yrittää muutosta. Politikkojen kautta se ei tule.

Poliitikot ovat vain rahalla ostettuja "orjia" työvoimaa ja parempi osaisten juoksupoikia.
Ketä kumarrat se on sinun herrasi.

Siksi kaikki voi huonosti. Osa vain ei tunnusta. Osa peittää sen ja sitten onkin "yllätya ero" tmv. edessä.

Niin, että kyllä se hirven leukaluu kelpaa siinä missä halotkin. Kunhan ollaan liikkeellä yhdessä ja oikeiden henkilöiden kimpussa. Niiden, jotka ovat tämän sopan aikaan kehineet. Sitä mieltä minä.

Äänestä

Raamatun mukaan Simson tappoi filistealaisia aasin leukaluulla. Samalla aseella täälläkin usein asioita selvitellään.

Äänestä
  • Aloittaja

    Raamatut heti kiellettävä, siellä levitellään vaarallisia oppeja.

    Äänestä

  • lapinleuku kirjoitti:

    Raamatut heti kiellettävä, siellä levitellään vaarallisia oppeja.

    ensiksi kieltää. Sen opit ovat väkivaltaan yllyttäviä. Ehkä olisi molempien opit laitettava syyniin, koska jotkut uskovaisina itseään pitävät "herrasmiehet" lietsovat vihaa ja väkivaltaa. Yllätyksekseni huomasin "herrasmiehen" suhtautuvan myönteisesti uusiin muslimivaltioihin, kuten Bosniaan. On todella vaarallinen yhdistelmä, jos muslimit ja tuonkaltaiset isänmaan viholliset lyöttäytyvät yhteen ja päättävät hävittää ortodoksit maan päältä, kuten voisi päätellä hänen ajatuksenjuoksunsa etenevän. Uskonnonvapaus sallittakoon, pakkosyöttö olisi lopetettava. Uskokoon ihminen puuhun, kiveen tai johonkin näkymättömään, se on aivan sama, kunhan ei sitä toisten päähän väkisin hakkaa. Niih ari ja timo ym perässähiihtäjät.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lapinleuku kirjoitti:

http://www.iltalehti.fi/uutiset/200810188447623_uu.shtml

Mitäs tuohon sanoisi? Kuolleen hirven leuka kovilla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu